Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 28, Galați


Cadru didactic: prof. înv. primar Berdilă Anica
Data: 28 noiembrie 2019
Clasa: pregătitoare B
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: ,,Oul haios”
Subiectul: Igiena alimentației. Mănânc sănătos!
,, Clubul morcovilor” (poveste twinkl original)
Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi
Scopul: manifestarea interesului pentru alimentația sănătoasă, în vederea adoptării unui stil de viață
sănătos
Forma de realizare: activitate integrată: CLR, AVAP, MEM, MM
Durata: 35 minute curs + 10 minute activitate recreativă
COMPETENŢE SPECIFICE :

Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea

Comunicare în limba română


2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare

Muzică și mișcare
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

Arte vizuale și abilități practice


1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili :

O1: să facă predicţii, identificând elementele esenţiale ale textului ,, Clubul morcovilor”;
O2: să răspundă corect la ghicitorile despre fructe/legume/alte alimente;
O3: să identifice mesajul textului;
O4: să povestească, respectând şirul de întâmplări, cu ajutorul suportului intuitiv (imaginile din
povestea ,, Clubul morcovilor” ;
O5: să se exprime liber, întrând ,,în pielea personajului”, manifestând interes pentru comunicare ;
O6: să deseneze cu ghidaj personajele din text;
O7: să manifeste interes pentru lecţie, participând activ la sarcinile de învăţare propuse;

RESURSE:
A.PROCEDURALE: lectura predictivă, jocul, conversaţia, expunerea, jocul de rol, exerciţiul,
explicaţia, instructajul verbal

B. MATERIALE: jetoane cu ghicitori, videoproiector, ilustrații din text, măști cu personajele


textului, coli, marker, fișe de lucru;
1
C.FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală, pe grupe;
D. FORME SI TEHNICI DE EVALUARE : observarea sistematică, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:

Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ, Clasa pregătitoare,


clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin O.M. Nr. 3418/19.03.2013
Ghidul cadrului didactic, Clasa pregătitoare, Editura Sinapsis, 2019
Suport de curs - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii mici. Program de formare de tip „blended learning” pentru
cadrele didactice din învăţământul primar, 2013

2
Secvențele OB Conținutul informațional al lecției RESURSE
instruirii și OP
Evaluare
dozarea Metode Forme de
ACTIVITATEA INVATATOAREI ACTIVITATEA si organizare Materiale
ELEVILOR procedee

1.Moment Stabilesc ordinea şi Materiale


organizatoric Elevii sunt aşezaţi ȋn bancă şi se pregătesc disciplina instructajul Frontal necesare la
1’ pentru lecţiei. pentru începerea orei verbal lecţie
de curs.

2.Captarea O2 Voi citi elevilor ghicitorile cu Ascultă ceea ce le conversația jetoane frontal, Observarea
atenţiei fructe/legume/alimente trimise de către spune învăţătoarea; cu ghicitori individual focalizării
5’ prietenii noştri din clasa pregătitoare de precizează răspunsul la şi
alături şi le voi cere să identifice planşa ghicitoare. menţinerii
pe care este scris răspunsul la ghicitoare. atenţiei

3. Anunţarea temei Astăzi, în a doua oră de DP, vom asculta Privesc și ascultă cu expunerea frontal
şi a obiectivelor o poveste nouă, ,, Clubul morcovilor” . interes.
Se precizează obiectivele lecţiei într-o
1’
manieră accesibilă elevilor.
O1 Elevii fac predicții. predicţia
Ce credeţi că se întâmplă în Clubul
morcovilor?

4. Dirijarea
învăţării Citeşte textul pe fragmente (anexa 1) Ascultă cu atenţie lectura fişă text frontal
20’ O1 şi solicită elevilor să facă predicţii lectura primului predictivă individual
după fiecare fragment. fragment.
O7 Lectură predictivă a textului, pe Observarea
fragmente. sistematică
Adresează elevilor întrebări în legătură Răspund la întrebările conversaţia
cu fragmentul citit. adresate.
Fac predicţii şi
argumentează alegerea
făcută.
3
..
După lectura ultimului fragment,
adresează elevilor întrebări:
O3 -Vă aşteptaţi ca povestea să se termine Răspund la întrebările
aşa? învăţătoarei
-De ce la început doar morcovii aveau argumentând
O7 acces în club ? răspunsurile.
-Cum erau aceștia? Exemplifică situaţii din Aprecieri
-Vi s-a întâmplat vreodată să vă viaţa lor când individual verbale
comportaţi precum morcovii ? s-au comportat astfel.
Exemplificaţi!

Capacitate
a de a se
5. Obţinerea pe grupe exprima
performanţei şi O4 A.Joc: “Aruncă zarul și spune ceva Ascultă și respectă Explicaţia Ilustrații liber
asigurarea despre...”(anexa ) Colaborează cu colegii Jocul din poveste
feedback-ului O7 Pe panou sunt afişate şase imagini ce în timpul desfășurării
10’ ilustrează conţinutul poveştii, fiecare jocului.
purtând un număr de ordine de la 1 la 6.
Învăţătoarea desemnează, pe rând, câte
un reprezentant din fiecare echipă, care
aruncă zarul şi numără punctele de pe
faţa superioară a acestuia. Caută apoi,
pe panou, imaginea care are cifra
corespunzătoare numărului de puncte şi
alcătuieşte o propoziţie.
Capacitate
O5 B.Se va desfășura joc de rol cu măștile Derulează, pe rând, Explicaţia Măști cu pe grupe a de a se
personajelor din poveste: jocul de rol. Joc de rol personaje individual exprima
Varza Vali cu măștile din poveste liber
Morcovul Marius personajelor
Cartoful Carlo din poveste
Sfeclă Roșie Sonia
Patrick Păstârnac
Barbara Brocoli
Observarea
4
6.Activitate Desenăm personajele din Vor desena cu ghidaj Exercițiul Fișe ,,Ghid individual participării
recreativă O6 povestea ,,Clubul morcovilor”. personajele din pas cu pas copiilor la
5’ poveste. desenăm activitate
O7 Cântăm ,,Supa de zarzavat”. personajele
din frontal
poveste”

Foi A4

Aprecieri
Se fac aprecieri asupra desfăşurării Receptează aprecierile verbale
7. Evaluarea lecţiei şi asupra comportamentului făcute.
activităţii elevilor în timpul desfăşurării orei.
3’

5
6
7
8

S-ar putea să vă placă și