Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT – Liceul Tehnologic Halînga


DATA – 6.11.2014
PROFESOR: Pântea Elena
CLASA : a XI a
ARIA CURRICULARA – Matematica si stiinte ale naturii
OBIECTUL - Biologie
UNITATEA DE INVATARE: Functia de relatie – Sensibilitatea
TEMA: Boli ale sistemului nervos la om
SCOPUL LECTIEI:
- Constientizarea elevilor cu privire la frecventa bolilor nervoase, a cauzelor si modalitatilor de prevenire.
- Cunoscând cauzele şi manifestările bolilor sistemului nervos, vor putea acţiona astfel în cunoştiinţă de cauză pentru a-şi proteja
sănătatea
TIPUL LECTIEI: Fixare a cunostiintelor, varianta lecţie bazată pe un plan alcătuit de profesor
COMPETENTE SPECIFICE: La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa :
C1- enumere principalele boli ale sistemului nervos
C2- explice cauzele şi manifestărilor bolilor sistemului nervos
C3- cunoasca măsurile de prevenire ce se impun şi aplicarea lor în viaţa cotidiană
C4- realizeze conxiuni între cunoştinţele acumulate anterior şi cele prezentate
C5- utilizeze corect terminologia specifică biologiei
DEMERSUL DIDACTIC:
Resurse procedurale: invatarea prin descoperire,
- investigatia,
- observatia,
- comparatia,
- metoda ciorchinelui,
- proiectul de cercetare
Resurse materiale: planse, manuale, Prezentari Power Point, flipchart.
Resurse temporale: 50 minute
Forma de organizare: frontal si pe grupe
Evaluare: orala si prin prezentarea continutului de pe planse si de pe calculator
Locul de desfasurare – sala de clasa
Bibliografie:
-Stelică Ene, Gheorghiță Sandu, Gheorghe Gămăneci-Manual de biologie clasa a X-a, Editura LVS Crepuscul, Ploiești, 2005
-Elena Huțanu-Manual de biologie clasa a IX-X-a, Editura Didactică și Pedagogică R.A, București, 2006
-Internet
Continut informational: conform programei

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA Resurse temporale


LECTIEI PROFESORULUI ELEVILOR /Evaluare
Organizarea clasei Notarea elevilor absenti - isi pregatesc caietele -2 minute
Pregatirea materialelor - un elev indica absentii
didactice
Reactualizarea Se reactualizeaza lectia Elevii vor completa pe -5 minute
cunostintelor “Sistemul nervos la vertebrate” schema ciorchinelui
pe baza metodei ciorchinelui. alcatuirea sitemului nervos la
Profesorul initiaza schita om
ciorchine a lectiei anterioare.
Profesorul cere elevilor sa
prezinte si sa completeze
schema cu urmatoarele cerinte:
- Clasificati sistemul nervos ?
- Din ce este format encefalul?
- Din ce este format trunchiul
cerebral?
- Din ce este format
diencefalul?
- Ce nervi pleaca de la maduva
spinarii.?
- Din ce sunt formate
emisferele cerebrale?
Captarea atentiei Lectia ce urmeaza a fost -elevii sunt atenti 3 minute
anuntata cu o ora inainte.
Profesorul citeste un citat
avand legatura cu lectia de azi.
Anuntarea temei si Prezinta competentele ce vor fi Elevii asculta competentele 2 minute
a competentelor si urmarite pe parcursul lectiei prezentate de profesor.
a modului de
realizare a acestora
Dirijarea invatarii Organizeaza clasa în echipe de Urmaresc indicatiile 35 minute
4 persoane în jurul cîte unei profesorului si se grupeaza in
mese. grupe de cate 4 elevi

Fiecare grupa de elevi a primit Aduc plansele in fata clasei,


ca sarcina sa studieze cate o citeste cate un membru din
boala a sistemului nervos si sa fiecare grupa.
eleboreze prezentari Power Cate un membru prezinta si
Power Point sau planse. de pe videoproiector in cazul
in care au ales aceasta
varianta
Solicita elevilor ca un lider din
fiecare grupa sa prezinte ceea Adreseaza intrebari
ce au pregatit. profesorului in cazul in care
au nelamuriri.

Profesorul pe baza
La final noteaza in caiete
informatiilor prezentate de cele mai importante lucruri
elevi, completeaza lucrurile
neintelese.

La finalul prezentarilor se
fixeaza cele mai importante
idei care sunt notate in caiete.

Evaluarea Noteaza cele mai bune Participa la evaluare -3 minute


performantei reprezentari
elevilor

DESFASURAREA LECTIEI

Metoda ciorchinelui

→ Mezencefal
Nervi spinali Trunchi cerebral → Bulb rahidian
→ Puntea lui Vorolio
Maduva spinarii Creier - Diencefal → Talamus
→ Hipotalamus
→ Epitalamus
→ Metatalamus
Cerebel → Paleocerebel
→ Arhicerebel
→ Neocerebel
Emisfere cerebrale
Sistemul nervos central

Sistemul nervos periferic


Nervi Ganglioni

Citat

Divinitatea s-ar putea să îţi ierte păcatele, dar sistemul tău nervos nu o va face.

S-ar putea să vă placă și