Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Data :
Clasa : a-VII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Profesor :CATRINA GEORGIANA
Obiectul: Biologie-Anatomie
Unitatea de nvaare: Caractere generale, morfofunctionale, comporta
ment, adaptari si importanta unor grupe de vietuitoare

Subiectul:Functia de relatie- Neuronul


Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte

Competene specifice:
Identificarea si observarea alctuiriii funciilor organelor i sistemelor de organe ale
corpului uman (1.1)
Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman(2.1)
Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor(3.1)
Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare
(4.1)
Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2)
Obiective :
Sa recunoasca pe materialul didactic celula nervoasa .
Sa descrie componentele acesteia
Sa prezinte proprietatile neuronului
Sa precizeze modul de transmitere a impulsului nervos la nivelul sinapsei.
Demersul didactic:
a. Resurse procedurale: observatia,conversaia euristic;descoperirea;
demonstratia, modelarea
b. Resurse materiale: manual;, atlasul de anatomie ,mulaje, planse
c. Forma de activitate: frontal
Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala
Locul desfasurarii: sala de clasa
Bibliografie:
1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran - Biologie. Manual
pentru clasa a VII a, Editura Teora , Bucuresti 1999;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de
predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;

3.Cezar Th. Niculescu si colab- Compendiu de anatomie si fiziologie a omului,


Editura Corint, 2007;
4.Viorel Lazar . Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

Desfurarea leciei
Etapele leciei
Moment organizatoric

Verificare cunostintelor

Captarea ateniei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Pregtete materialul didactic. i pregtesc crile i caietele.


Noteaz n catalog elevii
abseni i verifica dac sunt
condiii
optime
pentru
desfurarea orei.

Prin chestionare orala


-Care sunt partile
componente ale corpului
uman?
- Care sunt organele vitale
ale corpului uman?
- Care sunt principalele
organe si in componenta
caror sisteme intra?
- Care sunt funciile
organismului uman ?
-Solicit elevilor s
priveasca plansa si sa
precizeze ce este
reprezentat acolo.

Raspund la intrebarile
profesorului.

Se gndesc i identifica
reprezentarea alcatuirii
sistemului nervos.

Anunarea temei i a
obiectivelor

Anun i scrie pe tabl tema Noteaz n caiete titlul leciei i


leciei i prezint obiectivele urmresc obiectivele.
pe care elevii trebuie s le
cunoasc la terminarea leciei.

Dirijarea nvrii

Prezinta elevilor plansa cu


alcatuirea sisemului nervos
la om.
Precizeaza rolul sistemului
nervos si endocrin in
integrarea organismului in
mediul de viata.
Deseneaza neuronul
indicand cu sageti structura
lui ( corp celular si
prelungirile acestuia).
Completeaza schema lectiei
cu detalii privind alcatuirea
interna a neuronului.
Prezinta modul de formare
al retelelor de neuroni,
clasificand tipurile de

Noteaz titlul leciei

Urmaresc profesorul si
executa desenul de pe tabla.

Completeaza lectia in caiete.

Urmaresc explicatiile

sinapse.
Precizeaza particularitatile
neuronilor si evidentiaza
functiile acestora.

profesorului si completeaza
schema in caiete.

In final, schema lectiei va fi


conform anexei, iar
concluzia ce se impune este
aceia ca sistemul nervos
primeste, transmite si
prelucreaza mesajele din
mediul extern sau intern si
elaboreaza raspunsuri
adecvate cu ajutorul acestor
celule niraculoase=
neuroni.
6.Obinerea performanei
elevilor

7. Evaluarea

Inventariaza principalele
informatii si solicita elevilor
sa dea raspunsuri clare pentru
a vedea in ce masura au fost
atinse obiectivele.
Prin chestionare orala pe tot
parcursul lectiei.
Rezolvarea fisei de activitate
de la pagina 57.

Raspund la intrebarile
profesorului

Se gandesc si raspund la
intrebari.
Rezolva fisa de activitate.

Anexa 1
NEURONUL
Definitie = unitatea destructura si functie a sistemului nervos.
Alcatuire:

Neuronii se leaga intre ei prin sinapse, formand retele de neuroni.


Sinapsele pot fi:
Axo-dendritice
Axo-somatice
Proprietatile neuronului:
Traiesc mult
Nu se inmultesc
Au nevoie de oxigen si glucoza
Excitabilitatea

Conductibilitatea.

S-ar putea să vă placă și