Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a V-a
PROFESOR: Brînzea George Ciprian
Aria curriculară: Matematica şi Ştiinţele naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învaţare: Plantele si mediul de viaţă
Subiectul:Mediul de viata al plantelor
Tipul lectiei: predare de noi cunostinte

Competenţe specifice:
 Să identifice plante şi grupe de plante;
 Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea plantelor;
 Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale;
Competenţe derivate:
 Să recunoască elementele componente al mediului de viata;
 Să evidenţieze componentele abiotice ;
 Să evidenţieze componentele biotice;
 Să explice adaptarile plantelor la diferite medii de viata;

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale:observatia;brainstorming ,conversaţia euristică;descoperirea;


b. Resurse materiale: manual;, atlasul botanic ,material erborizat ,fisa de autoevaluare,;
c. Forma de activitate: frontal

Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala


Locul desfasurarii: sala de clasa
Bibliografie:
1.Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucuresti 2004;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura
Arves, 2007;
3.Gheorghe Mohan- Atlas de biologie, Editura Corint, 2003;
4.Viorel Lazar . –Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECTIEI
Organizarea -Pregătesc materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
clasei. -Notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.
Captarea -Prezentarea materialului stimul : imagini cu un lac, o zona de munte -Urmăresc materialul şi identifica plantele si formele de
atentiei . impadurita si o zona de campie relief corespunzatoare imaginilor

Anuntarea -Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care -Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
temei si a elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
obiectivelor.
Dirijarea - Privind imaginile din atlas si manual să descopere care este mediul
invatarii. de viata preferat de anumite plante; -Completează schema lectiei.
-Unde traieste bradul?
-De ce nuferii traiesc doar in apa?
- Ce tip de plante predomina la campie? Mediul de viata cuprinde ansamblul factorilor abiotici si
- Cine determina aceste diferente? biotici care se afla in stransa interactiune.
Pornind de la descoperirile facute de elevi, concluzionam ca apa, Factorii abiotici: apa, aer, sol
campia si muntele sunt medii de viata.
Folosind brainstorming-ul, plecad de la sintagma stimul “mediu de Factorii biotici: plantele, animalele si oamenii
viata”, descoperim componentele acestuia : componenta biotica si
abiotica.

Cum influienteaza componenta abiotica raspandirea plantelor? Procesul prin care alcatuirea organismelor si modul lor de
viata sunt din ce in ce mai corespunzatoare mediului in care
traiesc se numeste adaptare.
Cum variaza factorii de mediu de-a lungul zilei? - Sunt atenti la explicatiile profesorului si participa la discutii
Cum variaza factorii de mediu de-a lungul anului?

-Completez schema lectiei.


Obtinerea - Sistematizarea cunostintelor si asigurarea feetbak-ului prin - Raspund la intrebarile profesorului.
performantei chestionare orala
elevilor.
Evaluarea - Notarea raspunsurilor elevilor
performantei.

S-ar putea să vă placă și