Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Profesor: Ciubrei Rodica


Disciplina: Biologie
Data:
Grupa:
Unitatea de învățare: Organizarea celulară a organismelor.
Subiectul lecției: Structura celulei procariote și eucariote.
Tipul lecției: lecție de formare a competențelor de asimilare și aplicare a
cunoștințelor.
Timp: 80 min
Strategii didactice și forme de activitate:
Metode și tehnici: conversație, joc didactic, lucru cu textul, tehnica păianjen, tehnica
ciorchine, diagrama Venn.
Tipul activității: activitate în perechi, activitate frontală, activitate individuală.
Competențele specifice ale lecției:
1. Competenţa de a utiliza cunoştinţele de bază din domeniul biologiei în diverse
situaţii de comunicare referitoare la: structuri morfoanatomice, procese şi fenomene
vitale, legităţi biologice şi la rolul acestora în supravieţuirea organismelor.
3. Competenţa de a aplica tehnici interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare,
interpretare şi comunicare a informaţiei referitoare la organisme, procese şi fenomene
biologice şi a corelaţiei dintre ele.
Subcompetențele lecției:
1. Recunoașterea diferitor tipuri de celule.
2. Diferențierea funcțiilor principale ale organitelor celulare și ale celulei.
3. Compararea structurii diferitor tipuri de organite celulare și celule.
Obiectivele lecției: La finele lecției elevul va fi capabil:
O1 – să definească noțiunea de celulă procariotă și eucariotă.
O2 – să stabilească tipurile de celule vegetale și animale după formă.
O3 – să identifice elementele de bază din structura unei celule.
O4 – să analizeze structura și funcția elementelor de bază din structura celulei
O5 – să stabilească deosebirea dintre celula procariotă și cea eucariotă.
O6 – să compare structura celulei vegetale și a celulei animale.
Etapele Obie Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Evaluare
lecției ctive procedee
Pregătirea materialului didactic Pregătirea pentru lecție, salutul
necesar pentru desfășurarea lecției, profesorului, anunțarea
salutul elevilor, notarea absențelor. absențelor.
Cineva ne amintește ce temă a avut De
de pregătit pentru acasă. Tema pentru acasă: Compoziția diagnostifica
Evocare Pentru a verifica cum a fost însușită chimică a celulei. Lucru pe re
tema pentru acasă cîțiva elevi vor Elevii numiți lucrează pe fișe. fișe Scrisă
lucra pe fișe (Anexa 1).
Cît timp elevii lucrează pe fișe alți Povestire
elevi vor răspunde oral tema pentru Elevii solicitați răspund oral. Orală
acasă. Joc
Elevii rezolvă sarcinile propuse Aprecieri
Pentru a stabili ce temă vom studia didactic:
de profesor. verbale
azi elevii în grup aranjează puzzlele - puzzle
Alți elevi rezolvă anagrama și alt - anagramă
grup de elevi aranjează literele și - literă în
primesc răspunsul (Anexa 2) Elevii notează tema în caiet. ambalaj
Tema lecției este: Structura celulei
procariote și eucariote.
Realizarea Anunțarea obiectivelor lecției. De
sensului O2 Elevilor li se propune o prezentare Elevii urmăresc și analizează. Prezentare prognostifica
PPT: celule de diferite dimensiuni. PPT re
Pentru determinarea tipurilor de Elevii stabilesc că celulele sunt Analiză Aprecieri
celule vegetale elevii analizează de dimensiuni diferite: verbale
felii de lămîie și fibre de in. prozenchimatice și
parenchimatice.
O2 Analizînd desenul fibrei musculare R\s corect: celulele fibrei Prezentare Aprecieri
și celulelor epiteliale găsesc musculare își modifică forma, PPT verbale
deosebirile. dar celulele epiteliale nu.
Elevii notează în caiet cum sunt
clasificate celulele vegetale și
O1 cele animale.
Prezentare Aprecieri
Elevii urmăresc prezentarea și
În continuare se vor stabili tipurile Power- verbale
disting tipurile de celule:
de celule după prezența nucleului Point
procariote și eucariote, definesc
individualizat și se vor defini Lucru cu
O3 noțiunile.
noțiunile de celulă eucariotă și textul
procariotă.
Se determină elementele de bază a
celulei eucariote. Citind textul din manual în Lucru cu
O4 perechi elevii studiază structura textul
și funcțiile membranei celulare.

Se stabilește deosebirea dintre Prezentare


membrana celulară a celulei PPT
Aprecieri
vegetale și a celei animale și verbale
tipurile de organite celulare după Analizînd informația din Lucru cu
prezența membranei. manual elevii studiază structura textul
O4 citoplasmei și stabilesc tipurile Prezentare
Aprecieri
de organite celulare după PPT
verbale
prezența membranei. Lucru cu
manualul
Se completează tabelul explicativ: Aprecieri
”Structura și funcția organitelor verbale
celulare” (Anexa 3) Completează tabelul explicativ. Tabel
explicativ
I grup: analizează structura și
O4 funcțiile organitelor amembranare;
II grup: analizează structura și Aprecieri
funcțiile organitelor Prezentare verbale
unimembranare; Elevii analizează desenul și PPT
O3 III grup: analizează structura și lucrează cu textul din manual Lucru cu
O4 funcțiile organitelor completînd tabelul explicativ manualul Aprecieri
bimembranare. ”Structura nucleului” Schemă verbale
Se studiază prezentarea ce conține Completează schema păianjen. păianjen
structura nucleului și se (Anexa 5) Tabel
completează tabelul explicativ Completează tabelul despre explicativ
(Anexa 4). structura celulei procariote

Se determină elementele de bază a


celulei procariote și se completează
tabelul explicativ. (Anexa 6)
Reflecția O1 Se definesc noțiunile de celulă Definesc noțiunile. Conversație
eucariotă și procariotă. Curentă
O2 Clasifică tipurile de celule vegetale Completează ciorchinele cu Tehnica
și animale după formă. tipurile de celule după formă. ciorchine
O3 Se clasifică organitele celulare (Anexa 7)
după prezența membranei. Completează ciorchinele cu
tipurile de organite celulare
O4 Stabilesc funcția organitelor dupa prezența membranei Joc didactic
celulare. (Anexa 8). ”fluturașii”
Elevii i-au cîte un fluture de pe
O5 scoarța copacului și stabilesc Diagrama
O6 Determină asemănările și funcția organitelor celulare. Veen
deosebirile dintre celula vegetală și Completează diagrama Veen
animală; și dintre celula eucariota determinînd asemănările și
și procariotă. deosebirile dintre celula
vegetală și cea animală; și
celula eucariotă și cea
procariotă.(Anexa 9; 10)
Extensia Tema pentru acasă: de studiat Elevii notează tema pentru
tema ”Structura celulei procariote acasă.
și celulei eucariote”, de desenat în
portofoliu structura celulei
vegetale, celulei animale și celulei
procariote, și structura organitelor
celulare.
Notarea elevilor activi.

Anexa 1
Fișa 1

1. De către cine a fost descoperită celula, cum și cînd?


2. Analizează postulatele de bază ale teoriei celulare.
3. Corelează unind prin săgeți substanțele organice din celulă din
coloana A cu funcțiile realizate din coloana B

A B
Glucide de protecție și termoizolare
Lipide energetică (este sursa principală de
energie din celulă)
Proteine contractilă

Fișa 2

1. Explică rolul elementelor chimice în activitate vitală a celulei.


2. Enumeră grupele de elemente chimice din celulă.
3. Stabilește funcția ADN-ului .

Fișa 3

1. Stabilește funcțiile apei în celulă.


2. Care din cele trei grupe de elemente chimice din celulă au un rol mai
important, de ce?
3. Care este rolul biologic al ARN-ului?

Anexa 2
Anagramă

Descifrați anagrama

Trucstura lucelei corpariote iș carieuote

Literă în ambalaj

STRUCTURACE LU
L E I PROCAR I OT E
Ș I EUCAR I OTE

Anexa 3
Structura și funcția organitelor celulare

Organitul celular Structura organitului Funcția organitului

Anexa 4

Structura nucleului

Componentele nucleului Structura Funcția

Anexa 5

Tehnica păianjen

Componentele celulei procariote

Anexa 6

Structura celulei procariote


Partea componentă Structura Funcția

Anexa 7

Tehnica ciorchine

Clasificarea celulelor după formă

Anexa 8
Tehnica chiorchine
Organitele celulare

Anexa 9

Diagrama Veen
Celula animală Celula vegetală

Glicocalix Membrana Plasmatică Perete celular

Centru celular (centrozomul) Citoplasma Plastide

Organite de locomoție Reticolul Endoplasmatic Vacuole mari

Ribozomi

Mitocondrii
Aparatul Golgi
Lizozomii
Nucleul

Anexa 10
Diagrama Veen

Celula procariotă Celula eucariotă

Capsulă Membrana plasmatică Nucleu

Perete celular Citoplasma Mitocondrii

Nucleoid Ribozomi Reticolul Endoplasmatic

Flageli ,cili Vacuole


Lizozomi
Aparatul Golgi

S-ar putea să vă placă și