Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a II-a B
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției:Dialogul.Exerciții de identificare la dialog. Semnele de punctuație într-un dialog.
Tipul lecției:lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Unități de competențe:2.3.;4.1.
Obiectivele lecției: lecție de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor.
O1 –să identifice componentele unui dialog: emițător, receptor;;
O2 – să formuleze corect întrebări și răspunsuri în alcătuirea unui dialog;
O3 – să explice semnele de punctuație într-un dialog;
O4 – să scrie după dictare;
O5 – să participe activ peparcursul lecției.
Strategii didactice:
Forme de organizare a clasei:Frontal, în grup, individual, în grup-frontal, în perechi, independent.
Metode și procedee didactice: Salutul,Asaltul de idei,Memorarea ,Regula ,Exercițiul ,Observare,Exercițiul

Mijloace de învățământ: manual,caiet, fișe, PPT.


Strategii de ECD:1 : evaluare formativă interactivă.
1. Bibliografie: Curriculum pentru învățământ primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Limba șiliteratura română, manual pentru clasa II.
3. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământ primar. Chișinău:MECC, 2018.
4. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa II. Chișinău: MECC,IȘE, 2017.

SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

O Elemente de conținut t' Strategii didactice Strategii

1 în clasele I-IV – cu implementarea ECD


Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Forme Metode Mijloace de evaluare
O5 1.Moment organizatoric *Elevii se pregătesc toate necesarele 1 Frontal Salutul
Se organizează clasa pentru lecții. pentu a începe lecția de limbă și
2.Captarea atenției. Ascultați discuția dintre literatură română.
Zâna Înțelepciunii și Zâna Cărții. *Ascultă cu atenție.
- Zâna Înțelepciunii, tu ești bucuroasă de
copiii din țara noastră? Orală
- Nu!
- Dar dacă copiii în continuare vor învăța
bine, vor obține reultate bune, vor citi cărți? Frontal
- Da! *Discuția dintre Zâna Înțelepciunii Asaltul de idei
* Cunoaște cineva cum se numește discuția și Zâna Cărții se numește dialog.
dintre Zâna Înțelepciunii și Zâna Cărții? *Nu s-au exprimat corect.
* Ce greșeli aucomisele în acest mesaj? *La dialog au participat două 2
3.Reactualizarea cunoștințelor.Tema nouă. personaje.
*Câte personoje au participat la conversație? *Comunicarea dintre două sau mai
*Cum se numește comunicarea dintre două multe persoane se numește dialog.
sau mai multe persoane? Frontal
*Dialogul este oconvorbire prin Memorarea
Astăzi ne vom reaminti noțiunile ce țin de mijloace verbale și nonverbale dintre
O1 dialog. două sau mai multepersoane, unde
* Ce numim dialog? una are rol de vorbitor și alta de
ascultător. 4

*Dar persoanele care comunică cum se *Persoanele care comunică sânt pe


numesc? rând vorbitor și ascultător.
* Spusele fiecărui vorbitor se scriu de
*Cum se scriu spusele fiecărui vorbitor? la începutul rândului, cu aliniat și cu Frontal Regula
linie de dialog.Înaintea spuselor Manual
vorbitorului, de obicei , se folosesc 7
O2 3. Urmăriți imaginile din manual (pag.53). două puncte.
*Precizați câte persoane participă la dialog? *Elevii realizează sarcina propusă. În Exercițiul Manual
*După cesemne de punctuație ne dăm seama perechi/frontal Observarea Caiet
că are loc o discuție?
O3 *Alege, împreună cu un coleg de clasă, una
dintre situațiile propuse.Improvizează un
dialog.
*Transcrieți dialogul și explicați oral semnele *Elevii transcriu dialogul și explică
de punctuație învățate.Ex.3 oral semnele de punctuație folosite.

4.Evaluarea curentă, instructivă


Propun elevilor o dictare de control. *Elevii se pregătesc de dictare. 13 Frontal-
(Anexa 1) Idividual Exercițiul Caiet
- Elevii ascultă cu atenție textul;
O4 Monitor
- Citec o dată textul în întregime; -Alcătuiec oral enunțuri cu
- Explic unele cuvinte necunoscute cuvintele necunoscute;
de elevi; - Elevii ascultă, fără ascri;
- Citesc prima propoziție; - Elevii scriu cu acuratețe în
- Dictez fiecare propoziție câte 2 caietele de clasă;
cuvinte repetând cuvintele de 2
ori;
- După ce elevii au scris propoziția, - Elevii se verifică dacă au pus
o mai repet încă o dată; corect semnele de punctuație.
- Promun elevilor să ne
autocontrolăm. Mai citect o dată Elevii urmăresc dictarea scrisă și
textul în întregime cu intonație, se autocoreactează
folosind toaste semnele de
punctuație.
- Prezit la monitor dicarea, org
elevii să se verifice

- Propun elevilor mai multe


exerciții după dictare. *Elevii rezolvă sarcinile propuse Individual Exercițiul Caiet

Autoevaluarea
1.Găsiți un titlu potrivit textului dictat.

3.Formulează 3 întrebări pe baza textului


dictării.
4.Transcrieți din textul dictării cuvinte ce
exprimă acțiuni:

Anexa 1

E vară. Georgeta se duce la Gina şi o întreabă:


- Mergi la râu să facem baie?
- Desigur, răspunse Gina.
Pe drum se întâlnesc şi cu alţi colegi: Angheluţă, Gheorghe, Ghiţă şi Gherghina.
- Ce frumos e la râu! strigă fericiţi copiii.

S-ar putea să vă placă și