Sunteți pe pagina 1din 2

Coordonat

Președinte com. metodice


Strîmbeanu Angela

Proiect didactic
Unitatea de învățămînt: IP CEIU
Profesor: Țapuchevici Diana, grad didactic unu
Disciplina: Biologie
Data: 27.01.16
Grupa: 511
Unitatea de învățare: Principii de clasificare și sistematica lumii vii.
Subiectullecției: ÎncrengăturaViermi cilindrici (Nemathelmintes).
Tipullecției: de formare a competențelor de asimilare și aplicare a cunoștințelor.
Timp: 90 min
Competențelespecifice ale lecției:
1.Competenţa de a utilize cunoştinţele de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare referitoare
la: structuri morfoanatomice, procese şi fenomene vitale, legităţi biologice şi la rolul acestora în supravieţuirea
organismelor.
3.Competenţa de a aplica tehnici interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare şi comunicare a
informaţiei referitoare la organisme, procese şi fenomenebiologiceşi a corelaţieidintreele.
5.Competenţa de a se implica personal înactivităţi de menţinere a proprieistări de sănătateși a celor din jur.
Obiectiveleoperaționale: La finelelecțieielevulva fi capabil:
O1 – să definească pe baza informației din text noțiunile de parazit, dimorfism sexual, ciclul vital.
O2 – să caracterizeze viermii cilindrici pe baza informației din text conform algoritmului propus.
O3 – să reprezinte schematic pe baza surselor informaționale ciclul vital al ascaridei.
O4 – să argumenteze rolulviermilor cilindriciîn naturăși în viața omului.
O5 – să propună cel puțin patru măsuri de profilaxie a infestăriiomului cu viermi cilindrici
paraziți.
Strategiididacticeșiforme de activitate:
Metodeșitehnici: conversație, joc didactic, lucrul cu textul, lucrulînperechi, lucrul în grup, test interactiv.
Tipulactivității: activitate în perechi, activitate frontală, activitate individual.
Materialedidactice: manual de biologie cl a-X-a, calculator.
Etapa Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Evaluare
lecției tive procedee
Pregătirea materialului didactic Pregătirea pentru lecție, salutul
necesar pentru desfășurarea lecției, profesorului, anunțarea
salutul elevilor, notarea absențelor. absențelor.
Verificarea temei pentru acasă. De
Pentru reactualizare propune elevilor o Tema pentru acasă: Încrengătura diagnostificare
Evocare serie de întrebări printr-un joc didactic. Celenterate. Încrengătura Viermi
Propune cîtorva elevi să lucreze pe lați. Joc didactic Orală
fișe. (Anexa 1), altui elev îi propunesă „Mingea Frontală
rezolve un test online. fermecată”
Cît timp elevii lucrează pe fișe alți Elevii numiți lucrează pe fișe. Lucru pe fișe Scrisă
elevi vor răspunde oral tema pentru Rezolvă testul propus pe Test online
acasă. calculator HotPotatoes
Pentru a stabili tema nouă propune Elevii solicitați răspund oral. Povestire Orală
elevilor să urmărească prezentarea și Elevii analizează și deduc tema
să analizeze imaginile. nouă: Încrengătura Viermi
Anunțarea obiectivelor lecției. Cilindrici. Prezentare Aprecieri
Elevii notează tema în caiet. Prezi verbale
Elevilor li se propune o fișă de lucru Lucrul în De
pe care o completează în perechi Elevii caracterizează viermii perechi prognostificare
Realizarea O2 analizînd textul din manual. Timp de cilindrici conform algoritmului Lucrul cu
sensului 7-10 min. pe baza informației din text . manualul
(Anexa 2).
După completarea fișei de lucru de Algoritmizare Aprecieri
către elevi se face analiza . Elevii definesc noțiunile pe baza verbale
Solicită elevilor să defineasă noțiunile informației din text. Analiză
O1 cu care s-au întîlnit pe parcurs. Aprecieri
(parazit, dimorfism sexual). verbale
Propune elevilor să caracterizeze Elevii realizează însărcinările. Discuție
reprezentanții clasei nematoda
O2 completînd tabelul din fișa propusă.
(Anexa 2), după care analizează.
Recomandă elevilor vizionarea Elevii vizionează și
O3 secvenței video „Ciclul vital al analizeazăcele văzute. Aprecieri
ascaridei”, dupăcare este analizat. verbale
Propune pentru comparare ciclul vital Elevii analizează imaginile Prezentare
al oxiurului cu celui al ascaridei și al propuse. video
trichinei.
Solicită elevilor să argumenteze rolul Elevii își expun părerea. Asalt de idei
viermilor cilindrici în natură și în vița
omului. (Anexa2)
Recomandă elevilor să propună cel Elevii dau propuneri. Asalt de idei Aprecieri
puțin 4 măsuri de profilaxie a infestării verbale
O5 omului cu viermi cilindrici parazți.
(Anexa2)
Aprecieri
verbale
O2 Duce o discuție cu elevii în baza celor Elevii realizează sarcinile
Reflecția studiate. propuse de către profesor. Conversație Curentă
O3 Propune unor elevi schematic să Aprecieri
reprezinte ciclul vital al ascaridei. verbale
Extensia Tema pentru acasă: de studiat tema Elevii notează tema pentru
”Încrengătura Viermii cilindrici”, de acasă.
propus măsuri de profilaxie a
infestării, de estimat rolul viermilor
cilindrici în natură și viața omului.
Notarea elevilor activi.

S-ar putea să vă placă și