Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic „George Vâlsan” Făurei


CLASA: a IV-a
PROPUNĂTOR: Prof. itinerant și de sprijin Bordei Ionica
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Vocabularul
DOMENIUL DE INTERVENȚIE: Cognitiv
SUBIECTUL LECȚIEI: Sensul cuvintelor
TIPUL LECTIEI: Consolidarea cunoştinţelor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

O1 - să distingă sensul cuvintelor dintr-un enunţ;

O2 - să comunice oral, corect și degajat;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive

O1 *să distingă sensul cuvintelor date;


O2 *să identifice enunțurile adevărate despre rolul cuvintelor;
O3 *să realizeze corespondența între cuvintele cu înțeles asemănător/ cu înțeles opus;
O4 *să formuleze enunțuri în care cuvântul dat să aibă sensuri diferite;
O5 * să ordoneze corect cuvintele date pentru a obține propoziții;

Afectiv volitive

*participarea activă și eficientă în activitatea de rezolvare a sarcinilor de lucru;


* manifestarea inițiativei pentru rezolvarea corectă a sarcinilor primite.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.Forme de organizare a activităţii: minigrup, frontal, individual


2.Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, observaţia dirijată, jocul didactic ;
3.Material didactic: diferite fişe de lucru, planșe cu imagini, jetoane cu enunțuri, jetoane bilețele cu
cuvinte(material verbal), rebus.
4.Resurse umane: 3 elevi cu CES.
5.Timp: 50 minute
5.Evaluarea: aprecierea verbală, evaluarea orală, autoevaluarea, analiza produselor activităţii.

1
BIBLIOGRAFIE:

1. Șchiopu U. – Dezvoltarea operativității copilului, Editura Științifică București 1996


2. Site web – Didactic .ro
3. Gherguţ Alois – Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere
a gradelor didactice, Editura Poliorom, Iaşi, 2005.
4. Alexandrina Dumitru, Viorel George Dumitru - Jocuri didactice pentru formarea și dezvoltarea unor
competențe la elevii din clasele învățământului primar, Editura Corint 2013.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Ob Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare
1. Moment Profesorul asigură condiţiile necesare Elevii îşi corectează Exerciţiul
organizatoric 2 min desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. poziţia în bancă. organizatoric
2. Captarea Captarea atenţiei o realizez printr-un Elevii sunt atenți, Jocul didactic Planșe cu Observaţia
atenţiei. 4 joc rapid „Eu spun una, tu spui multe”, privesc imaginile și imagini Aprecierea
O1 min ajutând elevii să găsească răspunsul rezolvă sarcina cu verbală
corect prin prezentarea unor planșe pe plăcere .
care se află un obiect/mai multe
obiecte(de același fel).
3. Anunţarea Anunţ elevii că în cadrul acestei Elevii reţin
temei şi a 2 activități ne vom juca și vom rezolva obiectivele enunţate Expunerea Observaţia
obiectivelor min sarcini care ne vor îmbogăți și corecta de cadrul didactic.
exprimarea.
4. Dirijarea Aplic metoda ciorchinelui solicitând Elevii aleg jetoanele
consolidării 30 elevilor să aleagă din jetoanele de pe potrivite și rând pe Ciorchinele Aprecierea
O3 min masă (Anexa 1*) doar acele enunțuri rând le verbală
despre cuvinte pe care ei le consideră citesc,stabilind cu Explicaţia
corecte, le discutăm și apoi vor merge ajutor care sunt
pe rând să le lipească pe o planșă, corecte și de ce, apoi
formând astfel un ciorchine cu merg și le lipesc pe Planșă de Observaţia
informații recapitulative despre cuvinte planșă, formând lucru
si sensul cuvintelor. ciorchinele cu Jetoane cu
Ex..- cuvintele sunt o îmbinare de informații enunțuri Aprecieri
sunete/litere; recapitulative despre verbale
- cuvintele transmit un înțeles; cuvinte și sensul
-cuvintele nu transmit un înțeles, acestora. Exerciţiul
- cuvintele pot avea forme diferite dar Recitim informațiile
acelasi înțeles; de pe ciorchine.
- cuvintele pot avea aceeași forma dar
înțelesuri diferite;
- cuvintele pot avea sensuri opuse;

3
-cuvintele nu pot avea sensuri opuse; Analiza
O3 -cuvintele ne sărăcesc exprimarea ; produselor
-cuvintele ne îmbogățesc exprimarea; activităţii
-totalitatea cuvintelor formează
vocabularul;

Elevii își vor primi Munca Autoevalua-


Distribui elevilor fișe de lucru(Anexa fișa de lucru și independentă Fișă de rea
2) de culori diferite, fiecarui elev fiecare va rezolva lucru
revenindu-i o culoare. corespunzător
O2 Pe fiecare fișă de lucru fiecare elev va cerința.
uni corespunzător: După rezolvare
- cuvintele cu ințeles asemănător fiecare își va lipi fișa
cuvintelor date ; pe tablă și vor face Munca
O4 - cuvintele cu înțeles opus cuvintelor aprecieri asupra independentă Fișă de
date ; rezolvării corecte a lucru Evaluarea
După rezolvarea cerințelor cer elevilor vecinului de grupă. Creioane reciprocă
O5 să lipească pe tablă cele trei fișe pentru
a le corecta reciproc.

Prezint elevilor două enunțuri în care Elevii sunt atenți și


cuvântul lac să aibă înțelesuri sesizează faptul că Fișă de
diferite(Anexa 2.) un cuvînt cu aceeași lucru Analiza
Ne plimbăm pe lac. formă își poate produselor
O6 Mama își face unghiile cu lac. modifica sensul în activităţii
și le cer să observe forma identică a funcție de context.
cuvîntului lac.Împreună identificăm
sensul cuvântului lac din prima
propoziție și din a doua propoziție. Elevii extrag câte un
Vom observa că un cuvînt cu aceeași bilețel și se Evaluarea
formă poate avea înțelesuri diferite în străduiesc, cu ajutor verbală

4
enunțuri/contexte diferite. să alcătuiască Exercițiul
Propun elevilor să extragă dintr-un propoziții corecte.
coșulet cîte un bilețel pe care vor Bilețele cu
descoperi câte un cuvânt. material
Vom alcătui oral propoziții cu verbal
cuvintele: toc, nouă, poartă, car, din
care să reiasă că au înțeles sensurile
cuvintelor în funcție de context.
O7 Voi scrie pe tablă primul exemplu ,
voi sublinia omonimul și voi
da lămuriri suplimentare .
Jocul didactic

Propun elevilor un joc numit ”Jocul Elevii sunt atenți, Jetoane cu Observarea
jetoanelor”(Anexa 4.). aleg jetoanele și se material produselor
Elevii vor primi căte un plic cu străduiesc să le așeze Explicația verbal activității
jetoane pe care sunt notate într-o ordine logică,
cuvinte.Acestea trebuiesc așezate în astfel încât Recompens
ordine logică, pentru a construi propoziția formată să ă
propoziții.Câștigă elevul care a terminat fie corectă. Câștigă
de ordonat mai repede și logic cel ce a terminat
cuvintele. primul.

5. Conexiunea Prezint elevilor spre rezolvare un Elevii sunt atenți la


inversă rebus (Anexa 5) . Le explic că dacă vor explicații și Jocul didactic Planșă cu Aprecieri
(Feed-back-ul) 8 min completa corect pe verticala A-B vor rezolvă,(cu ajutor la rebus verbale
O8 obține numele părților de vorbire cu nevoie) completând
care ne-am jucat astăzi(cuvinte). corect în careu Carioci
rândurile orizontale
și obținînd pe Analiza
O8 verticală numele produselor
A părților de vorbire cu activității

5
1 care ne-am jucat
(cuvinte). Evaluare
3 1. curajos prin joc
4 2. acru
3. devreme
4. pitit
6 5. plânge
6. întuneric
B 7. mare
1.”Îndrăzneț” sau....
2.Nu e ”dulce„ e ....
3. Nu e ”târziu„ ,ci e ...
4”Ascuns” sau ....
5. Nu ”râde” ci dimpotrivă ...
6. Nu e” lumină” ci ...
7. ”Imens”, ”gigantic„ sau ....
6 Evaluarea Apreciez pozitiv activitatitatea elevilor Elevii ascultă Aprecierea
învăţării 4 min și îi laud că au fost atenți, cuminți și s- aprecierile. Conversaţia verbală
au străduit să-și îndeplinească sarcinile Elevii formulează
cât mai bine. propriile opinii în Autoevalua-
legătură cu activita rea
educativă.

6
ANEXA 3.

Ne plimbăm pe lac.

Mama își face unghiile cu lac.

(material verbal)

Toc Nouă

Poartă Car

Anexa 5.

1.”Îndrăzneț” sau....
2.Nu e ”dulce„ e ....
3. Nu e ”târziu„ ,ci e ...
4”Ascuns” sau ....
5. Nu ”râde” ci dimpotrivă ...
6. Nu e” lumină” ci ...
7. ”Imens„, ”gigantic„ sau ....

7
Anexa 2.

Unește cuvintele cu înțeles asemănător. Unește cuvintele cu înțeles opus.


= ≠
manual trist lumină urât
mereu a alerga darnic mic
copac carte acolo alb
a fugi întotdeauna mare întuneric
abătut mâță negru aici
zăpadă pom frumos vinde
pisică nea cumpără zgârcit

Anexa 4.
(material verbal)
Eu sunt bucuros

să merg zilnic

la școală.
Mă bucur pentru

că am luat o

notă mare.
Mie îmi place să

învăț la limba

română.

8
Anexa 1

CUVINTELE SUNT O CUVINTELE TRANSMIT UN CUVINTELE NU TRANSMIT CUVINTELE POT AVEA


ÎMBINARE DE ÎNȚELES UN ÎNȚELES FORME DIFERITE DAR
SUNETE/LITERE ACELAȘI ÎNȚELES
CUVINTELE POT AVEA CUVINTELE POT AVEA CUVINTELE NU POT AVEA CUVINTELE NE SĂRĂCESC
ACEEAȘI FORMĂ DAR SENSURI OPUSE SENSURI OPUSE EXPRIMAREA
ÎNȚELESURI DIFERITE
CUVINTELE NE TOTALITATEA CUVINTELE NE AJUTĂ SĂ CUVINTELE NU NE AJUTĂ
ÎMBOGĂȚESC CUVINTELOR FORMEAZĂ NE EXPRIMĂM SĂ NE EXPRIMĂM
EXPRIMAREA VOCABULARUL

S-ar putea să vă placă și