Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17 mai 2021


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Preutești, structura Arghira
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Adjectivul. Consolidare
TIPUL LECŢIEI: de consolidare și sistematizare a cunoștințelor
CLASA: a V-a
PROFESOR: Tofan Crina- Daniela
DURATA: 50’

COMPETENŢE GENERALE
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.1. Identificarea informațiilor importante din textele literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale;
2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse;
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a
comunica idei și informații sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate;
3.2. Redactarea, individual și/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu integrarea unor imagini, desene, scheme;
4.1. Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard pentru înțelegerea și exprimarea corectă a
intențiilor comunicative;
4.4. Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale și sintactico-morfologice în
interacțiunea verbală;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice adjectivele, realizând clasificarea acestora după diferite criterii;
O2 – să precizeze gradele de comparație ale adjectivelor din textele-suport;
O3 – să recunoască articolul demonstrativ;
O4 – să identifice categoriile gramaticale ale adjectivului;
O5 – să explice topica adjectivului în textele-suport propuse;
O6 – să creeze texte proprii, originale, folosind adjective, în funcție de cerința dată .

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia, lectura expresivă, exerciţiul, observaţia, ice breaking;
Forme de organizare a activității elevilor: activitate pe rânduri, frontală și individuală;
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, tabla, caietele elevilor, laptop;
Metode de evaluare : evaluarea orală făcută de profesor prin observarea şi analiza răspunsurilor, interevaluarea și autoevaluarea
elevilor.

BIBLIOGRAFIE:
Dindelegan Pană, Gabriela, Gramatica limbii române pentru gimnaziu, Editura Univers Enciclopedic Gold, București, 2019;
Dobra, Sofia, Cartea mea de gramatică 5 – conform noii programe, Grup Editorial Art, București, 2018;
Cotoi, Geanina, Hăilă, Irina, Limba și literatura româna. Manual pentru clasa a V-a, Editura Paralela 45, Pitești, 2017
Răducanu, Ramona, Braun, Codruța, Caiet de lucru pentru clasa a V-a – structurat pe domenii, Editura Booklet, București, 2017
Onofrei, Margareta, Limba și literatura româna. Caiet de lucru pe unități de învățare pentru clasa a V-a, Editura Booklet, București,
2019.
SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele Ti Ob. Conţinuturile învăţării Activităţi de învăţare Strategii didactice Evaluare
lecţiei mp op. Forme de Materiale şi Resurse
organizare procedee materiale
I. EVOCAREA 1 Motivarea activităţii. Lucrați în grupe de
Moment min Pregătirea materialelor Frontal Conversaţia câte 2, 3 elevi!
organizatoric necesare desfăşurării Căutați informații
lecţiei. despre cele mai înalte
5 Aprecierea calităţii Exerciții de căutare de Frontal Conversaţia Caietele clădiri din lume
min sarcinilor de învăţare informații pe internet catihetică de temă (Grupa I), cele mai
avute ca temă pentru Observaţia acasă rapide mașini (Grupa a
acasă. Exerciții de redactare a II-a), cele mai
unui text pe o temă dată populate țări din lume
(Grupa a III-a), cele
Exerciții de recunoaștere mai rapide animale
a (Grupa a IV-a), cele
adjectivelor; mai mari orașe din
România (Grupa a V-
a). Prezentați
Captarea atenţiei 10 O1 Momentul de captare a informațiile, utilizând
adjective la grade de
min atenției se va realiza Exerciții de recunoaștere Frontal Conversaţia
comparație diferite.
sub forma unui joc. a Ice breaking
Profesorul și unii elevi adjectivelor;
se prezintă spunându-și
prenumele și Individual
caracterizându-se cu un
adjectiv care începe cu
aceeași literă cu care
Anunţarea temei 1 începe prenumele.
şi prezentarea min Consemnarea titlului
obiectivelor O1 lecției și evidențierea Frontal Conversația Caietele
O2 pașilor pe care elevii îi Individual elevilor
O3 vor urma pe parcursul Tabla
O4 activității.
O5 Adjectivul. Consolidare.
O6
II. Întrebările adresate de
REALIZAREA elev
SENSULUI colegilor prin care se
evidențiază
Actualizarea 4 O1 Elevii actualizează idei- Exercițiu de actualizare Frontal Exercițiul Tabla
caracteristicile
cunoştinţelor min ancoră despre adjectiv, a ideilor ancoră despre Problematiza- Caietele adjectivului.
anterioare prin adjective. rea elevilor  Ce este
întrebări adresate de un adjectivul?
coleg-moderator.  De câte feluri
este adjectivul ?
 De câte feluri
este adjectivul ,având
în vedere numărul de
forme?
 Ce părţi de
vorbire poate
determina adjectivul?
 Care
este ,,regula de aur “ a
adjectivului?
 Care sunt
gradele de comparație
ale adjectivului?
 Adjectivul viu
are grad de
comparație?
 Ce funcţii
sintactice poate
îndeplini adjectivul?

Rândul 1 (Pălăriile
Dirijarea 25 Elevii sunt împărțiți pe Pe rânduri Lectura Fişă de roșii) Anexa 1
învățării și min rânduri eterogene în expresivă lucru 1.Menționează într-un
asigurarea O1 funcție de nivelul de Caiete enunț care sunt
feedback-ului O2 învățare și li se personajele textului-
distribuie sarcinile de Exercițiu de lectură Conversaţia suport A.
lucru. expresivă a unui scurt Individual euristică 2.Textul-suport B este:
fragment de text Frontal a) text literar;
Lectura textului Explicaţia
literar/nonliterar; b) text nonliterar.
suport Exerciţiul
Exerciții de precizare a Argumentează
O3 -recunoașterea tipului Problemati-
tipului de text; răspunsul dat în 2-3
de text
O4 zarea rânduri.
(literar/nonliterar); Exerciţii de identificare
a 3.Alege, din textul-
-identificarea
adjectivelor; suport A, cinci
adjectivelor;
Exercițiu de grupare a adjective, pe care le
-recunoașterea
adjectivelor după vei nota în tabelul de
adjectivelor în funcție
formele mai jos, stabilind felul
de flexiunea și
flexionare și după lor
proveniența lor;
proveniență; (propriu-zise/provenite
-identificarea unor
Exerciții de identificare ,
figuri de stil învățate în
a variabile/invariabile).
care apar adjective;
figurilor de stil; 4.Identifică în text
-recunoașterea
Exerciții de recunoaștere două epitete.
gradelor de
a gradelor de 5.Notează cu A
comparație;
comparație; (adevărat) sau F (fals)
-observarea topicii
Exerciții de precizare a enunțurile:
adjectivelor;
topicii adjectivelor; a) Adjectivul cele mai
-realizarea unei scurte
Exercițiul creativ; frecvente se află la
descrieri;
gradul de comparație
O5 comparativ de
O6 superioritate;
b) În enunțul Caii
sălbatici au trait în
Europa încă din
Pleistocen adjectivul
îngroșat are funcția
sintactică de subiect;
c) În enunțul …
specialiștii au
identificat mai multe
genotipuri ale cailor
sălbatici europeni,
adjectivul sălbatic este
provenit din verb la
participiu și are patru
forme flexionare;
d)În structurile o largă
paletă de nuanțe și
cele mai frecvente
culori fiind,
adjectivele sunt
antepuse.
6.Descrie-l pe Bator,
în 5-6 rânduri, ,
plecând de la textul-
suport A.

-formularea unor idei Exerciții de formulare a Individual Lectura Fişă de Rândul 2 (Pălăriiile
principale; unor idei principale; Frontal expresivă lucru galbene) Anexa 2
Observația Caiete 1.Formulează primele
Conversația două idei principale
-recunoașterea Exerciții de recunoaștere euristică din textul-suport.
adjectivelor și a a adjectivelor, a Explicația 2.Extrage din textele-
gradelor de comparație gradelor de comparație, suport structure de
la care se află; a formelor tipul
flexionare; substantiv+adjectiv
sau
adjectiv+substantiv.
Notează-le apoi în
tabel și precizează
gradul de comparație
la care se află fiecare
-precizarea formelor adjective.
flexionare a unor 3.Precizează câte
adjective date; forme flexionare au
adjectivele înaltă și
tari.
4.Scrie formele
corecte ale articolului
adjectival pentru
situațiile de mai jos.
5.Ordonează
-ordonarea unor Exerciții de ordonare a următoarele cuvinte,
cuvinte într-un enunț; unor cuvinte date într- pentru ca mesajul să
-observarea topicii un enunț; aibă sens.
adjectivelor; Schimbă apoi topica
adjectivelor
identificate și
precizează
transformările suferite
de adjective.
Rândul 3 (Pălăriile
Observația albastre) Anexa 3
-identificarea titlului și Exerciții de identificare Individual Fişă de 1.Scrie numele
a autorului a titlului și a autorului Frontal autorului și titlul
lucru
textului-suport;
-recunoașterea unui text; Caiete textului A. din care
adjectivelor; este extras
-analiza unui Exerciții de recunoaștere fragmentul.
adjectiv; a adjectivelor și de 2.Subliniază cinci
-recunoașterea analiză adjective din textul
adjectivelor care nu pot gramaticală; suport B.
avea grade de Exercițiul 3.Analizează
comparație; adjectivul din structura
-construirea unor Calul o urmează cu
enunțuri cu gâtul întins,
ortogramele date; precizând: felul
adjectivului, genul,
numărul, gradul de
comparație, funcția
Problematiza- sintactică.
Exerciții de recunoaștere rea 4.Descoperă intrusul
a adjectivelor care nu din seriile date, știind
pot avea grade de că acestea ar trebui să
comparație; conțină adjective care
au grade de
Conversația
comparație:
a.calm, urât, inferior;
b.perfect, energic,
optimist;
c.drag, excelent,
Exerciții de construire gigantic.
de enunțuri cu 5.Construiește
ortograme date; enunțuri cu
ortogramele: cel / ce-l;
cea / ce-a.
III. Părerea mea contează!
REFLECȚIA Autoevaluare :
Se fac aprecieri Exerciții de exprimare a Frontal Tema acasă Răspun- 1. Cel mai mult mi-a
generale și particulare propriei opinii; plăcut ………
Asigurarea 4 și se notează elevii care Individual suri orale
2.Tema lecției ți s-a
retenției și a min au avut o Exerciții de părut utilă pentru
transferului contribuție autoevaluare. că…………………….
semnificativă pe 3. Cel mai dificil mi s-
parcursul orei. a părut ………. .

Anexa 4
1. Găsește cât mai
multe adjective prin
Tema pentru acasă (la care poți descrie
alegere) disciplinele pe care le
studiezi la școală.
Apoi, scrie o
compunere, de 50-70
de cuvinte, în care să
compari disciplinele
școlare, așa cum le
percepi tu, folosind
adjectivele identifi -
cate.
SAU
2. Alcătuiește un text,
de 50-70 de cuvinte, în
care să compari, prin
intermediul descrierii,
un peisaj montan cu
unul marin, utilizând
cât mai multe
adjective la grade de
comparație diferite.
TEXT-SUPORT A.
Dis-de-dimineață o vezi pe drum, târându-și calul de căpăstru. Femeia e înaltă, uscată, cu obrajii stricați de
vărsat, arși de soare și de vânt. Pășește larg, tropotind cu cizmele tari, pline de umflături uscate. Calul o urmează
cu gâtul întins, scobâlțind din picioarele ciolănoase. Poartă pe spinarea adânc deșălată două coșărci desăgite. Sub
coșărci, la fiecare legănare, se văd două petece mari, pământii. Calul e alb, dar, sub coșărci, i s-a ros părul de tot,
și pielea, de-atâta frecătură, e-o rană tăbăcită, tare ca potângul. Merge în urma muierii, adormit parcă de tropotul
cunoscut al cizmelor ei. Capul, mare cât o solniță, nu și-l mișcă nici la dreapta, nici la stânga. Nici femeia nu-i are
grija, ci pășește mereu înainte; doar în răstimpuri zice așa, ca pentru sine:
- Ghii, mă Bator!
Trec așa, amândoi, pe ulițele satului, urcă apoi pe cărarea dinspre Dealu-Băilor și se pierd în coborâșul
repede de dincolo de
deal. Pe acolo-i coastă pietroasă, și cărarea-i strâmtă, și femeia tot mereu ogoiește calul:
- Noa, mă Bator, mă! Numa-ncet, mă, că nu dau tătarii!
Bator se xdrobește rău pe povârniș, și ciolanele așa de tare-i împung în piele, când ici, când colo, de parc-ar
căuta un loc iasă din
trupul bătrân și ostenit. Corfele, desăgite în spinare, bleoncăne în toate părțile, dând să se desprindă de pe șaua
mică, de lemn, și pleoapele se lasă și se ridică mereu de pe cele două răni alburii ce-nchipuie ochii, ca și când ar
încerca să tragă-n sus o piele neagră ce-acopere luminile stinse de mult.
(Ion Agârbiceanu, Fefeleaga, fragment)
TEXT-SUPORT B.
CAII SĂLBATICI
Caii sălbatici au trait în Europa încă din Pleistocen, fiind răspândiți din sudul Spaniei până în estul și centrul
marii Câmpii Ruse. Din Pleistocen până în Holocen, specialiștii au identificat mai multe genotipuri ale cailor
sălbatici europeni. Culoarea acestora acoperea o largă paletă de nuanțe, cele mai frecvente culori fiind negru,
cenușiu pătat sau ocru.
Zoologii susțin că au existat două subtipuri de tarpani (cai sălbatici), unul care trăia preponderant în păduri
și altul adaptat vieții în stepe și câmpuri. Cu toate acestea, conform analizelor detaliate, se pare că între cele două
subtipuri existau doar diferențe minore.
Ultimul exemplar, cel care a murit în anul 1918 în captivitate, a fost un armăsar care atingea înălțimea la
greabăn de cca. 140 centimetri, era de culoare gri-șoricie, avea picioarele negre, prezenta marcaje de culoare
comune ecvidelor sălbatice (precum dunga dorsală) și prezenta o coamă stufoasă și abundentă.
(Sursa: site-ul Descoperă.ro.)
RÂNDUL 1: PĂLĂRIILE ROȘII (Anexa 1)

Citește cu atenție textele de mai jos pentru a răspunde în mod corespunzător la sarcinile de lucru propuse.

1.Menționează într-un enunț care sunt personajele textului-suport A.

2.Textul-suport B este:
a) text literar;
b) text nonliterar.
Argumentează răspunsul dat în 2-3 rânduri.

3.Alege, din textul- suport A, cinci adjective, pe care le vei nota în tabelul de mai jos, stabilind felul lor (propriu-
zise/provenite, variabile/invariabile).

Adjectivul Propriu-zis/ Variabil cu 4/3/2


provenit din verb la participiu forme/ invariabil
4.Identifică în text două epitete.

5.Notează cu A (adevărat) sau F (fals) enunțurile:


a) Adjectivul cele mai frecvente se află la gradul de comparație comparativ de superioritate;
b) În enunțul Caii sălbatici au trait în Europa încă din Pleistocen adjectivul îngroșat are funcția sintactică de
subiect;
c) În enunțul … specialiștii au identificat mai multe genotipuri ale cailor sălbatici europeni, adjectivul sălbatic este
provenit din verb la participiu și are patru forme flexionare;
d)În structurile o largă paletă de nuanțe și cele mai frecvente culori fiind, adjectivele sunt antepuse.

6.Descrie-l pe Bator, în 5-6 rânduri, , plecând de la textul-suport A.

RÂNDUL 2: PĂLĂRIILE GALBENE (Anexa 2)


Citește cu atenție textele de mai jos pentru a răspunde în mod corespunzător la sarcinile de lucru propuse.

1.Formulează primele două idei principale din textul-suport.

2.Extrage din textele-suport structure de tipul substantiv+adjectiv sau adjectiv+substantiv. Notează-le apoi în tabel
și precizează gradul de comparație la care se află fiecare adjective.

Substantiv+adjectiv/ Adjectivul Gradul de comparație


Adjectiv+substantiv

3.Precizează câte forme flexionare au adjectivele înaltă și tari.

4.Scrie formele corecte ale articolului adjectival pentru situațiile de mai jos.
a) Copilul …….. cuminte a primit aprecierea părinților.
b) Cartea …….. nouă este interesantă.
c) Elevilor ……. ascultători le spun vestea ………. bună.
d) Fetei ……… frumoase i s-au adus cadouri scumpe.

5.Ordonează următoarele cuvinte, pentru ca mesajul să aibă sens.


se, bătrâna, Comoara, are, ce, pe, minunată, insulă, sacră, găsește, în mijloc, peșteră

Schimbă apoi topica adjectivelor identificate și precizează transformările suferite de adjective.

RÂNDUL 2: PĂLĂRIILE ALBASTRE (Anexa 3)


Citește cu atenție textele de mai jos pentru a răspunde în mod corespunzător la sarcinile de lucru propuse.

1.Scrie numele autorului și titlul textului A. din care este extras fragmentul.

2.Subliniază cinci adjective din textul suport B.

3.Analizează adjectivul din structura Calul o urmează cu gâtul întins, precizând: felul adjectivului, genul, numărul,
gradul de comparație, funcția sintactică.

4.Descoperă intrusul din seriile date, știind că acestea ar trebui să conțină adjective care au grade de comparație:
a.calm, urât, inferior;
b.perfect, energic, optimist;
c.drag, excelent, gigantic.

5.Construiește enunțuri cu ortogramele: cel / ce-l; cea / ce-a.

Anexa 4
Tema pentru acasă (la alegere)
1. Găsește cât mai multe adjective prin care poți descrie disciplinele pe care le studiezi la școală. Apoi, scrie o
compunere, de 50-70 de cuvinte, în care să compari disciplinele școlare, așa cum le percepi tu, folosind adjectivele
identificate.

SAU

2. Alcătuiește un text, de 50-70 de cuvinte, în care să compari, prin intermediul descrierii, un peisaj montan cu unul
marin, utilizând cât mai multe adjective la grade de comparație diferite.

S-ar putea să vă placă și