Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:6.11.2009
Clasa: a-IX-a B
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de invatare:Celula-unitatea structurala si functionala a vietii.
Profesor:Bratcovici Iulia
Scoala: Grup Scolar „Goga Ionescu”-Titu
Tema: Nucleul
Tipul lectiei: mixta.
Scopul: Cunoasterea de catre elevi a particularitatilor structurale si functionale ale nucleului in vederea
constientizarii celulei ca unitate structurala si functionala a vietii.
I.COMPETENTE SPECIFICE:
 1.3. Identificarea structurilor biologice microscopice în vederea caracterizării lor;
 2.1. Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale organismelor şi
evidenţierea componentelor şi proceselor celulare;
 2.2. Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor;
 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare;
II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE.
La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili :
O1. Sa compare celulele ce au in componenta diferite tipuri de nuclei ;
O2. Sa realizeze preparate microscopice proaspete pentru evidentierea nucleului in epiderma bulbului de ceapa ;
O3. Sa descrie elementele structurale ale nucleului ,subliniind importanta acestuia.
III. STRATEGIA DIDACTICĂ.
METODE ŞI PROCEDEE:
 Observaţia ;
 Explicaţia;
 Experimentul de laborator;
 Conversaţia euristica.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 Mulajul celulei vegetale si animale;
 CD, calculator,videoproiector.
 Fise de activitate ; Fise de evaluare
 Flip-chart;
 Manual ;
FORME DE ORGANIZARE:
 Individual;
 Frontal.
 Pe grupe
Locul de desfasurare: laboratorul de biologie
IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.
 Programa şcolară;
 Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC
 Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982
 Aglaie Ionel,Zoe Partin.: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed.Humanitas, 1999.
 Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare
invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.
 Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”,Ed.Arves,2008

1
DESFASURARE LECŢIEI

Etapele lectie Activitatea de învăţare


Activitatea profesorului Activitatea elevului
1. Organizarea clasei -pregateste materialul didactic; -isi pregatesc cartile si caietele;
-noteaza in catalog elevii absenti si verifica
daca sunt conditii optime pentru desfasurarea
orei;
2.Reactualizarea -prin completarea unui rebus(anexa1) vor fi -completeaza rebusul,ascultă, răspund.
cunoştinţelor anterioare redate organitele celulare studiate.Pe baza
acestuia adreseza întrebări, urmăreste
elaborarea răspunsurilor din care verifica
notiunile predate.
3.Captarea atentiei -solicita elevilor sa descopere din rebusul -se gandesc la solicitarea profesorului si
completat anterior titlul lectiei gasesc cuvantul cheie din rebus:NUCLEUL
-prezinta imagini power –point cu celule ce -urmaresc materialul;
au in alcatuire diferite tipuri de nuclei .
4.Anuntarea temei si -anunţarea titlului lecţiei si il scrie pe tabla -ascultă ,noteaza
obiectivelor Nucleul
- comunica clar obiectivele operaţionale ale
lecţiei:
O1. Sa compare diferite celule ce au in
componenta diferite tipuri de nuclei ;
O2. Sa realizeze preparate microscopice
proaspate pentru evidentierea nucleului in
epiderma bulbului de ceapa ;
O3. Sa descrie elementele structurale ale
nucleului ,subliniind importanta acestuia.

5.Dirijarea invatarii -Imparte colectivul de elevi in grupe .


-Solicita elevilor sa urmareasca sarcinile din - citesc cu atentie sarcinile din fisa de lucru
fisa de lucru (anexa2) si sa le rezolve. si incep sa lucreze pentru a obtine
-Indruma si controleaza realizarea corecta a preparatul microscopic din epiderma
preparatului microscopic si montarea lui . frunzelor bulbului de ceapa.
-Cere elevilor sa compare nucleul celulelor -ascultă,observă,urmaresc explicatiile.
observat la microscop cu cel al celulelor din
mulajele prezentate in fata clasei simaterialul
power-point.
-Realizeaza pe tabla structura nucleului si a
partilor lui componente. -urmaresc explicatiile si noteaza schema
-Pe parcursul redarii noilor notiuni, lectiei;
profesorul explica si realizeaza schema lectiei
la tabla.(anexa 3)

5.Obţinerea Inventariaza principalele informatii si solicita - ascultă, gândesc, răspund


performanţei elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a
verifica masura in care au fost atinse
obiectivele.
6. Asigurarea feed– - prin chestionare orala pe tot parcursul - rezolvă cerinţele de pe fişa de evaluare
back-ului lectiei si pe baza fisei de evaluare .(anexa 4)

2
ANEXA 1

1.centrala energetica ale celulei (sg)


2.se mai numesc Corpusculii lui Palade (sg)
3.denumirea aparatului Golgi (sg)
4.organele digestive ale celulei (pl)
5.centrul celular-cu rol in formarea fusului de diviziune
6.pline cu suc vacuolar
7.plastide ce contin pigmenti clorofilieni.

ANEXA 2
NUCLEUL

Nucleul este centrul coordonator al tuturor functiilor celulei.


Caracteristici generale:
 situat central
 prezent la eucariote(exceptie hematii adulte si celulele vaselor liberiene la plante)
 celulele pot avea:1 nucleu ,2nuclei(binucleate)-hepatocitele,mai multi nuclei(polinucleate)-celula
musculara striata;
 forma sferica,dimensiuni 3-40mμ-reprezinta 1/3-1/4 din citoplasma.
Structura:
 membrana nucleara-dubla cu pori;
 carioplasma(nucleoplasma)contine =cariolimfa –solutie coloidala omogena
=cromatina-fibre subtiri incolacite (proteine si ADN)
 nucleol=corpuscul dens,sferic,elipsoidal,fara membrana
=delimitat de cromatina nucleara condensata
=contine ADN,ARN,proteine
=rol:in diviziunea celulara si biogeneza ribozomilor.

Rol:
 centrala informationala si de control a celulei
 poarta si transmite informatia pentru sinteza proteinelor.

3
ANEXA 3

FISA DE LUCRU

Materiale necesare:

-lame,lamele,pipeta,foarfeca,bisturiu,sticla de ceas,bulb de ceapa,sugativa,colorant( Lugol I+IK )

Modul de lucru:

-se desfac foile unui bulb de ceapa si cu bisturilu se taie epiderma de pe fata interna;

-cu ajutorul pensetei se desprinde portiunea de epiderma taiata bine intinsa si picurati peste aceasta solutie de
Lugol(I+IK):

-se acopera cu lamela astfel incat sa nu ramana bule de aer sub ea; in acest scop se aseaza

inclinata sub un unghi scutit pana atinge lichidul,apoi se lasa lamela sa cada treptat pe preparat;

-surplusul de solutie de pe marginea lamelei se aspira cu sugativa;

-preparatul gata realizat se aseaza pe masa microscopului si se analizeaza.

ANEXA 4

Fisa de evaluare

1.Completati spatiile libere:


Nucleul este prezent in celulele.....................................................................
Nucleul reprezinta.......................................................................................................................................
Componentele nucleului sunt:..................................................... ,............................................................ ,
si ......................................................... .
2. Citiţi cu atenţie afirmaţiile următoare. Dacă consideraţi că sunt adevărate notaţi litera A înaintea
propoziţiei, iar dacă consideraţi că sunt false notaţi cu litera F:
........Membrana nucleara este dubla cu pori.
........Carioplasma (nucleoplasma) contine cariolimfa si cromatina.
........Nucleolii contin ARN si proteine.
........Nucleolii au rol in diviziunea celulara si biogeneza ribozomilor

Punctaj:subiectul 1 =5puncte ; subiectul 2= 4 puncte ; 1 punct din oficiu


Timp de lucru : 5 minute

4
5

S-ar putea să vă placă și