Sunteți pe pagina 1din 10

OCHIUL

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVA

Nume, prenume: George Brinzea

Scoala Gimnaziala Siriu

Clasa: a VII-a A

Disciplina: Biologie

Subiectul lectiei: Organele de simt - Ochiul

Durata de desfasurare a lectiei: 50 min.

Obiectiv: Insusirea cunostintelor referitoare la anatomia ochiului

Obiectivele operationale:

 Sa recunoasca, pe suporturi intuitive, organele anexe ale ochiului si componentele globului ocular
(O.1)
 Sa identifice elementele structurale caracteristice acestor componente (O.2)
 Sa redea prin desen schematic sectiunea prin ochi (O.3)

Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte

Resurse procedurale:

 explicatia (M.1.);
 modelarea(M.3)
 conversatia euristica (M.3)
 metoda hotarari-hotarari (M.4)

Resurse materiale: plansa,preparat fix cu sectiune prin retina, microscop, manual, fisa de activitate, fisa de
evaluare

Tipul de organizare a activitatii: frontal, pe grupe

Anticiparea dificultalilor: intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de


documentare

Bibliografie:

-Lazar, V., Caprarin, D., 2008, Metode didactice utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves
-Marcu Lepadat, M., Macovei,F., Dobran, F.,1999,Biologie – Manual pentru clasa a VII-a,Ed. Teora
-Marinescu, M., 2010, Didactica biologiei, teorie si aplicatii, Ed. Paralela 45, Pitesti;
-Partin,Z., Logofatu,L., Niculescu,C., 2008, Biologie – Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Corint
-Sandu, V.D., Pasca, C., Kis,E., 2002, Anatomia si igiena omului, Presa Universitar Clujeana
-Curriculum National – Programa Biologie, gimnaziu;
II. DESFASURAREA LECTIEI

Obiective Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


operationale (evenimentele)
lectiei
1.Organizarea -noteaza in catalog elevii -isi pregatesc cartile si
clasei absenti si verifica daca sunt caietele
conditii optime pentru
desfasuarea orei
-pregateste materialul
didactic
2.Reactualizare -inventariaza notiunile - identifica organele de - oral
cunostintelor dobandite din cultura simt:ochi, urechi, limba,
anterioare generala referitoare la piela, nas
organele de simt care ne
pun in legatura cu mediul de
viata
3.Captarea - informeaza elevii ca simtul -sunt atenti la explicatii -oral
atentiei vazuluifurnizeaza peste
90% din informatiile
primite din mediu.
4. Anuntarea -anunta titlul lectie si il scrie - sunt atenti la explicatii
temei si pe tabla: Organele de simt –
obiectivelor Ochiul-anatomia ochiului
-comunica clar obiectivele
operationale ale lectiei
5.Dirijarea -imparte elevii in 4 grupe -Activitatea grupurilor: -observarea
invatarii etrogene; impartiti in grupe, fiecare grup desemneaza sistematica a
elevii vor pregati o un scrib care noteaza elevilor
O1 prezentare cu tema” Ochiul- raspunsurile date de elevi,
organ al vazului”; fiecare un ceasornic care
grupa va primi ca sarcina de cronometreaza timpul,
O2 lucru o alta subtema. liderul care ia deciziile pe
-pentru inceput, profesorul baza opiniilor grupului
solicita elevilor sa citeasca -Grupa A: are ca sarcina -oral
intreg textul din manual, de lucru sa analizeze
dupa care urmeaza organelle anexe ale
expunerea care este ghidata ochiului
prin intrebari. Acestea sunt Grupa B: analizarea
O.3 trecute in fisa de activitate globului ocular (continua
observatia macroscopic
directa asupra globului
ocular, elevii privindu-se
reciproc pentru a
- se verifica ce au scris descoperi sclerotica, irisul,
elevii pentru a vedea daca pupila)
acestia au fost atenti la Grupa C:identificarea si
sarcina primita rolul retinei
Grupa D: trebuie sa
identifice mediile
transparente ale globului
ocular
- completeaza in caiete
schita lectiei
-deseneaza sectiunea prin
ochi
6.Conexiune -inventariaza principalele -rezolva fisa cartonas scris
inversa(feed- informatii prin intermediul
back) unor fise cartonas
7.Evaluare -apreciaza verbal elevii care
s-au afirmat in timpul orei
SCHITA TABLEI

Organele de simt

Ochiul – Anatomia ochiului

Ochii: organe de simt, pereche, adapostiti in orbite si inconjurati de organe anexe


Componente:
1. Globul ocular – circa 6 grame
-prezinta 3 tunici:
a) tunica externa: sclerotica (albul ochiului)
-corneea, situate anterior, transparent si subtire
b) tunica mijlocie: - coroida;situata sub sclerotica; bogat vascularizata; rol in nutritia ochiului
- corpul ciliar – secreta umoarea apoasa; intervine in vedere aclara a obiectelor
- irisul– da culoarea ochilor, prezinta un orificiu sub forma de disc=pupila
c) tunica interna: retina – e alcatuita din maimulte straturi de celule (mil. de celule=fotoreceptori)
-celule cu conuri - sunt dispuse in special la nivelul petei galbene
(singurul loc unde se formeaza imaginea clara a obiectelor privite)
-celule cu bastonase – in special la periferia retinei
-la nivelul petei oarbe nu exista receptori
-in interiorul ochiul se afla cristalinul = lentila biconvexa, transparenta siflexibila
-in interiorul ochiului se mai gasesc: - umoarea apoasa (de o parte si alta a irisului) umpland
camera anterioara si posterioara a globului ocular
-umoarea sticloasa (corp vitros)-ocupa spatial dintre
cristalin si retina
2. Organele anexe ale globului ocular:
- organe de protectie: glanda lacrimala, conjunctiva, pleoapele, sprancenele
- organe de miscare: 6 muschi externi ai globului ocular
Fisa de activitate
Ochiul – organ fotosensibil

Material didactic: planse, fisa de activitate, manual, mulaj cu corpul uman

Grupa A
Organele anexe ale globului ocular

Ochiul – organ pereche, este alcatuit din globul ocular si organe anexe.

Cerinte:
 Citeste cu atentietextul din manual refritor la organeleanexe aleglobului ocular. Observapemulaj
care estelocalizareaochiului. Privestecolegul de
bancasiidentificacealteorganemaiprotejeazaochiulsiprecizeazarolullor. Priveste in sus , in jossi in
lateral. Ceconstati? Cui se datoreazamobilitateaochilor in orbite?

 Pe baza observatiilor efectuate expuneti ceea ce credeti caeste important, raspunzand la urmatoarele
intrebari:
Ce este ochiul?.
Unde se afla localizat ochiul pe craniu?
Care este rolul conferit de aceste cavitati cu pereti ososi?
Care suntorganeleanexe ale ochiului?
Ce rol au organelle anexe?
Fisa de activitate
Ochiul – organ fotosensibil

Material didactic: planse, fisa de activitate, manual, mulaj cu corpul uman

GrupaB
Globul ocular

Ochiul – organ pereche, este alcatuit din globul ocular si organe anexe.

Cerinte:
 Citeste cu atentie textul din manual referitor la globul ocular>
 Observa pe plansa tunicile globului ocular>
 Privind ochiul colegului de banca identifica componentele partii anterioare al globului
ocular:sclerotica, irisul colorat diferit, pupila si precizeaza rolul lor.

 Pe baza observatiilor efectuate expuneti ceea ce credeti ca este important, raspunzand la


urmatoarele intrebari:
Ce caracteristici prezinta globul ocular?
Din ce este alcatuit globul ocular?
Ce rol are sclerotica?
Ce rol are retina?
Fisa de activitate
Ochiul – organ fotosensibil

Material didactic: planse, fisa de activitate, manual, mulaj cu corpul uman

Grupa C
Retina

Ochiul – organ pereche, este alcatuit din globul ocular s iorgane anexe.

Cerinte:
Citeste cu atentie textul din manual referitor la structura si rolul retinei.Observa la microscop sectiunea
prin retina si identifica receptorii vizuali: celulele cu conuri si bastonase. Analizeaza figura de mai jos si
imaginea din manual cu atentie.

 Pe baza observatiilor efectuate expuneti ceea ce credeti ca este important, raspunzand la


urmatoarele intrebari:

Ce este retina?
Care este structura retinei?
Ce rol are retina?
Fisa de activitate
Ochiul – organ fotosensibil

Material didactic: planse, fisa de activitate, manual, mulaj cu corpul uman

Grupa D
Mediile transparente ale globului ocular

Ochiul – organ pereche, este alcatuit din globul ocular si organe anexe.

Cerinte:
 Citeste cu atentie textul din manual referitor la mediile transparente ale globului ocular.Observa
in imaginea de mai jos mediile transparente si precizeaza care este rolul lor.

 Pe baza observatiilor effectuate expuneti ceea ce credeti ca este important, raspunzand la


urmatoarele intrebari:
Unde se gasesc cele trei medii transparente?
Care este structura acestora?
Ce rol au acestea?
Cartonase –Rezumat

Cerinta:

Care din enunturile de mai jos sunt corecte? Argumentati raspunsul.

………………………………..Ochii sunt asezati in doua orbite care ii protejeaza.


………………………………..Numele correct pentru “albul ochilor” este coroida.
………………………………Lacrimile produse de glandele lacrimale apar doar atunci cand oamenii sunt
tristi.

S-ar putea să vă placă și