Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Nr. 25, Timisoara

Propunători: Florea Adelia

Data:

Clasa: a VI-a A

Aria curriculară: Om și societate

Obiectul: Educație socială

Subiectul/ tema: Forme de intoleranță (discriminare, segregare, rasism, xenofobie)


Tipul de lecţie: Lecția de comunicare și dobândire de cunoștințe

Competențe specifice:

1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației interculturale cu referire la fapte / evenimente / procese din societatea contemporană

1.3. Analizarea unor situații în acord/dezacord cu valorile și principiile societății interculturale

2.3. Rezolvarea în perechi/echipă a unor sarcini de lucru referitoare la viață într-o societate interculturală.

Obiective operaţionale

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1. să definească noțiunea de marginalizare

O2. să enumere 4 efecte negative ale marginalizării

O3. să identifice 3 modalități de excludere socială

Strategia didactică:
Metode de predare: conversația, exercițiul, explicația, lucrul individual, expunerea

Mijloace şi materiale didactice: manual, tablă

Forme de organizare: grupat, individual

Evaluare: formativă

Bibliografie:
1. C., M., Țîru (2017). Suport curs Pedagogie II, Timișoara : Universitatea de Vest
2. Lupșa, Daria- Daniela (2017).Educație socială,
București: Editura didactică și Pedagogică
Etapele lecţiei TIMP Conţinutul învăţării Strategia didactică
(min) Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
procedee organizare
1.Moment Se creează un climat educogen favorabil
organizatoric 2 desfășurării activității. conversația Catalog colectiv Observația
Elevii își pregătesc cărțile și caietele. sistematică
Se face prezența.
2. Reactualizarea Se verifică tema pentru acasă, iar profesorul
cunoștințelor 4 întreabă 2-3 elevi care s-au oferit voluntari să o citească. Se Colectiv, Observația
întreabă 1-2 elevi din clasă să enumere cine, cum, ce, unde conversația individual sistematică
și de ce comunicăm intercultural.
3.Captarea 4 Profesorul va chema în față un elev, de preferat o șal
atenției fată, care în prealabil s-a oferit voluntar să participe la acest Colectiv,
7 exercițiu și îl va scoate în afara clasei unde îl va îmbraca la Expunere, Individual Observația
fel unui musulman. Va aduce elevul în fața clasei și îi va conversație, sistematică
ruga pe elevii să ghicească naționalitatea ei și care ar fi
reacția lor dacă din ziua respectivă ar avea un așa coleg.
4. Anunțarea Se va anunţa tema lecţiei: Forme de intoleranță
temei și a 2 (discriminare, segregare, rasism, xenofobie)
obiectivelor Se va scrie titlul pe tablă. Expunere Tabla Colectiv Observația
Elevii vor nota în caiete. sistematică
Profesorul anunță obiectivele lecției.
5.Dirijarea Profesorul va explica elevilor că trăim alături de ceilalți
învăţării oameni într-o lume fascinantă tocmai prin diversitatea ei și
că nerespectarea drepturilor fundamentale ale omului Expunere,
generează tensiuni sau conflicte. Aceștia vor nota în caiete conversație Tabla, manual Colectiv, Apreciere
15 ce înseamnă marginalizarea, care reprezintă îndepărtarea, individual verbală,
excluderea unei persoane, unui grup uman, unei Observatia
colectivități sau chiar a unui popor. Prin marginalizare se sistematica
ajunge la izolare socială, adică la separare parțială sau
totală a indivizilor sau grupurilor sociale, în termeni de
comunicare, interacțiune și implicare socială.
Profesorul va explica diverse metode prin care se realizează
excluderea socială și anume modul în care anumite
persoane sunt împinse la marginea societății și împiedicate
să participe în întregime la viața socială, ca urmare a
sărăciei sau a lipsei de competențe și de oportunități de
învățare sau ca rezultat al discriminării lor din diferite
motive.
Totodată, vor fi prezentate efectele negative ale
marginalizării, cum ar fi: sărăcia, abandonul școlar,
discriminarea, lipsa îngrijirii medicale adecvate, etc.
6. Fixarea Elevii vor fi împărțiți în grupe de 4-5 și vor rezolva
cunoștințelor 18 exercițiul 1 de la pagina 78 din manual. Fiecare grupă va Reflexia, Hârtiuțe Colectiv, Observația
primi hârtiuțe colorate, conform culorii pe care au ales-o ca conversația colorate, tablă Grup, sistematică
fiind reprezentativă pentru echipa lor. Elevii vor avea 7 individual
minute la dispoziție ca să gândească și să noteze soluții
referitoare la situația unui copil marginalizat în comunitatea
lor (un caz real), situație general valabilă pentru fiecare
grup. La final, liderul fiecărui grup va prezenta în fața
clasei soluțiile găsite și va lipi hârtiuțele colorate pe tablă.
Echipa cu cele mai multe soluții identificate va câștiga
acest joc. Împreună se vor stabili care sunt cele mai bune
soluții pentru situația acelui copil marginalizat și vom căuta
modalități de punere în practică a acestora în afara orelor de
clasă.
2 Se vor exprima aprecieri față de activitatea elevilor și se va Conversația Colectiv Apreciere
7. Încheierea 2 cere feedback acestora cu privire la desfășurarea orei. Ca și verbala
activității temă, elevii vor trebui să vină cu câte o sugestie care să ne
ajute să punem în practică soluțiile identificate pentru
îmbunătățirea situației copilului marginalizat.

S-ar putea să vă placă și