Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de activitate

Unitatea de învăţământ : Șc. Gimn. ”M. C. Epureanu”, Bârlad


Propunător: prof. BordeeanuRaluca-Maria
Data : 21.01.2021
Clasa: a II-a B
Aria curriculară : Terapii specifice şi de compensare
Disciplina : Terapia tulburărilor de limbaj
Diagnostic: Dislexo- disgrafie
Subiectul activităţii: Lexia și grafia sinonimelor în cuvinte și propoziții!
Tipul activităţii : Corectiv- terapeutică
Scopul activităţii: Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului cu unele cuvinte
care au același sens (sinonime).

Obiective operaţionale:

Pe parcursul activităţii terapeutice elevul va fi capabil să :

Obiective cognitive:
O1. să definescă sinonimele;
O2. să identifice sensul unui cuvânt, alegând imaginea potrivită;
O3. să identifice cuvântul nepotrivit dintr-un șir de cuvinte cu același sens;
O4. să găsească cuvinte care au același înțeles (sinonime), folosindu-se de
cunoștințele anterioare;
O5. să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, cu
sinonimele găsite;

Obiective psiho-motorii :

O6. Să execute exerciţii pentru dezvoltarea mobilităţii şi a respiraţiei;


O7. Să adopte o poziţie corectă pe parcursul activităţii.
O8. Să manipuleze corect materialul didactic ;

Obiective afectiv-motivaţionale :
O9. Să prezinte interes pentru desfăşurarea activităţii.

Obiective formativ terapeutic :


Pe parcursul activităţii terapeutice se va urmări:
- Dezvoltarea capacității de exprimare corectă ( fonetic, lexic și gramatical)
- Să se creeze un climat afectiv pozitiv care să-i stimuleze pe copii;
- Dezvoltarea gândirii şi a limbajului.
Metode şi procedee :  conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia,
problematizarea, jocul didactic.

Mijloace de învăţământ : power point, laptop, aplicațiile twinkl și wordwall.


Forme de organizare: individual.
Locul desfăşurării activităţii: on-line: zoom
Resurse umane: 1 elev
Resurse temporale: 40 minute

Bibliografie:

1) Cornelia Stănică şi Ecaterina Vrăşmaş - “Terapia tulburărilor de limbaj”, Bucureşti,


1994;
2) Iolanda Mititiuc - “Ghid practic pentru identificarea şi terapia tulburărilor de
limbaj”, Ed. Contes, 1999;
3) Carmen David, Adrian Roșan -,, Intervenții psihopedagogice în tulburările specifice
de învățare”
4) “Să învăţăm cu…plăcere”, Fişe de exerciţii logopedice în comunicarea orală şi
scrisă, 2007;
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Evaluare
activităţii procedee învățământ
Moment Crează un climat propice desfăşurării Se acomodează pentru
organizatoric activităţii. începerea activităţii. Conversaţia
Pregăteşte materialele video și audio cu care Verifică conexiunea la
1’ urmează să se lucreze. internet.

Captarea atenţiei O4 Profesorul citește următorul catren: Eleviul descoperă care -Observaţia Power point Aprecieri cu
”Ies în pauză la zece sunt cele două cuvinte cu -Conversaţia Laptop privire la
3’ O9 Oboseala parcă-mi trece. același sens. -Explicaţia mobilizarea
Între orele de școală atenţiei
O recreație-i normală.”

Anunţarea temei O9 Pornind de la descoperirea făcută de elev Elevii repetă titlul Conversaţia Power point Aprecieri cu
şi prezentarea prezint titlul activităţii: Lexia și grafia activităţii. privire la
obiectivelor sinonimelor în cuvinte și propoziții! capacitatea de
Prezint pe înţelesul elevilor obiectivele ascultare a
1’ urmărite . mesajului

Desfăşurarea Execută împreună cu elevii exerciţii de Aprecieri


activităţii motricitate generală și exerciţii de educare a verbale cu
-terapie generală respiraţiei. Demonstraţia Laptop privire la modul
2’ Dezvoltare a mobilităţii generale Execută împreună cu Explicaţia Power point de realizare a
Exerciţii de gimnastică: profesorul exerciţii de Exerciţiul exerciţiilor
-mişcări care antrenează umerii, gâtul, capul motricitate şi respiraţie. motricitate și
- exerciţii pentru membre, de gimnastică a respirație
O6 trunchiului (imitarea spălatului, aplaudatul,
rotirea pumnului, imitarea cântatului la pian)
Exerciţii de gimnastică respiratorie Elevul execută exerciţiile
-expir şi inspir alternativ pe nas, pe gură, cu de respiraţie
pauze stabilite
-exerciţii de pronunţie prelungită a unei
vocale
-terapie O2 Activitatea 1. Sinonime-asociere Elevul alege jetonul, îl Explicaţia Pwoer point Aprecieri
specifică O9 Profesorul prezintă jocul didactic de pe site-ul denumesc , potrivesc Exerciţiul Laptop verbale cu
25’ Twinkl: Sinonime-asociere, joc în care elevul jetonul unde este în Jocul didactic Aplicația privire la
va asocia cuvintele dat cu cele de pe căsuța unde este scris twinkl capacitatea de a
cartonșul potrivit (ex. Deștept-isteț, fruct-rod, cuvântul cu același sens. asocia corect
cinstit-onest) sinonimele.

O3 Activitatea 2. Găsește intrusul! Elevultranscrie cuvintele Conversaţia, Power point Aprecieri


O7 Profesorul solicită elevului să transcrie fiecare pe caiet și identifică Explicația verbale privind
O9 șir de cuvinte în parte pe caiet, iar apoi să corect fiecare cuvânt Exerciţiul capacitatea de a
citească cu atenție fiecare șir de cuvinte și să nepotrivit de pe fiecare identifica corect
identifice cuvântul care nu se potrivește. șir în parte. intrusul din
cadrul unui șir
de cuvinte dat.
O4 Activitatea 3. Găsește sinonimele pentru...! Elevul transcrie cuvintele Explicaţia Power point Aprecieri
O7 Profesorul solicită elevului să transcrie pe caiet și identifică Exerciţiul verbale
O8 cuvintele pe caiet și să găsească sinonimul corect sinonimul pentru Problematizarea
pentru fiecare cuvîânt în parte. fiecare cuvânt în parte.
O5 Activitatea 4. Alcătuiește propoziții! Elevul alcătuiește corect Exerciţiul Power point Aprecieri
O8 Profesorul solicită elevului să aleagă trei gramatical cele 3 perechi Problematizarea verbale cu
O9 dintre sinonimele de la exercițiul anterior și să de propoziții. privire la
alcătuiască propoziții cu acestea. propizițiile
alcătuite.
Asigurarea O4 Activitatea 5. Găsește sinonimele! Elevul identifică corect Conversația Aplicația Aprecieri
retentiei si a O9 Profesorul propune un joc prin intermediul cele 5 sinonime din Jocul didactic wordwall verbale.
transferului aplicației wordwall, joc în care elevul va cadrul jocului.
3’ trebui să găsescă sinonimele pentru fiecare
cuvânt dat.
Evaluarea O4 Activitatea 6. Sinonime în rime! Elevul identifică corect -Conversaţia Power point Aprecieri verbale
performanţei Profesorul citește următorul catren: cele 3 sinonime Explicația
3’ ”Elevul e supărat,
Căci la testul ce l-a dat
Din eroare a încurcat
Doar un singur rezultat.
Ce greșeală! Ce păcat!
Punctajul e diminuat
Și e dezavantajat.
Pentru o inexactitate
A luat doar nota 7.”
-Solicită elevului să găsescă sinonimele din
cadrul catrenului: eroare, greșeală,
inexactitate.

Încheierea Profesorul face aprecieri verbale și oferă o Elevul ascultă aprecierile Concersația Power point- Aprecieri verbale
activității recompensă socială. făcute de logoped și se Diplomă
2` autoevaluează.
Anexa 1

Fișă de lucru
Alege jetonul , denumește-l , desparte cuvântul în silabe , potrivește jetonul acolo unde este indicat și scrie numărul
silabelor.
Anexa 2

FIȘĂ DE LUCRU 2

Citește cu atenție cuvântul și spune unde auzi silaba căutată, la început, la mijloc sau sfârșit.
Bifează steluțele corespunzătoare.

ridiche
conopidă

mazăre

țelină
Anexa 3
FIȘA DE LUCRU 3
Citește cu atenție cuvintele și găsește-l pe cel care nu începe cu aceeași silabă.

masă mare minge

fuge fanta fular

sanie salut stea

zăpadă zăpăcit zâmbet


Anexa 4

FIȘA DE LUCRU 4

Sarcina: Formați grupe de cuvinte după silaba cu care încep acestea.

CA SA

1. 1.

2. 2.

3. 3.

4. 4.
MUNCĂ INDEPENDENTĂ

Descoperă cuvintele din propoziția legată ; desparte în silabe fiecare cuvânt și identifică numărul
silabelor

Afarăestefrig.
_____________

S-ar putea să vă placă și