Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: DATA: 08.12.2017

CLASA: a IX-a C

PROPUNĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi științe ale naturii

OBIECTUL: Biologie

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Celula – unitatea structurală şi funcţională a lumii vii

TEMA LECŢIEI: Structura celulei eucariote

TIPUL LECŢIEI: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare despre organizarea lumii
vii

2.1 Utilizarea investigaţiei pentru evidenţierea structurilor şi proceselor celulare

3.1 Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor

4.1 Utilizarea terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

4.2 prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: elevii să poată enumera componentele celulei eucariote

O2: elevii să cunoască deosebiri între celula vegetală şi cea animală

O3: elevii să cunoască organitele celulare specifice celulei vegetale și animale

O4: elevii să cunoască rolul diferitelor organite celulare

O5: să cunoască modalitatea prin care se realizează transportul prin membrană al substanțelor

O6: să cunoască diviziunea mitotică si meiotică (comparativ)

RESURSE:

- procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire,


observaţia

- materiale: manual, atlase


- forma de organizare: activitate frontală

EVALUARE:

- evaluare formativă prin chestionare orală

BIBLIOGRAFIE:

- Ariniş Ioana, Mihail Aurora, Biologie, Manual pentru clasa a IX-a, Editura All, Bucureşti,
2004

- Ciurchea Maria, Ciolac-Rusu Anca, Iordache I., Metodica predării ştiinţelor biologice,
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1982

- Gheorghe Mihaela, Dincă Victoria, Mihăilă Aurelia, Petrescu Genelia , Teste de biologie
pentru clasele IX-XII, Editura Genessa, Craiova, 2004

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric Asigur liniștea și disciplina în Elevii își pregătesc caietele,


sala de clasă. manualele, materialele necesare
orei.
-pregătesc materialul didactic
necesar desfăşurării lecţiei

2.Anunţarea temei şi a Lecţia ce urmează a fi


planului de recapitulare recapitulată şi planul de
recapitulare au fost anunţate
elevilor în ora precedentă

La începutul lecţiei realizez o


reactualizare a titlului lecţiei ce
urmează a fi recapitulată şi a
planului de recapitulare sub
forma unor întrebări de tipul:

1.Ce temă aţi avut de recapitulat


Elevii răspund:
pentru astăzi?
Am avut de recapitulat lecţia
2.Care sunt problemele
Structura celulei eucariote
principale pe care le-aţi urmărit
când aţi repetat acasă această Principalele probleme urmărite
temă? de noi în recapitularea lecţiei au
fost:

-Definiţia celulei

-Componentele celulei eucariote

-Organitele celulare comune


celulei vegetale şi animale cu
rolul lor

-Organitele celulare specifice


celulei vegetale cu rolul lor

-Organitele specifice celulei


animale şi rolul lor

3.Recapitularea şi Adresez întrebări de tipul: Elevii răspund:


sistematizarea cunoştinţelor
1.Care este definiţia celulei? 1.Celula este unitatea structurală
şi funcţională a lumii vii
2.Care sunt componentele
celulei eucariote? 2.Componentele unei celule
eucariote sunt: învelişul celular,
citoplasma cu organitele
celulare şi nucleul

3.Enumeraţi cel puţin două 3.Celula vegetală conţine


deosebiri existente între celula plastide şi prezintă la exterior
vegetală şi cea animală perete celular, iar celula animală
este lipsită de plastide şi de
perete celular

4.Enumeraţi organitele celulare 4.Organitele comune celulei


comune celulei vegetale şi vegetale şi animale sunt:
animale ribozomii, reticulul
endoplasmatic, dictiozomii,
lizozomii, peroxizomii,
mitocondriile.

5.Enumeraţi organitele celulare


specifice celulei vegetale 5.Organitele celulare specifice
celulei vegetale sunt plastidele

6.Enumeraţi organitele celulare


specifice celulei animale 6.Organitele celulare specifice
celulei animale sunt
neurofibrilele, corpusculii Nissl
şi centrozomul
7.Indicaţi rolul ribozomilor şi al
mitocondriilor 7.Ribozomii au rol în sinteza
proteinelor, iar mitocondriile în
procesul respiraţie celulară
8.Indicaţi rolul dictiozomilor şi
8.Dictiozomii au rol în secreţia
al reticulului endoplasmatic
celulară, reticulul endoplasmatic
neted şi rugos
neted în sinteza lipidelor, iar cel
rugos în sinteza proteinelor

9.Indicaţi tipurile de plastide şi


rolul fiecăruia
9.Cele trei tipuri de plastide
întâlnite la plante sunt:
leucoplastele, cromoplastele şi
cloroplastele

Leucoplastele au rol în
depozitarea unor substanţe de
rezervă, cromoplastele dau
culoare petalelor florilor şi au
rol în polenizare, iar
cloroplastele au rol în procesul
de fotosinteză

10.Centrozomul are rol în


procesul de diviziune celulară
10.Indicaţi rolul centrozomului

11. Dublu strat fosfolipidic,


strabatut de proteine, care
11.Structura membranei celulare constituie o bariera intre
deplasarea moleculelor intra si
extracelulare.pentru moleculele
hidrosoluble, dar care permite
penetrarea moleculelor
liposolubile.

Proteinele reperezinta o cale


alternativa de penetrare a
barierei fosfolipidice, pentru
diferite substante.

12.Pasiv si activ (1)

Cu proteine carrier sau fara


12.Tipurile de transport. proteine (2)

(1)Pasiv: fara consum de


energie; difuziune simpla,
difuziune facilitata

-deplasarea moleculelor in
sesnsul gradientului de
concentratie

Activ: cu consum de energie;


transport activ prima si secundar

-deplasarea moleculelor
impotriva gradientului de
concentratie

(2)-fara proteine: difuziunea


simpla, osmoza

-cu proteine: difuziunea


facilitata, transportul activ

13.Difuziunea simpla
13.Deplasarea moleculelor sau
ionilor printr-o deschidere
membranara delimitata de
proteine, sau prin spatiile
intermoleculare.

Ori de cate ori exista o diferenta


de concentratie intre
compartimentul intra si
extracelular, miscarea
moleculelor tinde sa elimine
aceasta diferenta si sa distribuie
moleculele uniform.

-membrana celulara permite


trecere: O2, hormoni steroizi,
CO2, etanol
14.Osmoza

4. Osmoza=difuziunea apei

-membrana trebuie sa fie


semipermeabila

- apa trece din compartimentul


unde concentratia este mare
(diluat) spre compartimentul
unde concentratia este mica
15.Difuziunea facilitata
(concentrat)

15.Moleculele se deplaseaza
conform gradientului de
concentratie.

-nu necesita energie

- mediata de proteine, faciliteaza


transportul unor substante:
glucoza, aminoacizi (molecule
16.Transportul activ mari)

16.Primar:pentru functionarea
proteinei transportoare este
necesara hidroliza directa a
ATP-ului;

-proteinele transportoare se
numesc pompe

-pompa Na+/K+

- pompa ionică transportă 3Na+


din interiorul celulei unde
concentraţia este mică spre
mediul extracelular unde
concentraţia lui este mai mare şi
ia 2K+ din mediul extracelular
unde concentraţia este mică si îl
aduce în celulă unde concetraţia
este mai mare

-se mai transporta Ca+, H+

Secundar: (cotransport) se
realizează cu ajutorul unor
transportori care permit fixarea
simultană a două specii diferite
de molecule, transportându-le în
aceeaşi direcţie.

-Na+/glucoza

- transportul unei substanţe


împotriva gradientului de
concentraţie, cuplat cu
transportul altei substanţe în
sensul gradientului ei, gradient
menţinut prin transportul activ
17.Forme speciale de transport primar

17. Transportul vezicular;


endocitoza si exocitoza

- forme particulare: fagocitoza,


18. Tipuri de diviziune celulara pinocitoza

18. Mitoza si meioza;


particularitari

4.Formularea unor concluzii şi Informez elevii că răspunsurile


evaluarea elevilor date de ei au fost corecte şi
precise ceea ce dovedeşte că şi-
au însuşit temeinic cunoştinţele
referitoare la structura celulei
eucariote

Notez elevii care au participat


activ la lecţie.
PLAN DE RECAPITULARE
STRUCTURA CELULEI EUCARIOTE
Definiţia celulei

Componentele celulei eucariote:

 înveliş celular
 citoplasmă cu organite celulare
 nucleu

Organite celulare comune celulei vegetale şi animale:


 Reticul endoplasmatic neted
o Structură
o Rol
 Reticul endoplasmatic rugos
o Structură
o Rol
 Ribozomi
o Structură
o Rol
 Mitocondrii
o Structură
o Rol
 Dictiozomi
o Structură
o Rol
 Lizozomi
o Structură
o Rol

Organite celulare specifice celulei vegetale:


 Plastidele
o Tipuri de plastide
o Rolul leucoplastelor, cromoplastelor şi cloroplastelor

Organite celulare specifice celulei animale:


 Centrozomul
o Structură
o Rol
 Neurofibrilele
o Rol
 Miofibrilele
o
 Corpusculii Nissl
o rol
 Nucleul
o Structură
o Rol
Tipurile de transport: pasiv, activ; cu proteine transportoare, fara proteine.
Mitoza si meioza: numarul de celule rezultate, tipul de celule implicate, numarul de cromozomi,
momentul de producere al diviziunii.

S-ar putea să vă placă și