Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTE

Data:
Clasa: a-VII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul: Biologie
Profesor:
Unitatea de invatare: Functia de relatie / Sistemul nervos
Tema: Igiena vietii intelectuale
Tipul lectiei: Consolidare, dobandire de cunostinte
Competenţe generale: CG1, CG2, CG3, CG4, (conform programei aprobată de MEdCT)

Competente specifice :
1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru
explorarea unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene
2.1.Interpretarea contextualizată a informațiilor științifice
3.2. Elaborarea unor algoritmi pentru realizarea unei investigații
4.1. Conceperea unor măsuri de menținere și promovare a unui stil de viață sănătos
4.2. Interpretarea relațiilor dintre propriul comportament și starea de sănătate
Competente derivate:
1.Identificarea factorilor de risc care pot afecta functionarea sistemului nervos
2.Descrierea efectelor factorilor nocivi asupara S.N.
3.Prezentarea de afectiuni ale S.N.
4.Stabilirea modalitatilor de prevenire a afectiunilor S.N.
Activitati de invatare :
Descoperirea factorilor de risc care pot pune in pericol buna functionare a S.N.
Descrierea efectelor stresului,oboselii,alcoolului, etc.
Identificarea modului de manifestare a afectiunilor SN (tulburari de anxietate,depresia,nevroze,
psihoze etc)
Prezentarea modalitatilor de prevenire a aparitiei afectiunilor S.N.
Strategia didactică:

Resurse procedurale : 1. Observatia 4. Problematizarea 7.Ciorchinele


2.Conversatia euristica 5. Demonstratia
3. Explicatia 6.Cubul
Resurse materiale : 1.Manual 3.Fise de lucru
2.Planse
Forme de organizare: Frontal
Evaluare : Observarea sistematica a elevilor
Evaluare scrisa cu fise de lucru
Bibliografie
Florica Tibea-Atlas de Biologie-EDP.2005
Gheorghe Dragusoiu, Ion Chita, Elena Onea, -Algoritm practic de biologie si agroecologie
Ed.Printeura Ploiesti 2005
Mihaela Marcu-Lapadat, Biologie clasa a-VIIa 2005
Adriana Barna, Irina Pop, Agaftea Moldovan –predarea biologiei in invatamantul gimnazial
EDP-Bucuresti1998.

DESFASURAREA LECTIEI

Evenimentul didactic Activitatea de învăţare Metode şi


procedee
Activitatea profesorului Activitatea elevului evaluare

1. Organizarea Noteza absentii Pregăteşte materialul


colectivului de elevi necesar pentru lecţie
Pregăteste climatul socio –
afectiv necesar actului
învăţarii

2. Reactualizarea Lucreza frontal, utilizez cubul Arunca cu cubul,gândesc,


cunoştinţelor pentru evaluarea notiunilor din răspund la cerinte.
anterioare Sistemul Nervos, urmăresc Metoda
elaborarea răspunsurilor, dacă cubului
realiazează conexiuni între
noţiunile discutate .
Cerintele (intrebarile )
adresate sunt de tipul : Conversaţia
fronta
1.Descrie alcatuirea externa a 1.Creierul mare este
creierului mare format din doua emisfere
separate prin santul
2.Compara alcatuirea interna interemisferic si unite la
la maduva spinarii si la baza prin sub alba.
cerebel.
2.Maduva spinarii
3.Asociaza trunchiul cerebral prezinta substanta alba la
si creierul mare cu tipul de exterior si substanta
reflexe pe care le comanda. cenuie la interior iar
cerebelul invers.
4.Argumenteaza de ce omul
ridica mana de pe o plita 3.Trunchiul cerbral –
incinsa. reflexe involuntare ;
creierul mare – reflexe
5.Deseneaza arcul reflex voluntare
6.Analizeaza componentele 4.Pentru ca se produce un
arcului reflex reflex.
5/6.R.,C.A,C.N,C.E,E.

3. Captarea atentiei Profesorul imparte fise de Elevii observa ca


lucru pe care sunt imagini cu persoanele din poze sunt
persoane care au afectiuni ale surprinse in ipostaze
S.N.cere elevilor sa le anormale: sunt nervosi,au
analizeze. privirea ciudata etc.
Explicaţia
Precizeaza elevilor ca
persoanele analizate au
anumite afectiuni si anunţa
4.Anuntarea temei si titlul lecţiei, îl scrie pe tablă:
Ascultă, scriu
obiectivelor
Igiena sistemului nervos
Comunica clar competentele
derivate ale lecţiei.

5.Dirijarea invatarii Utilizez fise de lucru si Raspund si completeaza Conversaţia


adresez intrebari clasei pentru fisele
a identifica factorii de risc Observaţia
pentru functionarea normala a
Demonstratia
S.N
Prezint efectele factorilor Elevii sunt atenti si Problematizar
nocivi asupra starii de noteaza in caiete. e
sanatate.
Descriu cateva afectiuni ale
S.N.

6.Obţinerea Indrum elevii sa gaseasca Precizeaza modalitati de Activitate


performanţei modalitatile de prevenire a prevenire ale afectiunilor frontală
afectiunilor S.N. S.N. si le noteaza in
caiete

7. Asigurarea feed– Cer elevilor sa realizeze un Raspund si comunica cu Metoda


back-ului ciorchine pornind da la profesorul ciorchinelui
notiunea de igiena S.N.
Adresez intrebări
clasei,raspunsurile sunt Activitate
aprobate sau nu, si daca este
individuala
necesar se explica; urmăresc
activitatea elevilor

9.Tema pentru acasa Realizarea unui referat cu Scriu


titlul:
Afectiuni ale S.N.
Fisa de lucru

1.Priviti cu atentie urmatoarele imagini si exprimati-va parerea despre ele.


2.Completati tabelul de mai jos.

Factori de risc pentru functionarea S.N si efectele lor


3.Precizati modalitatile de prevenire a afectiunilor S.N.

_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și