Sunteți pe pagina 1din 5

UNIVERSITATEA DIN BUCURETI

FACULTATEA DE SOCIOLOGIE I ASISTEN SOCIAL


SPECIALIZAREA: ASISTEN SOCIAL
PROBAIUNE, ANUL III, GRUPA I

PROIECT DE LECIE

MEMORIA

STUDENT: GHI GIORGIANA


PROFESOR COORDONATOR: IONU STOICAN

- 2012-

Clasa: a X-a, profil Filologie


Data: 25. 05. 2012
Tema: Memoria
Durata: 50 de minute
Tipul leciei: predare-nvare
Obiective generale:
O.1 : s defineasc memoria
O.2: s explice caracteristicile memoriei
O.3: s identifice principalele tipuri de memorie
Obiectiv fundamental: s asimileze cunotinele referitoare la memorie
Metode folosite:
M.1 : conversaia euristic ( pentru a stimula gandirea logic a elvilor i
pentru a- i face s descopere singuri noile informatii, cu ajutorul profesorului)
M.2 : brainstormingul ( pentru a dezvolta creativitatea, spontaneitatea
elevilor, pentru ca elevii s lucreze n echip i pentru a gsi soluii rapide)
M.3 : exerciiul ( pentru a verifica dac elevii au neles coninutul
leciei)
M.4 : explicaia ( pentru a le oferi detalii, lmuriri, pentru fixarea
cunotinelor elevilor)
Mijloace didactice:
M.1: manualul
M.2: fie de evaluare
M.3: fie cu exerciii referitoare la memorie

Bibliografie: Stnculescu, Elena, Psihologia educatiei: de la teorie la practic, Bucureti,


Editura Universitar, 2008.

DESFURAREA LECIEI:
1 .Momentul organizatoric: Profesoara intr n clas, elevii se ridic i salut.
Profesoara strig catalogul i pregtete materialele didactice.
2. Pregtirea pentru lecia nou: Urmeaz un exerciiu de creativitate
(brainstorming) n care elevii sunt rugai s se gndeasc la utilitatea memoriei.;Elevii
prezint facilitile memoriei iar profesoara le noteaza pe tabl.
3. Se anun titlul leciei precum i obiectivele acesteia: Astzi, vom studia un proces
psihic i anume, memoria (profesoara noteaz titlul leciei pe tabl, elevii noteaz titlul
leciei n caiete). Memoria are un rol fundamental n cunoatere si nvare, ne ajut s
nelegem i s rezolvm problemele i, de asemenea, este benefic pentru imaginaia i
creativitatea fiecaruia dintre noi. Acum urmeaz s definim memoria, s identificm
caracteristicile acesteia precum i cele mai importante forme ale acestui proces psihic.
4. Sunt transmise i asimilate noile cunotine cu privire la procesul psihic, memoria:
(elevii sunt rugai s rspund la o ntrebare): care sunt capacitile de care dispun
oamenii, adic de ce caliti avem nevoie pentru a ne asigura succesul n toate
domeniile?;Elevii rspund la aceast ntrebare, se discut asupra prezentrii
rspunsurilor. Dup cum a-i spus si voi, fiecare persoan dispune de capacitatea de a
simi , de a gndi, de a iubi, de a nelege, de a imagina, de a-i dori i de asemenea, de
capacitatea de a reine, de a nelege anumite lucruri, de a le pstra, aa cum se ntampl
i n cazul amintirilor. De exemplu, v mai aducei aminte cum erai n perioada
copilriei?; Elevii rspund la aceast ntrebare, sunt uimii c memoria este aa de
important pentru buna lor funcionare. Astfel, memoria este mecanismul psihic de
encodare ( memorizare), stocare si actualizare a informaiilor, asigurnd continuitatea i
consistena vieii psihice. Acum, a vrea s v rog s v imaginai cum ar fi viaa voastr
fr memorie; Elevii dau rspunsurile; Ar fi un haos, nu?Profesoara: n absena sa,
individul ar fi dominat de experiene hic et nunc (aici i acum), s-ar afla ntr-o
permanent reluare a activitii de cunoatere, nu ar putea nelege i nva noi
coninuturi, far nicio raportare la experienele anterioare, nu ar face fa situaiilor
problematice cu care s-ar confrunta.

n continuare, vom identifica mpreuna care sunt caracteristicile fundamentale ale


memoriei. A dori ca 6 persoane dintre voi s citeasc din manual trsturile acestui
proces psihic i urmeaz a fi explicate de ctre profesoara. Aadar, trsturile memoriei
sunt urmtoarele: caracterul activ - se refer la transformarea materialului mnezic i nu
copia fotografic a acestuia; caracterul selectiv - se refer la stocarea si actualizarea
informaiilor relevante, n funcie de tema abordat, preocupri, interese; caracterul
situaional reprezint contextul n care se realizeaz memorarea, dispoziia afectiv a
persoanei; caracterul relativ fidel se refer la reinerea i actualizarea ntr-o form
apropiat de materialul original; caracterul mijlocit se refer la utilizarea unor
modaliti de optimizare a stocrii pe termen lung- mnemotehnici i caracterul inteligibil
care se refer la organizarea materialului mnezic n funcie de semnificaii.
Dup ce au fost prezentate caracteristicile memoriei, elevii vor participa la un
exerciiu pentru a le ntelege mai bine. Astfel, elevii vor fi nevoii s i aminteasc una
dintre vacanele libere( de Crciun, de Pate) , i vor aminti cum i-au petrecut acele zile,
cu cine au fost n acele zile, iar dupa aceea se va analiza mpreun cu elevii care sunt
trsturile care decurg din acele povestioare.
Acum vom trece mai departe, la formele memoriei. A dori s v adresez o ntrebare,
n legtur la acest punct al leciei. S presupunem c avei de nvat pentru mine, la
orice materie dorii voi, matematic, biologie, desen. Ct timp v ia s memorai acele
notie i ct ine acest proces?Adic vi se ntmpl s uitai lecia dup o zi, o jumtate de
or? Elevii dezbat aceasta problem mpreun cu profesoara dup care urmeaz s fie
predate tipurile de memorie. Cu certitudine, fiecare dintre voi avei un stil personal de
memorare.Voi ncepe prin a prezenta prima forma a memoriei dup care, la final, dup ce
voi sintetiza fiecare form, a dori ca fiecare dintre voi s mi spunei ce form de
memorie avei.Mulumesc .n concluzie, avem memoria senzorial aceasta dureaz
cteva sutimi de secund i const n nregistrarea informaiilor recepionate de
analizatori;memoria de scurt durat prin intermediul acesteia informaiile sunt stocate
doar 15-20 de secunde, dup care sunt uitate sau trec la nivelul celei de lung durat, nu
numai durata este limitat, ci i cantitatea de informaii reinute- ntre 5 si 9 elemente;
memoria de lung durat- implic meninerea informaiilor encodate( care sunt reinute)
timp ndelungat sau chiar toat viaa, cu ct prelucrarea materialului care trebuie reinut

este mai profund, cu att stocarea pe termen lung va fi mai eficienta; memoria
involuntar se refer la memorarea neintenionata a informaiilor; memoria voluntar
are un caracter productiv, sistematic, organizat, individual propunndu-i n mod
intenionat s memoreze anumite informaii; memoria semantic sau conceptual
permite namagazinarea experienei cognitive, implicnd n special limbajul; memoria
episodic- presupune stocarea informaiilor despre evenimente si relaiile dintre ele
memoria implicit sau procedural- cuprinde cunotine legate de aciune, are un caracter
involuntar ,indirect; memoria explicit sau declarativ- are un caracter contient, direct,
voluntar i stimuleaz stocarea informaiilor despre situaii, fapte, stri de lucru; memoria
mecanic- se bazeaz pe repetarea materialulul fr a fi nelese semificaiile acestuia i
memoria contient- presupunea descifrarea semnificaiilor materialului precum i a
implicaiilor acestuia. Pentru a vedea dac a-i neles formele memoriei, v propun s
facem un mic exerciiu. Se mparte o fi cu 30 de cuvinte pe care elevii vor trebui sa le
memoreze n maxim 7 minute. Dup acest exerciiu, se discut asupra formelor memoriei
ale elevilor.
5. Fixarea cunotinelor ( se face recapitulare): profesoara adreseaz ntrebri
elevilor:
a. Cum definim memoria?
b. Care sunt pricipalele caracteristici ale memoriei?
c. Care sunt formele memoriei?
Profesoara primete feedback de la elevi si le mulumete pentru participare.
6. Tema pentru acas: Profesoara i roag pe elevi s noteze exerciiile 1 si 2 de la
pagina 45 i de asemenea, i anun c pentru data viitoare au de nvat lecia predat.
Data viitoare voi adresa ntrebri din aceast lecie, vom verifica mpreun tema i vom
nota i aprecia rspunsurile corecte. V mulumesc nca odat pentru prezena activ i
ne vedem sptmana viitoare! S avei un week-end plcut!La revedere.

S-ar putea să vă placă și