Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

Instituția: Gimnaziul „Anton Crihan


Obiectul de studiu: Biologie
Clasa: VII
Data: 27.09.2022
Tema: Celula unitatea de bază a vieții
Tipul lecției: de recapitulare şi sistematizare
Durata: 45 min
Metodologia formării competențelor:
Obiective operaționale:
O1 Să difinească tipurile de celule animale și vegetale
O2 Să indentifice tipurile de celule animale și vegetale
O3 Să recunoască nivelurile de organizare a organismului uman
O4 Să stabilească diferența dintre celula animală și vegetală
Competențele cheie:
Formarea la elevi a unor competenţe cognitive, care vizează utilizarea teoriilor şi a noţiunilor achiziţionate în cadrul educaţiei formale, precum
şi a cunoştinţelor dobândite prin experienţa de viaţă;
Formarea competenţelor funcţionale, care reprezintă aplicarea cunoştinţelor, a priceperilor şi a deprinderilor în contexte reale de viaţă;
Formarea unei conduite axate pe valorile personale referitoare la: protecţia mediului ambiant prin educație pentru dezvoltarea durabilă,
menţinerea propriei stări de sănătate şi a celor din jur, buna relaţionare cu ambianţa.
Competențele specifice
Utilizarea limbajului ştiinţific biologic referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte în diverse contexte de comunicare.
Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor şi al mijloacelor specifice pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii şi a mediului.
Implicarea în activităţi de menţinere a stării de sănătate proprii şi a celor din jur prin aplicarea metodelor interactive în vederea formării unui
comportament sanogen.
Participarea în acţiuni de ocrotire a biodiversităţii prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual, local şi
global.
Unități de competență:
U1 Identificarea diferitor tipuri de celule.
U2 Corelarea structurilor diferitor tipuri de celule cu funcţiile lor.
U3 Stabilirea nivelurilor de organizare a celulelor.
Tehnologii didactice:
Metode: Metoda explicativ-demonstrativă
Strategii: Conversație, Activitate frontală, Sinteză
Bibliografii:
CRUDU V. GORAȘ M., CURRICULUM NAȚIONAL BIOLOGIE Clasele VI-IX, Chişinău, 2019
Bîrnaz N., GHID BIOLOGIE GIMNAZIU, Chișinău, 2019
Bernaz-Sicorschi N. Copil V. Rudic G., BIOLOGIE MANUAL PENTRU CLASA A 7-A, Chișinău, Știinţa, 2020, ISBN 978-9975-85-227-2
Desfășurarea activității:
Obiective
Etapa lecției Conținutul Tehnologii didactice Evaluarea
Operaționale
Momentul Profesorul salută și organizarea
organizatoric elevilor în bănci
Recapitularea şi O1 Profesorul enunță data de astăzi, Metoda explicativ- Sa va evalua elevii în
sistematizarea cunoştinţelor O2 tema lecției și obiectivele orei. demonstrativă conformitatea atenția și
O3 Profesorul propune recapitularea Conversație activitatea în cadrul orei
O4 temelor anterioeare prin următoarele Activitate frontală
afirmații:
Tipuri de celule vegetale
Cui sunt specifice celulele
conducătoare?
Ce organit în celulă reprezintă
celulele clorofiliene?
Niveluri de organizare
a celulelor vegetale
Numiți țesuturile întâlnite la plante
și funcția lor?
Tipuri de celule animale
Numiți celule întâlnite la animale
și funcția lor?
Niveluri de organizare
a celulelor animale
Numiți tipurile de țesuturi întâlnite
la om ?
Ordonați nivelurile de organizare a
celulelor animale începând dela unitatea
cea mai mică.
Elevul răspunde:
Tipuri de celule vegetale
Celule conducătoare sunt specifice
xilemului și floemului.
Organit celular-cloroplaste
Niveluri de organizare
a celulelor vegetale
Țesutul formativ este alcătuit din
celule cu membrană subțire care se divid
permanent. Acestea sunt localizate în
vârful rădăcinii și al tulpinii, asigurând
creșterea plantei.
Țesutul protector (de exemplu,
epiderma, scoarța, pluta) este format din
celule cu perete celular dur. Acest țesut
este localizat la suprafața organelor și
protejează planta de factorii de mediu.
Țesutul fundamental, o varietate
a acestuia este parenchimul asimilator din
frunză.
Țesutul conducător, xilemul și fl
oemul, format din celule alungite, prezente
în toate organele plantei, este implicat în
transportul substanțelor prin corpul plantei.
Țesutul mecanic este constituit
din celule cu perete celular dur. Din acest
țesut
se formează scoarța tulpinii și
tegumentul seminței. El însoțește, de
asemenea, țesutul conducător.
Tipuri de celule animale
Celulele ciliate și elimină
bacteriile, virusurile și alte particule în sus
și în afara căilor respiratorii
Celulele nervoase sunt celulele de
bază ale sistemului nervos și se numesc
neuroni.
Celulele sangvine sunt celulele
din care este alcătuit sângele.
Celulele sexuale se formează în
organele sexuale masculine (testicule) și
feminine (ovare).
Niveluri de organizare a
celulelor animale
Țesutul epitelial este compus din
celule compacte, fără spațiu intercelular.
Din acest țesut este format în special
învelișul corpului și mucoasa organelor
interne, având rol de protecție.
Țesutul conjunctiv este alcătuit
din celule separate prin spații intercelulare.
Este prezent în oase, cartilaje, sânge, limfă,
țesut adipos.
Țesutul muscular este format din
celule care au capacitatea de contractilitate
și excitabilitate.
Țesutul nervos este constituit din
celule nervoase, numite neuroni. Din acest
țesut sunt formate creierul, măduva spinării
și nervii
Celulă – Țesut – Organ – Sistem
de organe - Organism
Profesorul propune realizarea
concluziei prin următarele întrebări:
Care sunt diferența dintre celula
animală și vegetală?
Denumiți cîte un organ la fiecare
tip de țesut animal?
Elevii răspund: Conversație Sa va evalua elevii în
Concluzii. Realizarea O3 Diferență între celule reprezintă:
Activitate frontală conformitatea atenția și
feedback-ului O4 1peretele celular,
Sinteză activitatea în cadrul orei
2cloroplastele.
Țesuturile și organele
reprezentative:
Țesut epitelial – piele
Țesut conjunctiv – sânge
Țesut muscular – inima
Țesut nervos - creier
Tema pentru acasă O1 Profesorul propune lucrul pentru Conversație Elevii se vor evalua la
acasă:
O2 Recapitularea temelor de la Tipuri
O3 de celule vegetale până la Niveluri de lecția viitoare.
O4 organizare a celulelor animale din manual
p.6-13

S-ar putea să vă placă și