Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor Diana Borş

Disciplina Biologia

Grupa C -11 ( specialitatea Contabilitate)

Tipul lecţiei Lecţie mixtă

Timpul 90 min

Subiectul lecţiei Celula eucariotă şi procariotă.

Subcompetenţe
S1 Recunoaşterea diferitor tipuri de celule.
S2 Diferenţierea funcţiilor principale ale organitelor celulare ale celulei.
S3 Compararea structurii diferitor tipuri de organite celulare, celule,

Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevul (eleva) va fi capabil(ă):

O1 Să recunoască organitele celulei eucariote şi să numească funcţiile lor


O2 Să clasifice celulele.
O3 Să descrie structura celulei procariote şi a funcţiilor componentelor ei.
O4 Să explice procesele vitale la eucariote şi procariote .
O5 Să recunoască componentele celulei procariote după desen.
O6 Să compare structura celulei vegetale văzute cu ochiul liber şi la
microscop.
O7 Să-şi exprime emoţiile faţă de celula vie văzută la microscop şi cea
studiată teoretic de pe desen
O8 Să determine asemănări şi deosebiri între celula procariotă şi eucariotă,
celula vegetală şi animală.
O9 Să manifeste creativitate la alcătuirea eseului.

Strategii didactice

M1 – analiza M6 – instruirea asistată la calculator


M2 – observaţia M7 – descoperirea dirijată
M3 – explicaţia M8 – tabelul comparativ
M4 –brainstorming M9 – metoda pălăriilor gînditoare
M5 – comparaţia
Forme de organizare a activităţii:
• frontală,
• individuală
• în grup.
Mijloace didactice:
 manualul de biologie clasa X
 calculator, proiector
 filmul didactic
 fişe,
 microscop, preparate gata de foiţă de ceapă, frunze de aloe,
mandarine, cutia Petre, ace de desecare, şerveţele, lupă.

Metode de evaluare
Tipul – frontal, individual, în grup
Modul – orală, scrisă

Bibliografie:
 Ion Ungureanu, Biologie, clasa X-a, Editura Bons Offices, Chişinău 2007;
 A. Alexeiciuc, Compendiu la biologie, Editura Arc, Chişinău 2006;
Scenariul lecției

Etapele Subcom Activitatea profesorului Activitatea Strategii Mijlo Evaluare Tim


lecției petențe elevilor didactice ace de pul,
și învăța min
obiective re
1.Moment Salută elevii, verifică prezența, notează lecția în Se pregătesc
organizatoric catalogul grupei. pentru
desfășurarea 1 min
lecției. Frontală,
Răspund la orală
întrebările
profesorului.
Reactualizarea S2 Verifică tema de acasă: Celula eucariotă. Răspund la M1 Laptop, În grup, 10
cunoștințelor O1 Le propune la elevi o prezentare ppt, unde elevii întrebări prioect orală min
trebuie să răspundă la întrebări, identificînd M3 or
organitul celulei și specificănd funcția lui.
2. Predarea Anunță tema: Celula procariotă și eucariotă. Notează tema în Laptop, 3 min
învățarea Proiectează și anunță obiectivele lecției. caiete. proiect
temei noi or,
Propune elevilor studierea temei după metoda În grup,
Pălăriilor gînditoare, fiecare pălărie avînd un scrisă, orală
anumit sens care trebuie realizat în contextul
studierii temei.

Pălăria albă – a informațiilor. M9 Laptop,


Această pălărie presupune cunoașterea unor proiect
informații noi. or, caiet
Se anunță tema și obiectivele lecției. 15
Tema: Celula procariotă și eucariotă. M1 min
S1 Fac notițe în M2
O2 Profesorul proiectează pe tablă tema și se studiază caiete. M3
O3 structura celulei procariote împreună cu elevii după M4
prezentarea ppt. M6

S2 În continuare avem
Pălăria galbenă – a soluțiilor corecte.
O3 Deci, pentru a îndeplini sensul ei trebuie să găsim Laptop, În grup, 7 min
O4 soluția corectă le alcătuirea corectă a legendei fișei proiect scrisă, orală
O5 din fața fiecărui grup. or,
Rezolvă fișa în manual,
În fața fiecărui grup se află cîte o fișă, în care elevii grup, după care M7 fișe
trebuie să alcătuiască legenda schemei determinînd prezintă rezultatul
corect structura celulei procariote. lucrului efectuat
cu comentarii
despre funcțiile
fiecărui
component al
celulei procariote.

Profesorul face o generalizare a lucrului efectuat


pria analiza schemei și a lucrului efectuat de elevi.

3. Pălăria roșie – a emoțiilor. Micros


Consolidarea cop,
materiei și Această pălărie presupune trezirea emoțiilor și Studiază celulele prepara
formarea redarea lor. Deci, vreau sa vedem care vor fi la microscop și te gata, 25
capacităților. emoțiile voastre analizînd celula vie la microscop, alcătuiesc tabelul, cutia min
și comparînd-o cu cea studiată de pe desen. desenînd ceea ce M1 Petre, Scrisă,
au urmărit. lupă frontală,
Vă propun să studiem celula vegetală, deoarece orală
S1 avînd peretele celular mai gros, este cu putință de a
o studia la microscopul optic de laborator. La M2
fiecare gpup pe masă aveți cite o mandarină, un
O6 preparat cu foița de ceapă și un preparat cu foiță de
O7 frunză de aloe. Vă propun să le studiem în ordinea M3
următoare:
 Celula la felia de mandarină examinată cu
lupa.
 Celula frunzei de aloe
 Celula foiței de ceapă M7
În același timp completați și un table în care să
desenați ceea ce vedeți. M8
M9
Profesorul adresează elevilor întrebări referitor la Prezintă lucrările
ceea ce au studiat, ce emoții le-a trezit celula văzută efectuate și
în realitate față de cea studiată de pe desene. Cum răspund la
privesc ei acum enigmele vieții? întrebări.

Pălăria albastră – ghidarea gîndirii.


S1 Pentru a reda sensul acestei pălării profesorul Completează Fișe Frontală, 10
propune elevilor să completeze două tabelul tabelele și le orală min
O8 comparațiilor pentru celula procariotă și celula prezintă.
eucariotă, și cel pentru celula vegetală și animală. M3
S3 M7
Profesorul face o generelazare referitor la sarcina
realizată de elevi și la realizarea sensului pălăriei.

Pălăria neagră – a aspectelor negative. Lucrează în grup


Profesorul propune elevilor un text în care ei trebuie asupra textului. Fișe Frontală, 10
S2 să găsească greșelile din text și să le spună corect orală min
S3 argumentînd alegerea. Relatează lucrul
O8 efectuat .
Evaluarea.
Notează elevii. Comentează notele. Primesc notele. 3 min

4. Bilanțul Astăzi v-ați descurcat… M9 5 min


lecției. Notează în caiet
Ajungînd la finele lecției ne rămîne de realizat și tema pentru
sensul ultimei pălării acasă.
Pălăria verde – a ideilor.
O9 Cu ce asociați voi culoarea verde?

Iată pentru a realiza și sensul acestei pălării vă


propun să realizați cite o lucrare creativă sau un
eseu la tema „O excursie în celulă”.

5. Tema pentru Pentru acasă tema 2, pag. 150. Notează tema 2 min
acasă. Eseul. pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și