Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educaţiei și Ceretării al Republicii Moldova

Direcţia Învățământ a Consiliului Raional Ocnița


IP Gimnaziul Bîrnova din s.Bîrnova, r.Ocnița

Proiect didactic de
scurtă durată la
biologie

Bîrnova,2022
Profesorul:Perepecichin Iurii
Obiectul:Biologie
Clasa:a VI-a
Modulul:Diversitatea și clasificarea organismelor vii
Subiectul:Recunoașterea la microscop,pe planșe,în natură a
unor organisme unicelulare și puricelulare
Tipul lecției:lucrare de laborator
Durata:45 minute
Obiective operaționale:
Elevul va fi capabil să:
O1-să identifice în natură 5 organisme pluricelulare,pe baza
observației;
O2-să recunoască la microscop organismele monocelulare
propuse;
O3-să reprezinte schematic,în baza unei
descrieri,organismele observate la microscop;
O4-să compare în scris organismele monocelulare cu cele
pluricelulare,după 3 asemănări și 3 criterii de deosebiri;
O5-să formuleze în scris concluzii,cu cuvinte proprii despre
organismele monocelulare și pluricelulare.
Strategii didatice:individual,frontal,observația
Materiale utilizate:caiet de lucrări de laborator,ustensile de
laborator,microscop,lupa,micropreparate,colectii de
ciuperci,ierbare,lanșe,preparate umede.
Evaluare:scris
Bibliografie:Mariana Goraș,Constantin Subotin
«Biologie»,caiet de lucrări practice și de laborator pentru
clasa a VI-a.
Desfășurarea lecției
Etapele Dozarea Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme Metode Evaluare
lecției timpului Oper.
Evocare 10 min Bună ziua,cine astăzi Se salută cu
absentează?Notez în catalog profesorul,elevul de
elevii absenți,îmi pregătesc serviciu numește elevii
materialele necesare,solicit care absentează,îsi
elevilor să se mobilizeze. pregătesc
caietele,cărțile și
rechizitele necesare
pentru lecție.

Organizez veificarea temei Elevii ascultă cu


pentu acasa prin intermediul atenție întrebările și Individ
unor întrebări adresate clasei. dau răspunsurile de ual brainstor oral
rigoare. frontal ming

1.Definiți noțiunea de 1.Un organism


organism monocelular. unicelular este
2.Clasificați organismele orice organism alcătuit
monocelulare. dintr-o singură celulă.
3.Ce unități de structură 2.Grupele principale de
întîlnim la organismele organisme unicelulare
sunt: bacteriile, protozo
monocelulare. arele, algele unicelulare
4.Definiți noțiunea de şi fungii unicelulari.
organism pluricelular. 3.Bacteriile au o
5.Clasificați organismele structură celulară relativ
pluricelulare. simplă, însă destul de
6.Numiți unitățile de structură bine dezvoltată care se
a organismelor pluricelulare. compune din:
• perete celular
• membrană
• citoplasmă
transparenta
• nucleu nedefinit
Organisme unicelulare
protozoarele au corpul
format dint-o singură
celulă care este formată
din plasmalemă la
exterior, citoplasmă la
interior, unul sau mai
multe nuclee.
Algele verzi conțin
flagel,stigmă,corpuscul
e alungite,nucleu.
4.PLURICELULÁR, -
Ă, pluricelulari, -
e,  (Despre
organisme) Care
este constituit din
mai multe celule.
5.ciuperci,plante,animal
e.
6.La ciupercile
pluricelulare, corpul
ciupercii, miceliul, este
format din mai multe
filamente subţiri, numite
hife. Hifele absorb
substanţele nutritive din
sol.Principalele parti ale
corpului unei plante
sunt radacina, tulpina,
frunzele si
florile. Animalele sunt
formate din cap,trunchi
și membre.
Realizarea 25 Voi oferi indicații cum trebuie Elevii fac cunoștintă Individ observare scris
sensului min să se lucreze cu cu obiectivele lucrării ual a
microscopul.Anunț tema și de frontal
obiectivele care trebuie laborator.Examinează Dirijat
realizate.După aceasta solicit la microscop
elevilor să urmărească exemplarele
sarcinile din fișa de lucru și să propuse.Desenează și
rezolve sarcinile propuse. descriu cele
observate.Îndeprinesc
sarcinile din caietul de
O1,2, Vezi anexa 1. laborator.
3,4
Definesc noțiuni;
Descriu un organism
pluricelular;
Voi observa,îndruma,verifica Compară organismele
realizarea corectă a unicelulare cu cele
sarcinilor. pluricelulare;

Reflecția 7 min O5 Voi face o generalizare a Formulează concluzii Individ observare scris
materiei solcitând elevilor să în baza lucrării ual a
formuleze concluzii cu efecturate la lecție și le
cuvintele proprii despre notează în caietele de
organismele monocelulare și laborator.
pluricelulare,fixându-le în
caietele de lucrări de
laborator.
Extensia 3 min Strâng caietele de laborator. Frontal
Pentru acasă aveți de repetat Elevii noteză tema
temele:Organisme unicelulare pentru acasă.
și pluricelulare din manual.
Elevii care au fost activi în
timpul lecției vor pimi cu un
punct mai mult la lucrarea de
laborator.
La revedere. Își i-au rămas bun de la
profesor.
Data__________________Numele,prenumele______________________

Lucrare de laborator nr. 1


Recunoaşterea la microscop ,pe planşe , în natură
a unor organisme monocelulare şi pluricelulare
Materiale utilizate: planşe, colecţii de plante, ierbare, lupe.

Etapele lucrării:
1. Desenează amiba, euglena verde, parameciul şi notează schema structurii
lor. (14 puncte)

Amiba Euglena verde Parameciul

Legenda: Legenda: Legenda:

2. Defineşte noţiunea de organism unicelular (2 puncte)


_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

3. Descrie planta –Muşcata, animalul pisica şi o ciupercă cu pălărie. (16


puncte)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

4. Compară organismele monocelulare cu cele pluricelulare după modelul


propus: (12 puncte)

Asemănări
1___________________________________________________________________
2___________________________________________________________________
3___________________________________________________________________

Organisme monocelulare Criterii de deosebiri Organisme pluricelulare


1 1 1

2 2 2

3 3 3

S-ar putea să vă placă și