Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

coala: coala Gimnaziala Serbanesti


Propuntor: prof. Rotaru Cristina
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VI-a
Subiectul leciei: Mijloacele de mbogire a vocabularului: derivarea.
Tipul leciei: Actualizare

DEMERSUL DIDACTIC

1. MOTIVAIA: este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative,


n sprijinul dezvoltrii vocabularului ; lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile
deja formate n observarea structurii unui cuvnt i urmrete, n principal,
perfecionarea continu a capacitii de comunicare orale i scrise prin utilizarea unui
lexic bogat.
2. COMPETENE GENERALE:
Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n
situaii de comunicare monologat i dialogat ;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

3. COMPETENE SPECIFICE:

1.2. sesizarea sensului unitilor lexicale noi n funcie de context


1.3. sesizarea abaterilor de la normele gramaticale ntr-un mesaj oral
2.5. participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o atitudine favorabil
progresiei comunicrii
4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgnd la categoriile semantice studiate i la
mijloacele de mbogire a vocabularului, pentru exprimarea nuanat

4. OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive- Elevii vor fi capabili:
OC1: S defineasc derivarea, sufixele i prefixele;
OC : S identifice cuvintele derivate;
OC : S identifice elementele de structur ale unor cuvinte derivate;
OC : S clasifice sufixele i prefixele;
OC : S constituie cuvinte utiliznd diferite tipuri de sufixe i prefixe date.

B. Afective- Elevii vor fi capabili:


OA : S participe afectiv la lecie;
OA : S accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor;
OA : S resping atitudinea negativ a unor elevi fa de activitatea de nvare.

C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:


OP : S-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul de interes vizat de profesor;
OP : S-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul orei.

5. EVALUAREA: observarea sistematic, evaluarea oral, evaluarea scris;


6. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VI-
a; fie de lucru; tabla
B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 50 de minute
7. METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, lucrul cu manualul, nvarea prin
descoperire, cadranele, analiza gramatical , metoda cubului, activitatea n echipe;

SCENARIU DIDACTIC

Cadrul de Timp de Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode i


nvare lucru procedee
1. Moment 2 1. Moment organizatoric Conversaie
organizatoric - organizarea clasei i asigurarea climatului
necesar bunei desfurri a leciei;

2.Verificarea 5 2. Se verific tema pentru acas a elevilor


cunotinelor i se fac aprecieri asupra modului n care
anterioare i a elevii au rezolvat tema;
temei pentru
acas

Spargerea
3. Captarea 4 3. Captarea ateniei: gheii
ateniei n debutul orei noastre, vom pleca de la (gndirea
rezolvarea unui rebus. n final, pe axa AB, activ)
vei obine un cuvnt care ne va conduce la
tema orei de astzi.
Rspundei la urmtoarele ntrebri:
1. Grup de dou sunete format dintr-o vocal Elevii se pregtesc pentru lecie
si o semivocal care se pronun n aceeasi
silab.
2. Forma sonor a unei litere. Ei citesc tema pentru acas,
3. Grup de trei sunete diferite (o vocal si analiznd cele efectuate.
dou semivocale) care formeaz o singur
silab.
4. ntlnire a dou vocale pronunate
12 succesiv n silabe diferite.
5. Totalitatea cuvintelor dintr-o limb. A
6. Segment fonetic alctuit dintr-unul sau din D
mai multe sunete pronunate printr-un singur E
efort respirator. R
7. Forma grafic a unui sunet.
I
8. tiina care se ocup de studiul sunetelor
unei limbi. V Reflecia
A (gndirea
R critic)
E
B
Anunarea subiectului lecie i a obiectivelor:
Dup cum v-ai dat seama, astzi vom vorbi Elevii rspund ntrebrilor puse,
4.Desfurarea despre derivare. rezolv rebusul, obinnd pe axa
leciei Anun obiectivele operaionale ale leciei AB noiunea de DERIVARE
(1, 2, 3, 4, 5, ).
1. DIFTONG
2. SUNET
3. TRIFTONG
Elevilor li se propune s-i aminteasc ce 4. HIAT Conversaia;
tiu din tema dat, studiat anul trecut. 5. VOCABULAR Explicaia;
6. SILABA Cadranele;
7. LITERA Ciorchinele;
8. FONETICA Frontal;
CUVINTELE Pe grupe;
(sub lup)

Profesorul propune o analiz sub Elevii scriu titlul leciei n caiete


lup a structurii unor cuvinte:
amoral
decoji, privative
descusut

neclar
invizibil, negative
ireal

arhiplin
supraaglomerat
superlative
extrafin
Ei ascult lectura profesorului,
urmrind n manuale, apoi citesc.

CADRANELE
Elevii, mpartiti pe echipe, vor avea
de scris n patru cadrane cuvinte Elevii analizeaz titlul,
formate cu sufixele date (cte dou exprimndu-i ideile.
n fiecare cadran):
-an; - sufix augmentativ;
- ; - sufix diminutival;
-i; - sufix colectiv;
5. Retenia i Fi de evaluare (fia 2)
transferul
7 CUBUL Elevii vor rspunde la sarcinile Metoda
aferente feelor cubului. cubului
Profesorul propune elevilor un joc avnd ca
scop evaluarea cunotinelor. Utiliznd un
cub, pe fiecare latura avnd o sarcin
diferit, solicit elevilor s rspund rapid i
corect cerintelor.

6. Notarea 5 Notarea
Explicarea Explicarea temei pentru acas
temei
pentru Fiecare elev va desena cte o
acas frunz : pe ramuri dac i-
a plcut lecia sau lng
Debriefing (analiza activitii, experienele rdcina copacului dac nu
dobndite i aplicabilitatea lor) i-a plcut

1
Anexa 1
CUBUL

Fiecare elev va roti cubul asemenea unui zar i va rspunde cerinei


corespunztoare feei cubului.

1. Diminutiv-
cu sufixul a / - i/
- u.
2. D exemplu de un
sufix augmentativ.

1. Augmentativ- de Formeaz prin 1. Explic formarea


la cuvintele copil, derivare un cuvntului
gleat. 1. substantiv de la nendrumat.
2. Numete un sufix 2. D exemplu de un
harnic-
cuvnt derivat ce
colectiv 2 adverb de la . denumete un
toamna instrument.

D exemplu de
1. derivate cu prefix
neologic
2. diminutive de la
sanie, nor.

1. Scrie cte un
antonim , pstrnd
radicalul, pentru
cuvntul drept, politic.
2. Formeaz un
adjectiv derivat de la
cuvntul copil.
Fia 2

Scrie, n cadranele date, cuvinte formate cu sufixele indicate:

-an, - i; - , - iu;

- ete, - ar; - oaic, - oare;

S-ar putea să vă placă și