Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Data: 08.11.2018
Şcoala:Liceul „ Traian Vuia”
Clasa: a X-a C
Profesor: Munteanu Alexandra Andreea
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare:Structura şi funcţiile fundamentale ale organismelor vii
Tema lecţiei: Respiraţia. Respiraţia aerobă (ecuaţia chimică, localizare).
Scopul lecţiei: Dobândirea de către elevi a unor cunoștințe referitoare la respiraţia anaerobă,
precum şicunoaşterea tipurilor de fermentaţii.
Competenţe specifice:
1.2 Recunoașterea organelor și sistemelor de organe vegetale și animale în scopul comparării
lor.
2.1Utilizarea investigației pentru evidențierea structurii și funcțiilor organismelor .
2.2 Preluarea rezultatelor obținute din investigații și formarea concluziilor.
4.1 Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare.
4.2 Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare.
Obiective operaţionale:
- O1: Să reactualizeze cunoștințele din lecția anterioară;
- O2: Să cunoască definiţia respiraţiei;
- O3: Să explice reacţia chimică;
- O4:Să cunoască localizarea respirației aerobe.

Tipul lecţiei: Dobândirea și fixarea cunoștințelor


Strategii didactice:
Metode şi procedee:conversația, demonstrația, observația spontană, explicația,
învățarea prin descoperire;
Mijloace de învăţământ:manualul de biologie, videoproiector, laptop;
Forme de organizare a elevilor: individuală, frontală
Evaluare (iniţială, continuă sau finală): formativă – chestionare orală.
Locul de desfăşurare: Laboratorul de biologie
Durata: 50 minute
Bibliografie consultată:
 Programa de biologie,clasa a X-a.
 Viorel Lazăr, Mariana Nicolae Lecția- formă de bază organizării procesului de
predare-învățare-evaluare, EdituraArves, Craiova, 2007
 Biologie-Manual pentruclasa a X- a, Editura LVS
Desfăşurarea lecţiei

Strategii didactice

Ob. Forme
Etapele lecţiei Timp Acţiuni ale profesorului Acţiuni ale elevilor Evaluare
Op. de
Metode Mijloace
organizare

Notez în catalog elevii Elevii se pregătesc


absenți și verific dacă pentru desfășurarea
Moment 2 sunt condiții optime lecției.
minute pentru desfășurarea orei. Conversația Manual de Frontal Formativă
organizatoric
Solicit elevilor să-și biologie
pregătească cele necesare
desfășurării lecției.
Prin chestiune orală:

 Definiți
respirația
Verificarea anaerobă.
10  Definiți Elevii raspund la Conversația Manual de Chestionare
cunoștințelor
minute O1 fermentația. întebarile adresate. biologie Frontal orală
anterioare  Care sunt tipurile
de fermentații?
Anunț și scriu pe tablă Notează în caiet titlul
Anunțarea temei O2 tema lecției și prezint lecției și urmăresc
și a 3 O3 obiectivele operaționale obiectivele Manual de Frontal Formativă
competențelor minute O4 pe care elevii trebuie să operaționale. biologie
le cunoască la terminarea
lecției.
-Împreună cu elevii Urmăresc explicațiile.
analizez fiecare
informație și întocmesc
pe tablă schița lecției.
-Subliniez faptul că,
indiferent de gradul lor
de dezvoltare, toate conversația,
organismele realizează Manual de
O2 procesul respirator. demonstrația, biologie
O3 -Respiraţia aerobă constă
O4 în oxidarea substanţelor observația Videoproiec Frontal Formativă
Dirijareaînvățării 25 organice, cu consum de spontană, tor
minute oxigen, până la compuşi
anorganici: H2O şi CO2. explicația,
-Ecuaţia generală a
respiraţiei aerobe învățarea prin Laptop
Substanţe organice + descoperire;
O2 → CO2 + H2O +
Energie. Notează noțiuni.
-Observăm ca respiraţia
aerobă este contrariul
fotosintezei şi
că substanţele finale nu
mai pot fi folosite ca
sursă de energie chimică.
-Energia rezultată este
transferată unui compus
chimic numit acid
adenozintrifosforic (ATP
):
ADP + H3PO4 + Energie
→ ATP + H2O.
Molecula ATP conţine 3
radicali fosfat iar ADP
numai doi. În timpul
formării ATP se
acumulează energie în
legătura „fosfat
macroergică” dintre al
doilea şi al treilea radical Răspund întrebărilor
fosfat. profesorului.
ATP este folosit de Analizează imaginile
celulă oriunde şi oricând prezentate.
este nevoie de energie,
reacţia decurgând în sens
contrar celei de mai
sus. Desfacerea legăturii
fosfat eliberează uşor
energia. ATP este
„moneda energetică
universală”, fiind prezent
în toate organismele şi în
toate celulele acestora.
La eucariote, sediul
respiraţiei aerobe
este mitocondria. Aici se
produce ATP, utilizat în
celelalte părţi ale
celulei.Muşchiul striat
este cel mai mare
consumator de substanţe
nutritive şi oxigen al
organismului. Energia pe
care o consumă în timpul
travaliului provine din
hidroliza acidului
adenozintrifosforic (ATP
), cu formare de acid
adenozindifosforic (ADP
) şi o grupare fosfat
liberă.
- Continui prin a explica
modul în care se
desfăşoară.
- Adresez întrebări
elevilor
- Prezint imagini pe
videoproiector
Evaluarea 5 O2 Inventariez oral Elevii răspund la
performanțelor minute O3 principalele informații, întrebări. Conversația Manual de Frontal Chestionareor
O4 solicitând elevilor să mă biologie ală
ajute.
Tema pentru 2 Apreciez verbal Elevii sunt atenți și își
acasă minute activitatea și notez elevii notează tema Conversația Manual de Frontal Formativă
care au avut o contribuție biologie
deosebită la lecție.
Dautemăpentruacasă.
SCHEMA LECȚIEI

Respiraţia. Respiraţia aerobă (ecuaţia chimică, localizare).

Respiraţia- procesul prin care organismele mobilizează energia stocată în substanţele organice în vederea utilizării acesteia.
Respiraţia aerobă- constă în oxidarea substanţelor organice, cu consum de oxigen, până la compuşi anorganici: H2O şi CO2.
Ecuaţia generală a respiraţiei aerobe
Substanţe organice + O2 → CO2 + H2O + Energie.
Respiraţia aerobă este contrariul fotosintezei şi substanţele finale nu mai pot fi folosite ca sursă de energie chimică.
Energia rezultată este transferată unui compus chimic numit acid adenozintrifosforic (ATP):
ADP + H3PO4 + Energie → ATP + H2O.
Molecula ATP conţine 3 radicali fosfat iar ADP numai doi.
În timpul formării ATP se acumulează energie în legătura „fosfat macroergică” dintre al doilea şi al treilea radical fosfat.
ATP este folosit de celulă oriunde şi oricând este nevoie de energie, reacţia decurgând în sens contrar celei de mai sus.
Desfacerea legăturii fosfat eliberează uşor energia. ATP este „moneda energetică universală”, fiind prezent în toate organismele şi în toate
celulele acestora.
La eucariote, sediul respiraţiei aerobe este mitocondria. Aici se produce ATP, utilizat în celelalte părţi ale celulei.
Muşchiul striat este cel mai mare consumator de substanţe nutritive şi oxigen al organismului. Energia pe care o consumă în timpul travaliului
provine din hidroliza acidului adenozintrifosforic (ATP), cu formare de acid adenozindifosforic (ADP) şi o grupare fosfat liberă.

S-ar putea să vă placă și