Sunteți pe pagina 1din 6

Anexa 4

Exemplu de plan al lecției (clasa în care este elev cu CES, care studiază în baza CM), nivel secundar gimnazial
Proiect didactic
Data:
Disciplina: Biologia
Clasa: VIII-a
Subiectul lecției: Organitele bimembranare ale celulei.
Timp preconizat: 45 min.
Tipul lecției : Lecție de fixare și consolidare a cunoștințelor.
Profesor:
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, investigația
Mijloace didactice: planșă, manual, fișe de lucru, materiale suplimentare.
Forme de organizare: frontal, individual, perechi.
Scopul lecției: - enumărarea organitelor bimembranare în celula vegetală și animală, structura și funcțile lor.
- Dezvoltarea capacităţii de sinteză, sistematizare şi de reproducere logică a cunoştinţelor referitoare la organitele
bimembranare.

Competențe cheie:
- Competența de învățare/ de a învăţa să învețe.
- Competența de comunicare în limba maternă.
- Competența de bază în științe (Biologie)
Competențe transversale:
- Competența de dobîndire și aplicare a cunoștințelorde bază din domeniul științei (Biologia) în rezolvarea unor situații din viața
cotidiană.
- Competența de utilizare adecvată în limba maternă/oficială a termenologiei specifie Biologia.
Competențe specifice Biologiei:

143
- Competența de utilizare a cunoștințelor de bază din domeniul biologiei în diverse situații de comunicare, referitoare la
structuri morfo-anatomice, procese și fenomene vitale, legități biologice și recunoașterea acestora în suparavețuirea
organismului.
Subcompetențe:
1. Diferențierea componentelor celulei vegetale și animale și a funcțiilor lor.
2. Compararea structurii celulei vegetale și animale.

Obiective operaționale:
Elevul va fi capabil:
Oo1 să enumere organitele bimembranare ale celulei vegetale și animale.
Oo2 să recunoască pe planșe organitele bimembranare în celula animală și vegetală.
Oo3 să numească structura și funcțiile organitelor bimembranare în celula vegetală și animală.
Oo4 să clasifice plastidele după culoare și funcția îndeplinită în celulă.

Bibliografie:

1. M. Duca, L.dencicov-Cristea ”Biologia” Manual pentru clasa a VIII-a, Chișinău 2013


2. ”Biologie” Ghid de implimentare a curricumului gimnazial de învățământ, Chișinău 2011

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Moment O Timp Metode,


procedee
Activitatea CD și CDS Activitatea elevilor
ele lecţiei o
Organizar 1 CD CDS -îşi pregătesc cărţile şi caietele
ea clasei min - notez absenţii - Ajută elevul cu CES
să-și pregătească
cartea și caietul

144
- pregătesc materialul
didactic necesar desfăşurării
lecţiei
Anunţare 2 La începutul lecţiei realizez o
a temei şi min reactualizare a titlului lecţiei
a planului ce urmează a fi recapitulată şi
de a planului de recapitulare sub
recapitula forma unor întrebări de tipul:
re - Ce temă aţi avut de
recapitulat pentru astăzi?
- Care sunt problemele
principale pe care le-aţi Elevii răspund la întrebările profesorului
urmărit când aţi repetat acasă
această temă?
Recapitul 9 Adresez întrebări de tipul: Elevii răspund oral la întrebări.
area şi min - Care este definiţia celulei?
sistematiz Oo Fronta - Care sunt componentele
area 1 l principale ale celulei ? Elevii găsesc pe desen deosebirile dintre
cunoştinţ - Enumeraţi cel puţin două CDS repartizează celula vegetală și cea animală.
elvilor deosebiri existente între elevilor fișe cu
celula vegetală şi cea structura celulei
animală. vegetale și animale
Lucru - Enumeraţi organitele
în celulare comune celulei
Oo perechi vegetale şi animale.
2 - Enumeraţi organitele
celulare specifice celulei
vegetale Elevii efectuiază în caiete o schemă care
- Enumeraţi organitele reprezintă clasificarea organitelor.
celulare specifice celulei - Un elev trece la tablă și reprezintă
animale. schema.

145
- Enumărați părțile Scrie în caietul
componenta ale mambranei elevului cu CES
citoplasmatice. raspunsul la
3 - În caiete clasificați întrebarea adresată
min Indivi organitele pe care le (CDS scrie doar ceea ce
spune elevul cu CES, în caz
dual cunoașteți după numărul de că elevul nu a înțeles
membrane lipoproteice, întrebarea sau este prea
complicat pentru el, CDS
numți organitele. simplifică sau reformulează
condiția)

Realizare 1 Tema nouă: Elevii răspund:


a min - Pe tablă avem schema de - Structura
sensului. repartizare a organitelor. - Funcțiile
Astăzi o să vorbim doar
despre structura și funcțiile
organitelor bimembranara.
- notați tema în caiete
Organitele bimebranare. Elevii scriu tema în caiete

Elevii ascultă.
-Profesorl explică la planșă
Oo structura și funcțiile Elevii reprezintă schematic structura
3 5 nucleului, apoi reprezintă CDS reprezintă nucleului în caiete.
min schematic pe tablă și repetă schematic structura Notează funcțiile.
structura și funcțiile nuclelui nucleului în caietul
elevului cu CES Elevii ascultă.
Notează funcțiile.

146
- Profesorl explică la planșă (aceleș lucru se efectuiază de Elevii reprezintă schematic structura
structura și funcțiile către CDS pentru toate mitocondriilor în caiete.
5 mitocondriilor, apoi organitele bimembranare) Notează funcțiile.
min reprezintă schematic pe tablă
Oo și repetă structura și funcțiile
3 mitocondriilor .
- Profesorul reprezintă pe
tablă schema clasificării
plastodelor
Plastide
5 Elevii ascultă.
Oo min Cloro- Cromo- Leuco- Elevii reprezintă schematic structura
4 Cloroplaste–conferă culoarea cloroplastelor în caiete.
verde, este prezent în frunze, Notează funcțiile
tulpinile tinere sau
modificate.
Cromoplaste – conferă
culoarea roșie, albă, albastr
etc. Prezente în petalele
florilor, fructe, legume.
Leucoplaste – prezente în
bulbi , tuberculi.
5 - Profesorul explică la planșă
min structura și funcțiile
cloroplastelor, apoi reprezintă
schematic pe tablă și repetă
Oo
structura și funcțiile
3
cloroplastelor.

147
Evaluare 3 -Efectuați ex 2 p.12 din CDS simplifică Elavii efectuază ex.
min manual întrebarea dacă este Răspund la întrebări
nevoie.
3 (elevul cu CES efectuiază Elavii efectuază ex.
doar un exercițiu, dacă nu
min - Efectuați ex 3 p.12 din reușește) Răspund la întrebări
manual

Tema 1 Paragraful 5 p. 11. De studiat Notează tema și ex. în Notează tema și ex. în agende.
pentru min De efectuat în caiete ex. 4 agenda elevului cu
acasă Oral ex 1 p. 12 CES.
Elevii activi primesc note
Notarea 2
min

148

S-ar putea să vă placă și