Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Obiectul: Biologie

Subiectul: Sistemul nervos la om

Categoria de lectie: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

Obiectivul fundamental: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor

Metode si procedee didactice: dezbaterea, explicaţia, munca cu


manualul, observatia dirijata, conversatia euristica, problematizarea,
activitate pe grupe/perechi imbinata cu activitatea frontala şi individuală

Mijloace didactice: manuale, fise de lucru, planşe

Obiective operationale:
O1 – să recunoască rolul sistemului nervos în
adaptarea organismului uman la mediul său de
viată O2 – să clasifice sistemul nervos după
localizare şi funcţie
O3 – să definească neuronul şi să identifice
componentele sale
O4 – să recunoască proprietăţile neuronilor
O5 - să explice rolul sinapselor în trasmiterea
influxului nervos
O6 - să recunoască localizarea organelor sistemului
nervos central şi periferic
O7 - să compare alcătuirea externă şi internă a
măduvei spinării şi a encefalului
O8 - să analizeze funcţiile măduvei spinării,
cerebelului, trunchiului cerebral şi a emisferelor
cerebrale
O9 - să definească noţiunile de nerv şi ganglion
nervos
O10 - să identifice componentele unui arc reflex şi
să compare reflexele necondiţionate cu cele
condiţionate
DESFASURAREA LECȚIEI
Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elvilor
activitatii op.
Moment Profesorul saluta. Elevii raspund la salut
organizatoric Face prezenta si se intereseaza de motivul
absenţelor.
Anuntarea Astăzi vom recapitula capitolul “Sistemul Elevii ascultă cu atenţie.
subiectului lectiei. nervos la om”. Pe parcursul acestei lecţii veţi
Comunicarea recunoaşte rolul sistemului nervos în
obiectivelor. adaptarea organismului uman la mediul său de
viaţă, veţi clasifica sistemul nervos după
localizare şi funcţie, veţi identifica
componentele neuronului şi proprietăţile
acestuia, veţi explica rolul sinapselor în
transmiterea influxurilor nervoase, veţi
recunoaşte localizarea organelor sistemului
nervos central şi periferic, veţi compara
alcătuirea externă şi internă a măduvei spinării
şi encefalului, veţi analiza funcţiile măduvei
spinării, cerebelului, trunchiului cerebral şi
emisferelor cerebrale, veţi defini noţiunile de
nerv şi ganglion nervos şi veţi compara
reflexele necondiţionate cu cele condiţionate.

Recapitularea şi Profesorul imparte elevilor fise de lucru, fiecare Elevii se consulta intre ei
sistematizare a pereche de elevi avand ca sarcina sa raspunda la sarcina primita.
cunoştinţelor intrebarile din fisa de lucru cu ajutorul
manualului si a altor materiale (atlase, mulaje,
planşe) puse la dispozitie de catre profesor.
O1 Perechea I: Organizarea şi structura sistemului
nervos la om
O2 Perechea II: Neuronul
Perechea III: Sinapsa
O3
Perechea IV: Măduva spinării Perechea
O4
V: Trunchiul cerebral
O5

Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatea


activitatii op. elevilor
O6 Perechea VI: Cerebelul Discută rezultatele
Perechea VII: Creierul mare obtinute.
O7 Perechea VIII: Nervii şi ganglionii nervoşi Perechea
IX: Reflexul - reacţie de răspuns a organismului la
O8 stimuli
Timp de lucru 5 minute.
O9 Dupa executarea sarcinii, profesorul le solicita Urmăresc cu atenţie.
elevilor (fiecare pereche) comunicarea intregii clase
O10 a răspunsurilor date pe fişele de lucru.
Profesorul prezintă imagini sugestive ale subiectelor Completează şi
din fişele de lucru,completând răspunsurile date de răspunsurile
elevi. De asemenea, restul elevilor completează şi colegilor.
corectează răspunsurile date de colegii lor.
Urmăresc schema
recapitulare.

4. Fixarea si O1 Pe parcurs, cu ajutorul fişelor de lucru.


consolidarea |
cunostintelor O10

5. Evaluarea O1 Se realizeaza cu ajutorul unei fişe de evaluare. Timp


cunostintelor | de lucru 8-10 minute.
O10

Rezolvă fişa de
evaluare.
6. Incheierea Profesorul noteaza elevii care au dat raspunsuri Elevii ii raspund la
activitatii de foarte bune in timpul activitatii la clasa. salut.
predare- Le multumeste pentru activitate.
invatare Saluta.

S-ar putea să vă placă și