Sunteți pe pagina 1din 25

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25. 04. 2024


CLASA: a-II-a
UNITATEA DE INVATAMANT: Centrul Scolar de Educatie Incluziva „Sf. Marina” Curtea de Argeș
ARIA CURRICULARA:
DISCIPLINA :
UNITATEA TEMATICA :
SUBIECTUL LECTIEI: ”
TIPUL LECTIEI :
PROFESOR PSIHOPEDAGOG:

Competențe generale:
Competențe specifice:
Obiective operationale:

STRATEGIA DIDACTICĂ :

 Metode si procedee : explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia


 Mijloace de învăţământ :
 Forme de organizare :
Secvențele Metode şi Mijloace Forma de
Conţinutul instructiv- educativ Evaluare
lecţiei procedee de înv. organizare
Moment Conversația Capacitatea de
oraganizatori Explicația Frontal execuție a
c Exercițiul exercițiilor de
încălzire a
mușchilor mici ai
mâinii
Captarea Conversația Frontal Capacitatea de
atenţiei Individual recunoaștere a
instrumentelor de
lucru și de
discriminare a
culorilor
Anunţarea Conversația Frontal
temei şi a Explicația
obiectivelor
Dirijarea Modelul Frontal Spiritul de
învăţării și observație
obținerea
performanței

Individual
Realizarea Frontal
feedback-ului Individual
Evaluare Elevii vor aseza lucrarile pe un panou,iar apoi vor fi intrebați Frontal
care este lucrarea care le place mai mult. Individual
Încheierea Se fac aprecieri generale cu privire la modul de lucru și la
activităţii rezultatul final.
Copiii primesc cate un fulg de zapadă.
PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

PROFESOR ITINERANT ȘI DE SPRIJIN:

CLASA:

NUMELE ELEVULUI:

FORMA DE REALIZARE : Activitate Integrată

SUBIECTUL LECŢIEI: Micul Astronaut- Călătorie prin spațiu

TIPUL LECȚIEI INTEGRATE: Formarea de priceperi și deprinderi


COMPETENŢE SPECIFICE:

1.2. Utilizarea unor criterii pentru ordonarea și clasificarea unor corpuri, fenomene și procese;

2.5. Să-şi formeze şi exerseze abilităţile de exprimare orală, corectă, clară, logică;

3.3. Să citească corect şi în ritm propriu;

4.2. Să scrie corect semnele grafice:

4.3. Să-şi însuşească scrierea literelor mari şi mici ale alfabetului, scrierea silabelor şi a cuvintelor;

4.4. Să scrie corect silabe şi grupuri de litere;

4.5. Să exerseze scrierea corectă, lizibilă şi îngrijită a unor propoziţii şi texte mici, cu respectarea ortografiei şi punctuaţiei la nivel de
propoziţie;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1. Citire-scriere-comunicare

O1- să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii;

O2- să scrie corect și lizibil literele din alfabet;

O3- să respecte regulile de scriere corectă pe un spațiu dat;


O4- să citească corect în ritm propriu textul dat;

O5- să răspundă corect la întrebrăile din text;

O6- să scrie un cuvânt care conține litera i la mijloc;

O7- să formuleze o propoziție folosind cuvântul soare;

O8- să despartă corect în silabe cuvintele;

2. Formarea abilităților de comunicare

O9- să comunice clar și fluent folosind propoziții;

O10- să folosească propoziții în descrierea imaginii date;

3. Cunoștințe despre mediu

O11- să recunoască planetele Sistemului Solar;

STRATEGIA DIDACTICĂ :

 Metode si procedee : explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, metoda învățării prin descoperire

 Mijloace de învăţământ : laptop, video, fise de lucru

 Forme de organizare : individual, frontal

Secvențele OB TIMP Conţinutul instructiv- educativ Metode şi Mijloace Forme Evaluare


lecţiei OP procedee de înv.
de

Org.

Moment O1 3` Se asigură climatul necesar desfăşurării în bune Conversația Frontal Observație


oraganizatoric condiţii a lecţiei. sistematică
Demonstrația
După abordarea unei ţinute corespunzătoare a
corpului vom efectua un joc-exerciţiu pentru Exercițiul
încalzirea mâinilor:

Plouă încet ,să auzim ,cu vârf de degete banca lovim

Plouă mai tare ploaia tot vine ,

Lovim cu degetele banca bine.

Sună grindina în trotuare,

Să ciocănim și noi mai tare

Tună puternic uneori ,

Bat pumnii în tobele de nori,

Vreme frumoasă s-a făcut, și-un curcubeu a apărut

Noi brațele ușor rotim și norii îi gonim.


Captarea 5` „Stăteam ieri linistită la soare și dintr-o dată văd un Conversația Scrisoarea Frontal
atenţiei obiect cum se îndreaptă rapid spre mine. Era o rachetă
mică. A aterizat în curte, iar cand am deschis-o avea în Explicația
interior o scrisoare pe care scria: Pentru Gabi și Moni.
Deschideți împreună!. Așadar haide să vedem ce scrie
în ea.” (Anexa 1)

Anunţarea 2` „Astăzi vom face o călătorie magică în care vom Explicația Frontal
temei şi a descoperi împreună tainele Universului.”
obiectivelor
Dirijarea O4 33` Vom citi povestea „Micului Astronaut” pentru a Conervsația Povestea Frontal Capacitatea
învăţării și înțelege mai bine întâmplarea misteriosului astronaut Micului de a citi
obținerea care ne-a trimis scrisoarea. Mai întâi voi citi eu, după Explicația Astronaut corect în ritm
performanței care va citi copilul (Anexa 2). Demonstrația propriu

După ce lecturăm povestea, ne uităm la prima parte Exercițiul


a video-ului care cuprinde povestea citită. (Anexa 3) Laptop
Observația Video
„După cum am aflat și din scrisoare, pentru a
descoperi ce a văzut astronautul în călătoria sa, va
trebui să rezolvăm la fiecare oprire câte o sarcină
scurta. Trebuie să fim atenți și isteti! Haide să
pornim!”

Vom începe călătoria. La fiecare oprire va fi de


rezolvat câte o sarcină scurta (Anexa 4), iar după ce
sarcina a fost dusă la bun sfârșit vor aparea în video
informații scurte cu privire la Sistemul Solar și
Planete. (Anexa 5)

Opriri: Fise de
O2 Conervsația lucru Frontal
1. Soarele
O3 Laptop
Explicația
Care este titlul poveștii?
O9 Video
Exercițiul
2. Mercur
Metoda
Când are loc întâmplarea?
învățării prin
3. Venus descoperire

O5 Unde are loc întâmplarea? Capacitatea


de a răspunde
4. Pământ la întrebări pe
Cum îl cheamă pe băiat? baza unui text

5. Marte

Ce își dorea Denis să facă?

6. Jupiter

Scrie un cuvânt cu litera i la mijloc.

7. Saturn

Scrie o propoziție folosind cuvântul soare.

8. Uranus

Desparte oral în silabe: stea, astronaut

9. Neptun: Capacitatea
de a identifica
O6 Descrie oral ce observi în imagine cuvinte cu
anumite litere
la mijloc
O7 După parcurgerea tuturor etapelor, drept
Capacitatea
recompensă din partea astronautului ne așteaptă o
de a despărți
mică surpriză.
în silabe
O8 Capacitatea
de a descrie
oral o imagine
O10

Încheierea O11 2` Se fac aprecieri generale cu privire la modul de lucru Conervsația Fișă de Frontal
activităţii și la rezultatul final. lucru
Explicația
Prezint și explic tema pentru acasă. (Anexa 6)

Anexa 1

Bună ziua Gabi și Moni

Am văzut că voi mereu munciți mult și sunteti foarte silitori,


așa că m-am gândit să vă trimit o provocare.

Am avut o călătorie magică cu această rachetă și mi-ar


plăcea să vedeți și voi ceea ce am văzut și eu.

Înainte însă de a începe călătoria, pentru a ne cunoaște mai


bine, v-am trimis povestea mea, acolo veți afla și numele meu.
După ce ați citit povestea putem porni la drum, însă trebuie să vă
avertizez, racheta se mai împotmolește câteodată și pentru a o ajuta
să avanseze trebuie să rezolvați câteva sarcini. Sunt convis că vă
veți descurca de minune. La final de drum vă așteaptă o mică
Anexa 2

Micul Astronaut

Într-o seară de martie în curtea unei case un băiat pe nume Denis a început să construiască o rachetă. El își dorea foarte mult să devină
astronaut și să călătorească prin spațiu.

După ore întregi de muncă racheta a prins contur și era gata de plecare.

- Ieee, acum sigur voi ajunge în spațiu!, spuse băiatul.

Dar ce să vezi racheta nu pornește.

Nervos, Denis aruncă telecomanda de pornire pe jos și o sparge toată. Însă în acel moment, surpriză mare, racheta a început să scoată
tot felul de sunete, a început să se miște și o flacără mare apare sub ea. Bucuros băiatul sare repede pe rachetă și își pornește călătoria
spre spațiu.
Anexa 4

Soarele

Care este titlul poveștii?


Mercur

Când are loc întâmplarea?


Venus

Unde are loc întâmplarea?


Pământ

Cum îl cheamă pe băiat?


Marte

Ce își dorea Denis să facă?


Jupiter

Scrie un cuvânt cu litera i la mijloc.


Saturn

Scrie o propoziție folosind cuvântul soare.


Uranus

Desparte oral în silabe: stea, astronaut


Neptun

Descrie oral ce observi în imagine


Anexa 5

Bagajul de cunoștințe despre Soare și Planete

Introducere:

În timp ce racheta se îndreaptă spre necunoscut, inima lui Denis începe să bată din ce în ce mai tare.

Odată ajuns în spațiu uimirea îi fu mare. Totul era asa frumos, era plin de stele, meteoriți și comete. Era o minunăție!

Băiatul nu știa încotro să mai privească, avea așa multe de descoperit și de aflat!

Denis observă o stea gigantă galbenă. Este Soarele! După Soare vede 8 planete, una mai frumoasă decât cealaltă.

Ele se rotesc în jurul Soarelui.

Ele formează Sistemul Solar.

Soarele

- Soarele este o stea

- Este foarte fierbinte

- Ne dă lumină și căldură

Mercur

- Este cea mai mică planetă din Sistemul Solar


- Fiind cea mai aproape de Soare, pe suprafața planetei este foarte cald pe timp de zi și foarte frig pe timp de noapte

Venus

- A doua planetă de la Soare

- Este cea mai fierbinte și luminoasă planetă dintre toate

- Are un aer foarte dens și toxic pentru oameni

- Pentru că este vizibilă dimineața și seara, ea mai este denumită Luceafărul de dimineață și Luceafărul de seară

Pământul

- A treia planetă din Sistemul Solar este planeta noastră Pământul

- Aproximativ 70% din suprafața Pământului este acoperită de apă, astfel ea mai fiind denumită și Planeta Albastră

- Este singura planetă pe care se știe că există viață

Marte

- A patra planetă de la Soare

- Este acoperită cu praf de culoare roșie și din acest motiv este cunoscută și sub denumirea de Planeta Roșie

Jupiter

- A cincea planetă din Sistemul Solar și cea mai mare este Jupiter

- Este atât de mare încât ar putea cuprinde aproape 1300 de Pământuri în interiorul ei

Saturn
- A șasea planetă

- A doua cea mai mare planetă dupa Jupiter

- Are culoare gălbuie

- Are in jurul ei niște inele frumoase formate din praf și gheață

Uranus

- A șaptea planetă

- Planeta este învelită de un strat gros de gaze

Neptun

- A opta planetă din Sistemul Solar

- Fiind cea mai îndepărtată planetă de la Soare aici bate un vânt rece cu o viteză foarte mare

Încheiere:

Wow!! Cât de frumos a fost! Multumesc mult pentru ajutor! Cred ca am aflat astăzi foarte multe informații noi și interesante.
Sper că ne vom revedea în curând și cu alte aventuri! Rămâneți cu bine prieteni dragi!, spuse Denis.

El se îndreaptă spre planeta Pământ, cea pe care locuim noi, și aterizează în gradina din care a pornit. Și așa de încheie aventura
lui Denis și totodată aventura noastră. Sfârșit!
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și