Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE LECŢIE

A.Componenta introductiva

I. Date de identificare

Unitatea de invatamant: SCOALA GIMNAZIALA NR.24, „ION JALEA”, CONSTANTA

Data: 18.01.2023

Clasa: a VII-a

Profesor Metodist: Prof. Stoian Niculina

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina de invatamant: Biologie

Unitatea de invatare: Functii de relatie

Tema lectiei: PANCREASUL ENDOCRIN

II. Componentele lectiei

Tipul lectiei: insusire de noi cunostiinte

Scopul lectiei: dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la pancreasul endocrin necesare înţelegerii rolului acestuia

Locul de desfasurare: sala de clasa

1
Competente generale:

1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice

2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale

3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității

4. Manifestarea unui stil de viață sănătos într-un mediu natural propice vieții

Competente specifice:

1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a
unor procese și fenomene

2. Expunerea, în cadrul unui grup, a informațiilor prezentate sub formă de modele, grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC,
utilizând adecvat terminologia specifică biologiei

3. Realizarea unor modele ale sistemelor biologice

4. Elaborarea unor algoritmi pentru realizarea unei investigații

a. Identificarea organelor şi a sistemelor de organe la om, precum şi a caracteristicilor acestora


b. Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de documentare, pentru rezolvarea unor de sarcini de
lucru variate
5. Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare şi rezolvare

2
a. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
6. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
7. Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor despre influenţa factorilor de mediu asupra funcţiilor organismului
8. Aplicarea unor reguli de menţinere a sănătăţii omului

Obiectivele operationale:

Obiective cognitive: La sfarsitul lectiei elevii ar trebui sa fie capabili:

-Să precizeze rolurile pe care le indeplineste pancreasul in corp

-Să recunoască localizarea pancreasului

-Să cunoasca hormonii pe care ii secreta si efectele lor in organism

3
Strategia didactica:

Metode didactice:

Expozitiv-euristice:

M1 - Conversatia euristica

M2 - Explicatia

M3 - Observatia

Interactive:

M4- Invatarea prin descoperire

M5 - Problematizarea

Instrumente de evaluare: verificare orala, observarea sistematica a elevilor, , evaluare secventiala, analiza raspunsurilor date

Forma de organizare a activitatii: frontala, individuala

Resurse:

a. Umane: 25 elevi

b. Temporale: 50 minute

4
c. Materiale:

Pentru toata clasa: - manuale,planse,fise

Bibliografia:

1.Costica, N., 2008, Didactica biologiei, Editura Stef, Iasi.

2.Dobran, F., 1997, Biologie-manual pentru clasa a VII-a, Editura Teora, Bucuresti.

3.Ghete, M., Grosu, M., 2002, Activitati practice de biologie pentru gimnaziu, Editura 4.Didactica si Pedagogica, Bucuresti

5.Carmen Bulzan, Mariana Ciobanu, Roxana Luminița-Ghid de practică pedagogică, Editura Didactică și Pedagogică R.A, București,
2009

5
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare


materiale procedurale
Moment Notează elevii absenți. Se pregătesc pentru Catalog Conversaţia
organizatoric
Organizează elevii pentru lecție.
desfășurarea lecției. Elevul de serviciu
enumeră elevii absenți.
Pregătește materialul didactic
necesar pentru buna
desfășurare a lecției.

Reactualizarea Prin strategia didactica de tip Răspund la întrebări și Conversaţia Evaluare


rebus cu un grad de dificultate ajută la completarea orală
cunoştiinţelor
adaptat varstei, se realizează o rebusului rand pe rand,
din lecţia recapitulare a cunoștințelor
mentinand curiozitatea
referitoare la glandele endocrine
anterioară si interesul spre
studiate. Explicaţia
Prin dezlegarea rebusului descoperirea cheii. Rebus, tabla,
profesorul isi da seama de markere
gradul de insusire a Primul item al rebusului Observaţia
cunostintelor predate anterior. ii aduce pe elevi in
Elevii sunt dirijati din aproape in situatia de a si aminti
aproape spre descoperirea care este glanda
cheii, care va face trecerea endocrina care secreta
catre noua lectie pe care o vor hormonii de crestere. Ei
parcurge si anume pancreasul
vor completa cuvantul
endocrin.
In acest mod am economisit potrivit, hipofiza.
timp, evaluarea a durat 5-6
6
minute, am solicitat toti elevii Ulterior vor completa cel
clasei, am exersat flexibilitatea de al doilea item, dand
gandirii si au reusit sa rezolve un exemplu de glanda
sarcina cu succes.
exocrina care produce
Rebusul presupune dezvoltarea
gandirii cu toate operatiile ei: lacrimile- glanda
analiza, generalizare, memorie, lacrimala. Vom discuta
creativitate. si despre alte glande
Prin intermediul acestei strategii exocrine pe care si le
am recapitulat notiuni precum: amintesc din lectia
 Ce sunt glandele? anterioara glande
 Cate tipuri de glande
sebacee, glanda
cunoasteti?
 Cum se numesc produsii mamara, glanda
de secretie ai glandelor? sudoripara).
 Cum se numesc si cum
sunt caracterizate Hormonul care produce
anumite disfunctii precum lactatia (prolactina) este
acromegalie, gigantism. rezolvarea itemului 3.

Isi vor aminti despre
disfunctiile hormonului
de crestere si de boala
numita acromegalie.
Reusesc sa faca
deosebire intre
gigantism si
acromegalie.

Stiinta care se ocupa cu


studiul biologiei si bolilor

7
endocrine
(endocrinologia) ii aduce
in universul Ana Aslan.

Folosind un exercitiu de
gandire logica, un
exemplu din viata
cotidiana, facand
corelatii cu procesele
fiziologice din corp in
conditii de stres,
neobisnuite descopera
hormonul numit
adrenalina.

Ultimul item, cel care


duce la dezlegarea
rebusului, arata factorul
declansator al eliberarii
de adrenalina, moment
in care creste pulsul,
creste ritmul respirator,
numit stres.

8
Captarea Prezintă elevilor importanta Urmăresc imaginile și Material Observaţia
atenţiei pancreasului ca glanda mixta in sunt atenți la explicațiile Video
organism, atat exocrina profesorului.
secretand suc pancreatic, cat si Video Explicația
endocrina. proiector
Se prezinta cateva imagini cu
forma pancreasului, pozitia
acestuia in cavitatea
abdominala, faptul ca este
supranumit organ-ascuns.
Solicita elevilor sa raspunda la
intrebarea: putem sau nu trai
fara pancreas?

Anunţarea temei Notează tema lecției pe tablă:


și a obiectivelor „Pancreasul endocrin” și
prezintă competențele care vor
fi urmărite pe parcursul
desfășurării lecției.

Dirijarea Definește termenul de glanda Notează în caiete Marker, Explicaţia Evaluare


învăţării mixta. Include pancreasul in caiete orală
definițiile si diferentele
randul acestora, pe langa
gonade. intre glanda exocrine,
Prezinta pozitia pancreasului in
endocrina si mixta.
cavitatea abdominala,
9
mentionand rolul acestuia ca
parte exocrina ( secreta suc
Urmăresc explicațiile
pancreatic) si parte endocrina
(elibereaza 2 hormoni) profesorului
Se prezinta cei 2 hormoni
glucagon (hormonul abundentei)
si insulina (hormonul inanitiei)
cu explicarea termenilor noi.
Se vor explica efectele cu sens
opus ale celor 2 hormoni.
Liderul de grup
Grupează elevii în 2 echipe și repartizează fiecărui
repartizează la fiecare echipă membru al echipei
disfuncții ale pancreasului. disfuncția pe care o va
Grupa I- disfuncții de tip studia (pe baza
hipofunctie indicațiilor profesorului)
și stabilește timpul
Manuale
Grupa II- disfuncții ale tip pentru studiu individual, Învăţarea prin
descoperire
hiperfunctie urmând ca apoi să se
Recomandă elevilor din cele 2 reunească și
să Mape cu
imagini ale
grupe să își repartizeze câte o stabilească schema
unor
disfuncție pe care să o studieze lecției. persoane ce
prezintă
pentru a se încadra în timpul de Elevii vor nota pasajele
disfuncții
lucru. care confirmă ceea ce endocrine
- Oferă elevilor cărți de știau cu v, pasajele care

10
specialitate, mape cu imagini infirmă ceea ce știau cu Observarea
sistematică a
ale unor persone ce prezintă -, informațiile noi cu + și
Foi de elevilor
aceste disfuncții endocrine și pasajele pentru care au flipchart
prezintă timpul pe care îl au la neclarități cu ?
Metoda
dispoziție pentru a se Citesc individual textul Markere Sinelg
documenta. după care lucrează în
grup pe o foaie flip-
- După expirarea timpului chart pe care notează
de lucru cere liderilor grupelor schematic ideile
să expună acolo unde doresc esențiale ale textului
afișul realizat și lângă fiecare studiat.
afiș se lipește o foaie alba. Elevii realizează turul
Solicită grupelor de elevi să galeriei, citesc
facă un tur cu oprire în fața informațiile de pe afișe,
fiecărui afiș și să noteze pe notează comentariile și
foaia alba anexată comentariile, întrebările pe foaia albă.
sugestiile și întrebările lor. Fiecare grup va citi
comentariile făcute de
celelalte grupe și va Turul galeriei
răspunde la întrebările
scrise de acestea pe
foile albe.

11
Fiecare lider de grup
prezintă disfuncțiile
(hiperglicemie si
hipoglicemie) și
Invită pe rând liderul fiecărei simptomele specifice
grupe să prezinte disfuncțiile și persoanelor afectate.
simptomele prezentate de Completează schema
persoanele afectate lecției și sunt atenți la
explicațiile profesorului.
Explicația
Îndrumă liderii de grup în
completarea schemei lecției.

Obținerea Distribuie elevilor o fișă de Completează fişa de Fișe de problematizar Evaluare


performanței evaluare spre a fi rezolvată pe evaluare. evaluare ea scrisă
elevilor loc; se va aplica apoi corectarea
reciprocă.
Evaluarea Notează elevii care au fost activi Sunt atenți la explicațiile Conversaţia
performaței pe parcursul lecției. Explică profesorului
elevilor ce au de pregătit pentru Problematizar

12
ora următoare. ea

Explicația
Tema pentru Şcoala românească de Îşi notează tema şi Explicaţia
acasă endocrinologie este recunoscută indicaţiile de realizare.
la nivel mondial datorită unor
savanţi renumiţi: C.I. Parhon,
Ştefan Milcu, Ana Aslan.
Realizaţi un referat despre
activitatea unuia dintre aceştia.

Schema lecţiei
Disfuncţii ale glandelor endocrine

Disfuncția

Glanda Hiposecreție/ hipofuncție Hipersecreție/ hiperfuncție


endocrină/ hormoni

Hipofiza- STH La copii- nanism hipofizar/ piticism hipofizar- creștere La copii- gigantism- dezvoltare fizică anormală cu talie peste 2
insuficientă în înălțime, cu dezvoltare fizică metri
proporțională și intelect normal

13
La adulţi- acromegalie (acro= extremitate, megalos=
Diabet insipid- poliurie, polidipsie mare)- dezvoltare fizică anormală și creșterea
- ADH exagerată a extremităților

Tiroida- tiroxina La copii- nanism tiroidian/cretinism- încetinirea dezvoltării La adulţi- boala Basedow- Graves (gușa exoftalmică)-
fizice (piticisc) și psihice (cretinism) slăbire accentuată, iritabilitate, neliniște,
- triiodotironina
hipertensiune, hiperfagie, gușă, ochi
La adulţi- mixedem- edem mucos, piele uscată și
exoftalmici.
îngroșată, adaptare scăzută la frig, căderea
părului, scăderea capacității de concentrare
și învățare
Gușa endemică- mărirea în volum a glandei datorită
aportului insuficient de iod
Corticosuprarenala

- glucocorticoizi Sindromul Cushing- obezitate, hipertensiune, pigmentarea


Boala Adisson- hipoglicemie,, hipotensiune, sete redusă, tegumentului în dreptul articulațiilor, hiperglicemie.
scădere în greutate, hipotonie musculară. Boala Conn- hipertensiune, hipopotasemie, poliurie, polidipsie,
- mineralocorticoizi
cefalee

Sindrom androgenital- la copii- apariția pubertății precoce și


- sexosteroizi

14
hipertrofierea organelor genitale externe
- la femeia adultă- apariția pilozității faciale
( barbă, mustață)
Pancresul endocrin Diabet zaharat- hiperglicemie însoțită de glicozurie, poliurie Hipoglicemie, scăderea forței musculare și chiar pierderea
asociată cu glicozuria, polidipsie, polifagie cunoștinței și apariția stării de comă
- insulina

15
Nume și prenume:

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Determinați afecțiunile endocrine ale persoanelor din imaginile de mai jos.


Funcțiile căror glande sunt afectate și în ce mod?

A B C D

2. Un pacient se prezintă la medic acuzând slăbire și urinari dese. Analizele


medicale relevă prezența glucozei în urină. Poate fi o disfuncție endocrină?
Argumentați răspunsul.

16
RĂSPUNSURI

1. A- Nanism hipofizar
- Disfuncție a hipofizei, determinat de hiposecreția hormonului somatotrop la
copil
- Simptome: creștere insuficientă în înălțime, cu dezvoltare fizică proporțională și intelect
normal

B- Gigantism
- Disfuncție a hipofizei, determinat de hipersecreția hormonului somatotrop la
copil
- Simptome: dezvoltare fizică anormală cu talie peste 2 metri
C- Boala Basedow- Graves
- Disfuncție a tiroidei, determinată de hipersecreția hormonului tireotrop
- Simptome: slăbire accentuată, iritabilitate, neliniște, hipertensiune, hiperfagie,
gușă, ochi exoftalmici.
D- Gușa endemică
- Disfuncție a tiroidei, determinată de hiposecreția tiroidiană, caracterizată prin
mărirea în volum a glandei

2. Da, poate fi o disfuncție endocrină, deoarece scăderea în greutate, urinările


dese și prezența glucozei în urină sunt caracteristice persoanelor ce prezintă
diabet zaharat.

17

S-ar putea să vă placă și