Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Date introductive
Clasa: a IX-a
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Celula-unitatea structurală şi funcţională a lumii vii
Subiectul: Mitocodriile
Scopul lecţiei: completarea cunoştinţelor despre organitele celulare comune şi recapitularea
organismelor celulare specifice-plastidele.
Durata: 50 minute
Tipul lecţiei: predare – învăţare (transmiterea şi dobandirea de noi cunoştinţe)

Competente specifice
1.1 Culegerea de date din surse variate de informare/documentare despre organizarea lunii vii
1.2 Clasificarea indivizilor biologici pe baza caracterelor generale
1.3 Identificarea structurilor biologice microscopic în vederea caracterizării lor
2.1 Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale organismelor si
evidenţierea componentelor si proceselor celulare
2.2 Prelucrarea rezultatelor obtinute din investigaţii si formularea concluziilor

Obiective:
O1: să definească mitocondriile pe baza conversaţiei dirijate de profesor, reunind termenii cheie
intr-o definiţie corecta;
O2: să descrie parţile componente ale mitocondriei;
O3: să clasifice tipurile de celule în funcţie de prezenţa mitocondriilor;
O4: să argumenteze importanţa şi rolul mitocondriilor pentru celulele din care fac parte;

Resurse educaţionale:
 Procedurale
 Metode şi procedee: conversaţie euristică, informare, observaţie, problematizare
 Forme de organizare: activitate frontală şi individuală
 Materiale: materiale grafice (desen, imagine la microscop), fişa de lucru individuală-rebus

Anexe: Schema lecției, Fisa de lucru - Rebus

Bibliografie:
Ariniş, I., (2004), Biologie, manual pentru clasa a IX-a, Editura All
Hutanu, E., (2011), Biologie, manual pentru clasa a IX-a, Editura Didactica si Pedagogica
Vasilescu, V., (1977) Biofizică medicală, Editura didactică și pedagogic.
Scenariul didactic
Nr. Evenimentele Ob. Conţinuturi Activităţi de predare-învăţare Metode şi procedee Mijloace de Timp Evaluare
crt. instruirii oper. didactice instruire alocat
(min)
1 Organizarea Pregătesc materialul didactic. Notez în catalog - notarea absenţelor 2
colectivului elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime - organizarea clasei pentru începerea
de elevi pentru desfăşurarea lecţiei. lecţiei
2 Verificarea COVERSAŢIE de verificare: - întrebări din conţinuturile lecţiilor - conversaţie 20 - directă
cunoştinţelor “Ce aţi avut de pregătit pentru astazi?” anterioare (se vor lua în atenţie 2-3 euristică - orală
din lecţia “Care este definţia celulei?” elevi care vor răspunde la întrebări şi
anterioară “Care sunt componentele celulei?” vor fi notaţi în funcţie de răspunsurile
“Care sunt organitele celulare comune celulei date)
vegetale şi animale?”
“Ce este reticulul endoplamatic neted? Ce
structura şi ce rol are? “
“Ce este reticulul endoplamatic rugos? Ce
structura şi ce rol are? “
“Ce sunt ribozimii? Ce structura şi ce rol au? “
“Ce sunt lizozomii? Ce structura şi ce rol au? “
“Ce sunt dictiozomii? Ce structura şi ce rol au? “
”Care sunt organitele specifice învăţate de voi?”
“Ce sunt plastidele? De cate tipuri sunt şi ce rol
au?”
3 Enunţarea „Astăzi vom învăţa mitocondrii; ce sunt, ce rol şi - anunţarea titlului lecţiei curente şi a 1
temei şi a structură au şi vom face un desen schematic.” conţinuturilor acesteia
obiectivelor
urmărite
4 Prezentarea O1 Profesorul scrie titlul pe table si se asigură că -descrierea mitocondriilor - conversaţia 5 - frontală
noului elevii il urmeaza. -dictarea informaţiilor euristică - scrisă
conţinut Definiţia: sunt organite celulare întâlnite în toate
tipurile de celule eucariote (organite comune).
Ele mai sunt denumite și „uzinele energetice ale
celulei”, deoarece conțin enzime oxido-
reducătoare necesare respirației.
Respirația produce energia necesară
organismelor, iar această energie este
înmagazinată în moleculele de ATP.
O2 Caractere generale: - reprezentare prin desen a elementelor - conversaţia 15 - frontală
O3 - mitocondriile au forma unor vezicule alungite, morfologice a unei mitocondrii euristică - scrisă
O4 sunt organite sferice, ovale sau sub formă de
bastonașe.
-Mitocondriile sunt formate din:
a)membrană dublă:
* membrană internă cu pliuri - tubului sau creste;
*membrană externă netedă;
b)un sistem de criste mitocondriale (pliurile
membranei interne pe care se află enzime oxido-
reducătoare);
c)substanță fundamentală (matrix = matrice ce
conține ribozomi, ADN, ARN, enzime oxido-
reducătoare).
Rolul mitocondriilor:
-respiratie celulara(ciclul Krebs);
-fosforilare oxidativa;
-sinteza de ATP;
„ Acum haideti sa desenam structura
mitocondriei.”
5 Evaluare/ „In fisa de lucru aveţi un rebus pe care îl veţi - distribuirea paginilor cu rebusul şi - problematizarea - rebus 5 - individuală
Conexiune completa acum si o imagine la microscop a corectarea acestora -observarea -imagine la - scrisă
inversă lectiei.” microscop
6 Anunţarea „Pentru ora viitoare aveţi de pregătit lecţia - notarea elevilor care au adus 2
temei de lucru predată astăzi.” contribuţii semnificative lecţiei şi care
pentru acasă au răspuns la întrebările recapitulative
şi notarea
elevilor
Schema logica lectiei

MITOCONDRIILE
1. Definiţie.
2. Structura: vezicule alungite, sunt organite sferice, ovale sau sub formă de
bastonașe.
Mitocondriile sunt formate din:
a)membrană dublă: membrană internă cu pliuri - tubului sau creste;
membrană externă netedă;
b)un sistem de criste mitocondriale (pliurile membranei interne pe care
se află enzime oxido-reducătoare);
c)substanță fundamentală (matrix = matrice ce conține ribozomi, ADN,
ARN, enzime oxido-reducătoare).
3. Rol:
- respirație celulară;
-fosforilare oxidativa;
-sinteza de ATP;
Fisă de lucru-REBUS
1.

1. Mitocondriile mai sunt denumite şi „....... energetice.”


2. Mitocondriile au forma unor vezicule .......... .
3. Totalitatea mitocondriilor dintr-o celulă se numeste ....... .
4. Membrana interna a mitocondriilor formează ..... .
5. Pe (3) se găsesc ..... .
6. Mitocondriile sunt sediul ......... celulare.

S-ar putea să vă placă și