Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:

Profesor:

Disciplina: Biologie

Clasa: a VI- a E

Data: 12.05.2022

Unitatea de învățare: Funcții de nutriție

Tema: Excreția la plante, la animale şi la om

Tipul lecției: Recapitularea şi sistematizarea cunoştiințelor

Locul desfăşurării: Laboratorul de biologie

Competențe specifice:

1.2 Realizarea independentă a unor activități de investigare pe baza unor fişe de lucru date

1.3 Colaborarea în echipă pentru îndeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor vii

2.1 Organizarea informațiilor ştiințifice după un plan propriu

3.1 Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice

3.2 Aplicarea unor algoritmi selectați adecvat în investigarea lumii vii

4.1 Transferarea achizițiilor din domeniul biologiei în contexte noi

4.2 Identificarea relațiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate


PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Colegiul Național ’’Decebal’’ Deva

Profesor: Naghi Luciana Gabriela

Disciplina: Biologie

Clasa: a XI- a A

Data: 12.05.2022

Unitatea de învățare: Funcții de nutriție

Tema: Circulația, identificarea grupelor de sânge şi a Rh-ului

Tipul lecției: Lecție de laborator. Formare de priceperi şi deprinderi

Locul desfăşurării: Laboratorul de biologie


PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Colegiul Național ’’Decebal’’ Deva

Profesor: Naghi Luciana Gabriela

Disciplina: Biologie

Clasa: a VII- a A

Data: 12.05.2022

Unitatea de învățare: Funcțiile de relație

Tema: Sistemul muscular. Principalele grupe de muşchii scheletici

Tipul lecției: Dobândire de noi cunoştiințe

Locul desfăşurării: Laboratorul de biologie

Competențe specifice:

1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a
unor procese și fenomene

1.3. Asumarea de roluri în cadrul echipei pentru rezolvarea sarcinilor de lucru

2.1.Interpretarea contextualizată a informațiilor științifice

3.2. Elaborarea unor algoritmi pentru realizarea unei investigații

4.2. Interpretarea relațiilor dintre propriul comportament și starea de sănătate


Obiective operaționale:

Domeniul cognitiv:

- Să precizeze alcătuirea unui muşchi scheletic;


- Să identifice principalele grupe de muşchii scheletici;
- Să recunoască muşchii din fiecare grupă.

Domeniul afectiv:
- Să lucreze cu plăcere dorind să fie apreciați şi notați;
- Să folosească în viitor noțiunile învățate despre sistemul muscular.

Domeniul psiho-motor:
- Să scrie ordonat şi lizibil pe fişe şi în caiete;
- Să lucreze în ritm antrenant atât individual cât şi în perechi.

Resurse procedurale: observația, conversația euristică, descrierea, explicația, învățarea prin descoperire,
Resurse materiale: manual, laptop, prezentare power-point, tablă, mulaj schelet.
Resurse temporale: 50 min
Resurse umane: elevi
Forme de organizare: frontal, individual.
Metode de evaluare: chestionare orală, observarea sistematică a elevilor, autoevaluare.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele lecției Timp Conținuturi Strategia de instruire


Metode de Mijloace Forme de
învățare de organizare
învățămân
t
Momentul 2’ Se crează climatul favorabil Conversația Frontal
organizatoric începerii orei de biologie. euristică
Profesorul face prezența şi notează
absenții. Pregăteşte materialul
didactic
Reactualizarea 5’ Solicită elevilor să răspundă unui Conversația Mulaj Frontal
cunoştințelor set de întrebări care sistematizează euristică schelet Individual
cunoştințele acumulate despre Explicația
Scheletul omului:
 Precizați alcătuirea
scheletului
 Care sunt oasele
neurocraniului? Dar ale
viscerocraniului?
 Din ce este alcătuit scheletul
trunchiului?
 Câte vertebre are coloana
vertebrală?
 Identificați pe modelul
scheletului regiunile
coloanei vertebrale
 Din ce este format scheletul
membrelor?
Elevii identifică pe schelet
oasele din fiecare regiune a
corpului
Captarea atenției 5’ Profesorul face trecerea spre noua Conversația Frontal
lecție ce urmează să fie predate euristică
prezentându-le curiozități depre
muşchii scheletici.
Limba este cel mai puternic muşchi
al corpului, proporţional cu
dimensiunea sa.
O persoană folosește 17 mușchi când
zâmbește și 43 când se încruntă.
Mușchii care ajută să vă concentrați
ochii fac în jurul a 100 000 de mișcări
pe zi.
Pentru a vorbi foloseşti nu mai
puţin de 72 de muşchi ai feţei şi
limbii.

Anunțarea temei şi a 2’ Profesorul anunță titlul lecției şi îl Conversația Frontal


obiectivelor scrie pe tablă: Sistemul muscular. euristică
Principalele grupe de muşchi Explicația
scheletici
Prezintă obiectivele operaționale
din domeniul cognitiv:
- Să precizeze alcătuirea unui
muşchi scheletic;
- Să identifice principalele
grupe de muşchii scheletici;
- Să recunoască muşchii din
fiecare grupă
Transmiterea şi 30’ Profesorul prezintă elevilor un Conversația Laptop, Frontal
însuşirea noilor material power- point cu lecția şi euristică power- Individual
cunoştințe scrie pe tablă. Explicația point, tabla
Elevii îşi notează lecția în caiete. Observația
Descrierea
Fixarea şi consolidarea 6’ Prin întrebări ce trec în revistă Conversația Bilețele, Frontal
cunoştințelor noțiunile cheie învățate. euristică pixuri Pe grupe
Elevii vor fi împarțiți în 5 grupe, Observația colorate
fiecare grupă alege un model pe
care vor fi puse bilețele cu fiecare
muşchi învățat.
Profesorul la sfârşit asigură feed-
back-ul.
Schița lecției

Sistemul muscular:

- reprezintă 40 % din masa corpului


- Format din aproximativ 600 de muşchi

Alcătuirea unui muşchi scheletic:

- Este acoperit de fascia musculară


- Conține numeroase fibre musculare dispuse în fascicule
- Fascicule musculare sunt acoperite de un țesut conjunctiv numit epimisium care trimite septuri în interior numite perimisium
- Fiecare fibră musculară este protejată de endomisium

Prezintă inervație dublă: senzitivă şi motorie

Principalele grupe de muşchi scheletici

Sunt grupați în:

 muşchii capului
 muşchii gâtului
 muşchii trunchiului
 muşchii membrelor
1. muşchii capului: muşchii mimicii şi muşchii masticatori
2. muşchii gâtului: pielosul gâtului şi sternocleidomastoidian
3. muşchii trunchiului: a. muşchii spatelui şi a cefei: trapez şi marele dorsal
b. muşchii anterolaterali ai toracelui: pectoral, dințati, intercostali
c. muşchii abdomenului: drept abdominal, oblici

4. muşchii membrelor: a. superioare: Muşchii umărului: deltoid

Muşchii brațului: biceps brahial, triceps


Muşchii antebrațului: flexori si extensori

Muşchii mâinii

b. inferioare: muşchii centurii pelviene: fesieri

muşchii coapsei: cvadriceps, croitor (cel mai mare), biceps femoral

muşchii gambei: gemeni

muşchii piciorului.

S-ar putea să vă placă și