Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VII-a
PROFESOR: Brînzea George Ciprian
Aria curriculară: Matematica şi Ştiinţele naturii
Disciplina: Biologie
Tema : Nasul-organ al simtului olfactiv
Tipul lectiei – mixta
Obiective de referinta :
1. sa identifice segmentele analizatorului olfactiv ;
2. sa compare receptorii olfactivi cu cei gustativi ;
3. sa deseneze mucoasa olfactiva ;
4. sa realizeze experimente simple pentru determinarea adaptarii olfactive;
5. sa precizeze rolul mirosului in adaptarea organismului la mediu.

Resurse materiale: planse, manuale, atlase, mulaj, tub spray, portocala.

Resurse procedurale: explicatia, observatia, conversatia euristica, problematizarea,


modelarea, demonstratia

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Momentele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevului


crt.
1. Moment organizatoric Noteaza absentele. Verifica
Captarea atentiei existenta materialelor necesare si
daca elevii sunt pregatiti pentru
inceperea lectiei.
2. Reactualizarea Solicita elevii cu intrebari, ca de Raspunde la intrebari.
cunostintelor ex.:
- vorbire, masticatie,
- Ce roluri indeplineste limba? deglutitie, organ de simt.
- substantele chimice din
- Care este stimulul pentru
alimente.
sensibilitatea gustativa? - celulule receptoare ciliate
din mugurii gustativi.
- Cine receptioneaza substantele
- sa se dizolve in saliva;
din alimente? - sa aiba o anumita
concentratie;
- Ce conditii trebuie sa
-sa fie tinute suficient timp pe
indeplineasca substantele pentru limba;
a stimula celulele receptoare? - sa aiba temperatura potrivita
(15-30ْ C).
- Unde sunt localizati mugurii
- in papilele gustative, dar si in
gustativi? restul gurii, chiar in faringe.
- ridicaturi ale mucoasei
- Ce sunt papilele gustative?
linguale.
- Cum se clasifica papilele - cupa, ciupercuta si foi de
carte.
gustative, dupa forma?
- cupa- la baza limbii, dispuse
- Unde sunt localizate papilele in V;
- foi de carte- pe marginile
gustative?
limbii;
- ciupercute- pe fata dorsala a
- Care sunt cele 4 gusturi limbii.
primare? - dulce, sarat, acru si amar.
- In ce zona a limbii sunt ele
receptionate? - amar la baza, acru pe
margini, dulce si sarat in varf.
3. Trecerea la lectia noua Ce alte simturi mai contribuie la Vazul, mirosul, pipaitul.
aprecierea calitatii alimentelor?
Anunta tema noua, scrie titlul pe
tabla, prezinta obiectivele. Scrie titlul pe caiet.
4. Introducerea suportului Cu ajutorul elevilor, pe baza Participa la descoperirea
notional observarii planselor, atlaselor, noilor cunostinte.
mulajului, stabileste rolul nasului,
particularitatile sale structurale, Noteaza informatiile pe caiet.
defineste mucoasa olfactiva si
precizeaza particularitatile ei.
Realizeaza schema la tabla.
5. Dirijarea invatarii - Ce deosebiri ati constatat intre - receptorii gustativi sunt
receptorii gustativi si cei celule senzitive, cei olfactivi
olfactivi? sunt neuroni.
- Ce fibre alcatuiesc nervul - axonii neuronilor receptori
olfactiv?

6. Introducerea suportului - Cu ajutorul elevilor si prin Participa la discutii si


notional realizarea unor experimente experimente.
simple, stabileste rolul gustului si
mirosului in adaptarea
organismului la mediu.
Realizeaza schema pe tabla. Realizeaza schema pe caiet.
5. Dirijarea invatarii - Care sunt reflexele de aparare? - tusea, voma, stranutul.
- Unde sunt localizati centrii de - in trunchiul cerebral.
comanda ai acestor reflexe?
6. Evaluare Noteaza elevii , motiveaza notele
facand referiri la calitatea
raspunsurilor si a activitatii la
orele de biologie.

SCHEMA LECTIEI PE TABLA

Nasul

- rol → respiratie
→ organ de simt
- alcatuit din fose nazale captusite de mucoasa nazala
- mucoasa olfactiva: - partea superioara a mucoasei nazale;
- 1,5-2 cm²;
- culoare galbena;
- contine → celule receptoare (neuroni)
→ celule de sustinere
- stimulul = substantele chimice volatile

Gustul si mirosul: - sunt simturi chimice;


- au rol de aparare → depistarea calitatii alimentelor si aerului;
→ declanseaza reflexe de aparare.
- stimuleaza secretiile digestive;
- se adapteaza.

S-ar putea să vă placă și