Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a V-a
PROFESOR: Brînzea George Ciprian
Aria curriculară: Matematica şi Ştiinţele naturii
Obiectul: Biologie-Botanica
Unitatea de învaţare: Alcatuirea unei plante cu flori
Subiectul: Samanta
Tipul lectiei: predare de noi cunostinte

Competenţe specifice:
 Să identifice plante şi grupe de plante;
 Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea plantelor;
 Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale;

Obiective operationale:
 Sa cunoasca principalele tipuri de seminte;
 Sa prezinte alcatuirea interna a semintei;
 Sa defineasca termenul de germinatie;
 Sa enumere factorii interni si externi care favorizeaza germinatia;
 Sa prezinte etapele germinatiei.

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversaţia euristică, observatia, invatarea prin descoperire, mozaicul;


b. Resurse materiale: manual, material vegetal proaspat ( seminte de fasole in diferite stadii de germinare), atlasul botanic, tavite, coli
albe, marker, carioci, fise de activitate.
c. Forma de activitate: frontal , pe grupe

Metode de evaluare: formativa, prin fisa de evalure


Locul desfasurarii: sala de clasa

Bibliografie:
1.Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucuresti 2004;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura
Arves, 2007;
3.Viorel Lazar . –Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECTIEI
Organizarea -Pregătesc materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
clasei -Notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Prin chestionare orala; elevii trebuie sa raspunda la in trebarile Raspund la intrebarile profesorului:
cunostintelor profesorului: - Organele care au rol in inmultirea plantei
anterioare - Care sunt organele care au rol in inmultirea plantei ? sunt: floarea-fruct-samanta (uneori radacina şi
tulpina).
- Care sunt functiile florii? - Floarea indeplineste functia de polenizare si
fecundatie.
- Ce modificari sufera floarea dupa fecundatie? - In urma fecundatiei petalele si sepalele se
usuca si cad, staminele se reduc si ele,
stigmatul si stilul se usuca, ovarul se
transforma in fruct si ovulul in samanta.

Captarea -Prezentarea materialului stimul : roaga elevii sa observe tavitele de -Observa boabele de fasole si apreciaza ca in lectia de astazi
atentiei . pe mese si incurajeaza elevii sa-si exprime parerea despre ce vor vom studia samanta.
studia in aceasta lectie.
Anuntarea -Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care -Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
temei si a elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
obiectivelor.
Dirijarea - Profesorul explica etepele de lucru corespunzatoare metodei alese: - asculta cu atentie explicatiile profesorului.
invatarii. mozaicul;
1. Prezentarea problemei: -se grupeaza in functie de indicatiile primite si citesc tema
-profesorul imparte tema care va fi abordata in 4 subteme pe care le primita, in functie de numarul ales
comunica elevilor
- imparte clasa in grupe de cate 4 elevi, fiecare elev primind un
numar de la 1-4
- distribuie elevilor fisele de lucru ce contin intrebari formulate de - fiecare elev studiaza si investigheaza independent sarcina
profesor, cu scopul orientarii studiului individual primita, astfel incat sa devina expert in problema data
Nr.1 – Alcatuirea semintei
2. Faza independenta: Nr.2 – Factorii interni ai germinatiei
- observa activitatea elevilor si intervine daca este solicitat sau este Nr.3 – Factorii externi ai germinatiei
nevoie Nr.4 – Etapele procesului de germinatie.

3. Constituirea grupurilor de experti: - se grupeaza in grupurile de experti pentru a dezbate


- reuneste expertii cu acelasi numar, constituind grupe de experti, problema impreuna; elevii prezinta un raport individual
pentru a dezbate problema impreuna asupra a ceea ce au studiat, clarificand noile cunostinte, astfel
incat sa poata se le prezinte cat mai bine colegilor din grupa
4.Reintoarcerea in echipa: lor;
- dupa clarificare cunostintelor, solicita revenirea la grupa lor
initiala, in vederea realizarii raportului de echipa - expertii transmit cunostintele acumulate, retinand la randul
lor, cunostintele pe care le transmit colegii lor, experti in alte
5. Faza demonstratiei: subteme
- profesorul solicita elevilor sa prezinte noile cunostinte sub forma
unui poster realizat pe coala A2

Obtinerea - Fiecare grupa trebuie sa ordoneze boabele de fasole din tavite in - Lipesc pe o coala alba boabele de fasole indicand si etapa
performantei functie de dezvoltare, indicand etapa de germinatie in care se gasesc. de germinatie corespunzatoare.
elevilor.
Evaluarea Formativa, prin fisa de evaluare Completeaza fisa de evaluare
performantei.

Fisa de activitate

1. Alcatuirea semintei

Sarcini de lucru:
- citeste cu atentie textul din manual
- realizeaza o schema din care sa reiasa alcatuirea semintei de fasole
Unde se gaseste tegumentul?
Ce rol au cotiledoanele?
Din ce este alcatuit embrionul?

Fisa de activitate

2. Conditiile interne pentru germinare

Sarcini de lucru:
- citeste cu atentie textul din manual
- analizeaza factorii interni ce asigura germinarea semintelor
Cum trebuie sa fie samanta ca sa poata germina?
Fisa de activitate

3. Conditiile externe pentru germinare

Sarcini de lucru:
- citeste cu atentie textul din manual
- analizeaza factorii externi ce asigura germinarea semintelor
Ce rol are apa?
De ce are nevoie de lumina?
Cum trebuie sa fie temperatura?

Fisa de activitate

4. Etapele procesului de germinare

Sarcini de lucru:
- citeste cu atentie textul din manual
- identifica modificarile ce insotesc trecerea dela samanta la planta adulta
Care organ se dezvolta primul?
Cum se orienteaza radacina? Dar tulpina?
De ce indeplinesc cotiledoanele rolul de frunza?

S-ar putea să vă placă și