Sunteți pe pagina 1din 9

Procariote-Bacterii

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Şcoala Gimnaziala ,,Gabriel Marinescu,,Tigveni-Arges


Disciplina: Biologie (Botanică)
Clasa: a V-a A
Unitatea de învăţare: Principalele grupe de plante
Lecţia: Procariote-Bacterii
Propunător: Serban Filofteia
Profesor indrumator:Gabrian Luminita

Scopul: Cunoaşterea structurii, funcţiilor şi importanţei bacteriilor.

Obiective operaţionale:
 O1 Să descrie alcătuirea celulei bacteriene pe baza imaginilor, explicând noţiunea de procariot.
 O2 Să clasifice bacteriile după formă,dând exemple.
 O3Să explice modul de hrănire al bacteriilor, pornind de la deosebirile dintre o celulă bacteriană
şi o celulă vegetală, sublinind lipsa fotosintezei.
 O4 Să evidenţieze importanţa bacteriilor pe baza modului de hrănire, enumerând cel puţin trei
bacterii care sunt utile şi trei care sunt dăunătoare.
Metode didactice:
 explicaţia,
 conversaţia
 observarea dirijată şi nedirijată,
 problematizarea,
 modelarea,

Materiale didactice:
 planşe
 manuale
 atlas botanic
 calculator
 video-proiector
 CD
 Microscop, preparate microscopice cu bacterii din infuzia de fân

Tipul de activitate: frontală, pe grupe şi individuală


Strategii didactice
Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Forme
Forma de Metode Mij.
de
activitate didactice didact.
evaluare
Reactualizarea Profesorul realizează acest Individuală Conversaţia Orală
cunoştinţelor moment al lecţiei prin chestionare
orală, punând elevilor câteva
întrebări
 Care este unitatea
structurală şi funcţională al
organismelor vii?
 Care sunt componentele
unei celule vegetale?
 Cum se hrănesc palntele?
 Care sunt organele unei
plante cu flori?
Captarea Profesorul prezintă elevilor Frontală Observarea Calculat Orală
atenţiei imagini cu ajutorul calculatorului. nedirijată şi or
Aceste imagini sunt castraveţi dirijată,
muraţi, oţet, lapte bătut şi explică conversaţia
elevilor că aceste produse le
obţinem cu ajutorul unor
microoorganisme numite bacterii.
Se anunţă tema şi se notează titlul
lecţiei pe tablă
Transmiterea O1 Profesorul realizează un Frontală, Observarea Microsc Orală
noilor preparat microscopic din infuzia nedirijată op,
cunoştinţe de fân. preparat
Fiecare elev va veni pe rând şi va microsc
observa preparatul iar apoi vor opic
desena în caietele lor ceea ce au
observat.
Profesorul cu ajutorul imaginilor
de pe planşă şi calculator explică Frontală Observarea Calculat Orală
alcătuirea celulei bacteriene, dirijată or
subliniind prezenţa nucleului difuz Explicaţia
din care cauză fac parte din grupul
procariote.
O2 În continuare tot pe baza
imaginilor de pe planşă şi
calculator prezintă clasificarea
bacteriilor.
O3 Profesorul pentru a explica
hrănirea revine la deosebirea
dintre celula bacteriană şi celula
vegetală apoi pune urmatoarea
Strategii didactice
Forme
Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Forma de Metode Mij.
de
activitate didactice didact.
evaluare
Transmiterea Situaţie problemă Dacă nu au
noilor clorofilă înseamnă că bacteriile nu Frontală Problematiz Orală
cunoştinţe se hrănesc. area
Profesorul explică apoi modul de
hrănire heterotrof saprofit şi
parazit
Profesorul pune elevii în situaţia-
problemă să explice înmulţirea în
lipsa organelor de înmulţire.
După aceea profesorul explică cu
ajutorul imaginilor de pe
calculator modul de înmulţire prin
diviziune
O4 Elevii grupaţi în perechi va Grupe Fişă de Scrisă
trebui să completeze o fişă de lucru
lucru referitor la importanţa
bacteriilor.

Fixarea şi Fixarea şi evaluarea cunoştinţelor Individuală Scrisă


evaluarea se face pe parcurs prin întocmirea
cunoştinţelor schiţei pe tablă.
La sfârşit va trebui să completeze Fişă de Scrisă
o fişă de evaluare evaluare
SCHIŢA PE TABLĂ

Bacterii

1. Bacterii
 Mediul de viaţă: pretutindeni (aer, apă, sol).
 Clasificarea bacteriilor:
 Coci (sfere)- diplococi;
- streptococi
- stafilococi
 Bacili (bastonaşe);
 Spirili (spirală);
 Vibrioni (virgule).
 Alcătuirea bacteriilor:
o membrană;
o citoplasmă;
o nucleul difuz – organisme procariote.
Membrană

Nucleu
Nucleu difuz
Cloroplast
citoplasmă
Celulă bacteriană celulă vegetală

 Hrănirea: heterotrofă saprofită


 parazită
 Înmulţirea – prin diviziune
 Importanţa: folositoare – bacterii saprofite;
– fixatoare de azot;
– cele care acresc murăturile.
- transformă laptele dulce în lapte
bătut
- transformă vinul în oţet
dăunătoare – bacterii parazite;
– unele bacterii care acresc mâncarea.
Fişă de lucru

Importanţa bacteriilor
Completaţi textul:
Unele bacterii sunt........................................, iar altele
sunt ........................ .
Bacteriile folositoare sunt:

- bacteriile care descompun .............................. şi………………………..


numite bacterii……………………
- bacteriile care fixează azotul, situate pe rădăcina unor plante mazăre,
…………………, …………………..,...................... şi ................
-bacteriile care transformă vinul în ......................, laptele dulce în
…………………………………….., acresc …………………………….

Bacteriile dăunătoare sunt:

- bacteriile ……………………… adică cele care produc boli


- bacteriile care alterează……………………….. .
Fişă de lucru
Importanţa bacteriilor
Completaţi textul:
Unele bacterii sunt........................................, iar altele
sunt ........................ .
Bacteriile folositoare sunt:
- bacteriile care descompun .............................. şi………………………..
numite bacterii……………………
- bacteriile care fixează azotul, situate pe rădăcina unor plante mazăre,
…………………, …………………..,...................... şi ................
-bacteriile care transformă vinul în ......................, laptele dulce în
…………………………………….., acresc …………………………….
Bacteriile dăunătoare sunt:
- bacteriile ……………………… adică cele care produc boli
- bacteriile care alterează……………………….. .
Fişă de evaluare

1.Enumeraţi componentele celulei bacteriene: 2p

2.Uniţi tipurile de bacterii din prima coloană cu formele corespunzătoare din a


doua coloană: 2p
coci bastonaş
bacili spirală
vibrion sferă
spirili virgulă
3.Completaţi spaţiile punctate: 2p
Bacteriile după hrănire pot fi:............................. şi ...............................................

Fişă de evaluare

1.Enumeraţi componentele celulei bacteriene: 2p

2.Uniţi tipurile de bacterii din prima coloană cu formele corespunzătoare din a


doua coloană: 2p
coci bastonaş
bacili spirală
vibrion sferă
spirili virgulă
3.Completaţi spaţiile punctate: 2p
Bacteriile după hrănire pot fi:............................. şi ...............................................

S-ar putea să vă placă și