Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate didactică

A. Date generale
Obiectul: Biologie
Clasa: a IX-a
Data: 20.02.2009
Tema lectiei: Încrengătura Bacteriilor (Bacteryophyta)
Tipul lectiei: Lecţie mixta (de predare – invatare)
Scopul lectiei: cunoaşterea de catre elevi a noţiunilor referitoare la bacterii precum şi a
importanţei acestora.
Obiectivele de referinta vizate:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/documentare despre
organizarea lumii vii.
1.2. Clasificarea indivizilor biologici pe baza caracterelor ereditare.
1.3. Identificarea structurilor biologice microscopice în vederea caracterizarii lor.
2.1. Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale
organismelor si evidenţierea componentelor si proceselor celulare.
3.1. Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor.
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de
comunicare.
4.2. Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare.
5.1. Aplicarea în viata cotidiana a cunostintelor referitoare la structurile si
organismele cu potential patogen precum si la actiunea factorilor mutageni.
Obiective operaţionale
La sfarsitul lecţiei elevii vor fi capabili :
O1. Sş descrie alcatuirea unei bacterii utilizand plansa ce reprezinta structura celulei
procariote.
O2. Să clasifice bacteriile dupa forma acestora.
O3. Să descrie modul de hranire al bacteriilor utilizând terminologia stiintifica.
O4. Să dea exemple de arhebacterii.
O5. Să clasifice eubacteriile.
O6 Să stabilească importanţa bacteriilor pe baza cunoştinţelor dobandite.

B. Strategia didactica
Locul de instruire: laboratorul de biologie
Timpul alocat: 1 ora
Forme de organizare a lectiei: frontala, pe grupe
Resurse materiale: manualul şcolar, atlas botanic, planşe cu structura unei celule
procariote, cu diviziunea directa şi cu diferite tipuri de bacterii.
Resurse procedurale: imbinarea optima explicatiei, conversatiei euristice, observatiei si
modelarii
Modalitati de evaluare: formativă – orală, scrisă – fişa de evaluare, autoevalauarea.
C..Scenariul activitatii didactice
Resurse Modalitati de
OO Evenimentele instruirii Resurse materiale
procedurale evaluare

Moment organizatoric: profesorul verifică prezenţa si asigurarea materială a lecţiei

Captarea atenţiei: profesorul captează atenţia elevilor spunându-le: „ora trecuta aţi aflat
cum se clasifica organismele vii în cinci regnuri si ati invatat caracterele generale ale fiecerui
regn. Astazi incepem studiul regnului Monera si vom vorbi despre bacterii”. -evaluare orala,
Reactualizarea cunostintelor anterioare - profesorul pune elevilor urmatoarele intrebari formativa
-cine este cel care introdus nomenclatura binara? Metode dialogale:
-dati exemple de taxoni (categorii sistematice) conversatia
-care sunt cele cinci regnuri ale lumii vii?
-ce încrengaturi cuprinde regnul Monera?

Enunţarea noii lecţii – profesorul scrie pe tabla titlul noii lecţii:”Incr. Bacteriilor
(Bacteryophyta)”.
-evaluare orala,
Prezentarea optimă a continuţului si dirijarea învăţării fomativa

Profesorul anunta elevii ca pentru lecţia de astazi vor utiliza metoda „Ştiu/Vreau sa
stiu/Am invaţat”. Apoi imparte clasa în trei grupe si le traseaza sarcini: cere primei grupe sa
alcatuiasaca o lista cu tot ceea ce stiu despre bacterii, celei de-a doua grupe sa alcatuiasca o -manualul scolar
lista cu tot ceea ce vor afle despre bacterii, iar celei de-a treia grupe sa citeasca textul din -plansa ce
manual. -conversatia reprezinta
In timp ce elevii alcatuiesc listele profesorul construieste pe tabla un tabel cu urmatoarele euristica structura celulei
OO1-
coloane: stiu, vreau sa stiu, am invatat. -explicatia procariote
OO6
Profesorul cere primei grupe sa spuna ce au scris si noteza în coloana din stanga -observatia -plansa cu tipuri -evaluare scrisa -
informatile cu care toata clasa este de acord ( bacteriile sunt procariote, sunt alcatuite din -modelarea de bacterii
perete celular, membrana celulara, citoplasma, nucleoid,sunt unicelulare sau coloniale, se -plansa cuamitoza
intalnesc pe toata suprafata Pamantului, sunt cele mai vechi forme de viata, se reproduc -atlas botanic
prin diviziune directa).
Profesorul completeaza cea de-a doua coloana cu intrebarile identificate de elevii din a
douagrupa, intrebarice evidentiaza nevoile de invatare ale elevilor în legatura cu tema
abordata.
Elevii care au citit textul din manual, observa materialele indicate de profesor (planse,
atlas), identifica intrebarile din coloana a doua la care s-au gasit raspunsurile în text si spun
profesorului ce sa treaca în coloana „am invatat”, realizandu-se astfel în coloana a treia
schema lectiei.
Elevii fac comparatie intre ceea ce stiau despre bacterii, tipul si continutul intrebarilor
formulate si ceea ce au invatat prin lecturarea textului si prin activitatile desfasurate.

Aprecierea performanţei
Elevii vor primi spre completare o fisa de evaluare. -fisa de evaluare

Asigurarea posibilitaţilor de transfer si a păstrării în memorie


Elevii primesc ca tema pentru acasa gasirea raspunsurilor la intrebarile din coloana a
doua , la care nu s-a gasit raspunsul prin lecturarea textului.
Matrice de evaluare

Tema de Observarea Tema


Proba Proba Proba
Obiective operationale lucru în sistematica a pentru Autoevaluare
orala scrisa practica
clasa elevilor acasa
OO1 – Să descrie alcatuirea unei bacterii utilizand plansa ce
X X X X
reprezinta structura celulei procariote
OO2 – Să clasifice bacteriile dupa forma acestora X X X X

OO3 – Să descrie modul de hranire al bacteriilor utilizand


X X X X
terminologia stiintifica

OO4 – Să dea exemple de arhebacterii X X X

OO5 – Să clasifice eubacteriile


X X X X

OO6 – Să stabilească importanţa bacteriilor pe baza cunoştinţelor


X X X X
dobândite
Schema lecţţ iei pe ţablaă
Încrengatura Bacteriilor (Bacteryophyta)

Ştiu Vreau să ştiu Am învaţat


- Sunt procariote Deplasare - unul sau mai multi cili dispusi imprejurul celulei;
- Sunt cele mai vechi forme de - un flagel dispus la unul din capetele celulei;
viata Forma bacteriilor
- Sunt unicelulare sau  sferica = coci;
coloniale  de bastonas = bacili;
- Se intalnesc pe toata  de virgula = vibrioni;
suprafata Pamantului  de spirala = spirili;
Structura-  2 coci = diplococi;
 perete celular  Aspect de ciorchine = stafilococi;
 Aspect de sirag = streptococi.
 membrana celulara
Nutritie
 citoplasma
 Autotrofa - prin fotositeza - utilizand energia solara;
 nucleoid
- prin chemosinteza - utilizand energia chimica.
 facultativ-capsula
 Heterotrofa – parazită - se hrănesc cu substante organice din celule vii;
gelatinoasa – saprofita - se hranesc cu substante organice moarte pe care le
- se reproduc prin diviziune descompun.
directa (amitoza) Clasificare
- pot provoca boli la om,  Arhebacteriile-traiesc în medii lipsite de oxigen
plante si animale Ex: - bacteriile metanogene-care produc metan;
- bacteriile halofile-care traiesc în medii bogate în saruri.
 Eubacteriile (bacteriile propriu-zise)
- in conditii nefavorabile formeza spori
 bacterii fermentative – produc fermentatia lactica (Streptococcus lactis),
acetica
 bacterii fixatoare de azot (Rhizobim leguminosarum)-traiesc în radacinile
plantelor leguminoase
 bacterii de putrefactie-descompun substante organice, facand posibila
reintoarcerea componentilor minerali în sol
 bacterii fotogene-produc lumina
 bacterii patogene-produc boli =bacterioze la:
 plante: cancerul bacterian al pomilor fructiferi,raia neagra a cartofului
 animale si om: tuberculoza, sifilis, holera, ciuma, febra tifoida
Fişa de evaluare
3p I. Asociaţi noţiunile din cele două coloane:
A B

1. bacterii halofile a. bacterioza


2. Streptococcus lactis b. arhebacterii
3. tuberculoza c. bacterii fermentative
4. hepatita d. boala produsă de un virus
3p II. Stabiliti valoarea de adevar a următoarelor propoziţii:
1. Bacteriile sunt încadrate în regnul Plante.
2. Sifilisul este o boală produsă de un virus.
3. Bacteriile de putrefacţie au nutriţie saprofită.
3p.III. Competati legenda de mai jos:

1. ................................;
2. ................................;
3. ................................;

Fişa de evaluare
3p I. Asociaţi noţiunile din cele două coloane:
A B

5. bacterii halofile a. bacterioza


6. Streptococcus lactis b. arhebacterii
7. tuberculoza c. bacterii fermentative
8. hepatita d. boala produsă de un virus
3p II. Stabiliti valoarea de adevar a următoarelor propoziţii:
4. Bacteriile sunt încadrate în regnul Plante.
5. Sifilisul este o boală produsă de un virus.
6. Bacteriile de putrefacţie au nutriţie saprofită.
3p.III. Competati legenda de mai jos:

1. ................................;
2. ................................;
3. ................................;
Încrengătura Bacteriilor
Timp de lucru: 15 min

Subiectul Punctaj Barem de corectare şi notare

I 3p 1b, 2c, 3a, 4d – 4*0,75

II 3p 1F, 2F, 3A - 3*1p

- coci - 1p
III 3p - spirili - 1p
- vibrioni - 1p

1p din oficiu

Total: 10 puncte

S-ar putea să vă placă și