Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ – Liceul „Mihail Sadoveanu”, comuna Borca – județul Neamț


Profesor:
Data: 26 noiembrie 2021
Clasa: a VI-a
Efectivul = 20, B – 12, F – 8
Locul de desfăşurare: sala de sport
Spaţiu şi materiale sportive: - 10 cercuri, 2 lăzi, 10 copete, 10 saltele, scara fixă, 2 corzi, 2 bănci de gimnastică;
- 20 mingi de handbal.

Temele şi obiectivele lecţiei:


1. Aptitudini psihomotrice: îndemânarea – educarea coordonării;
2. Deprinderi motrice specifice unei ramuri sportive: gimnastică – Consolidarea săriturilor cu sprijin la aparate;

Obiectivele operaţionale:
Psihomotrice: O1 - să parcurgă parcursul aplicativ cât mai repede și fără greșeli;
O2 - să execute corect săriturile cu sprijin la aparate;
Cognitive: O1 - să descrie etapele parcursului aplicativ;
O2 - să prezinte modul cum se face săritura la aparate ;
Afective: O1 - să se bucure când reuşeşte să termine parcursul aplicativ mai repede decât adversarii;
O2 - să aprecieze eforturile celor care execută mai greu săritura cu sprijin la aparate;
Sociale: O1- să încurajeze colegii;
O2 - să ajute colegii care execută mai greu săriturile cu sprijin la aparate.
Conţinut Strategii didactice
(sisteme de
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
acţionare sau Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
mijloace) de lucru metodice
exerciții
1 2 3 4 5 6 7 8
-începerea organizată - Adunarea, alinierea, 30” - în linie pe conversaţie
a lecției; raportul şi salutul; 10” un rând;
-captarea atenției și - Verificarea stării de
asigurarea disciplineisănătate şi a ţinutei exersare frontală
și ordini; vestimentare; 20”
-ridicarea stării
- Comunicarea temelor şi observaţie
Veriga 1 emoționale și
obiectivelor lecţiei; 30” - grup
conștientizarea - Exerciţii de
Organizarea împrăştiat apreciere
copiilor/elevilor atenţie, întoarceri
colectivului asupra temelor ce vor ,
de elevi fii abordate; la comandă, ruperi
(1’ 30”) -cunoașterea de formaţii,
efectivului de grupări, etc.
elevi, a stării de
sănătate,
verificarea
echipamentului
Veriga 2 -creșterea -mers în cadentă 10m -în linie pe explicaţie şi
Pregătirea treptată a -mers pe vârfuri un rând demonstraţie - să
organismului marilor funcțiuni cu brațele sus 15 m răspundă la
pentru efort ale organismului -mers pe călcâie -în coloană execuţie de comenzi;
(6’) (respirație, cu mâinile la ceafă 15m câte unul. probă - să
circulație, -mers cu exerciții de 7m -din păstreze
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
creșterea relaxare. 10m coloană exersare ritmul de
excitabilității -alergare usoară 7m câte unul frontală execuţie
sistemului -mers cu ex de 10m trecere în
nervos central la relaxare 15m coloană apreciere
un nivel optim, -mers ghemuit cu 15m câte doi. stimulativă
care să permită mâinile pe 10m -din
desfășurarea genunchi coloană corectare -să respecte
activității în -mers cu câte unul ordinea
ritm normal și relaxarea trecere în execuțiilor
plăcut, picioarelor coloană
-îmbunătățirea -mers cu câte 2 -să
nivelului ridicarea păstreze
percepțiilor alternativă a locul în
spațio-temporale genunchilor formaţie
şi creșterea -alergare de
capacității de a viteză cu
depune efort din schimbarea -să fie
ce în ce mai direcţiei la semnal atenţi
ridicat; -alergare usoară
-mers cu exerciții -să asculte
de respiraţie comenzile
ŞTAFETE:
Dispunere -să fie
materială: atenţi la
-la 10 m de la linia corectări
de start un cerc,
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
2copete la 10 m - să execute
față de cerc cât mai
dispuse la 10m corect
distanță una față exercițiile
de cealaltă, un
marcaj pe perete
la 160 cm față de
sol ( sau cu 50 cm
mai mult față de
înălțimea copiilor)
Dispunere elevi:
în coloană câte 2
DUS:
- mers ghemuit
până la cerc;
- 5 sărituri cu
genunchii la piept-
în cerc; - pas
săltat până la la
prima copetă;
- mers pe călcâie
cu mâinile la ceafă
până la doua
copetă;
- alergare
accelerată până la
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
perete și săritură
cu atingerea
marcajului de pe
perete cu o mână.
ÎNTORS:
- alergare
accelerată până la
copetă;
- deplasare prin
săritură din
ghemuit în ghemuit
până la a doua
copetă;
- alergare cu
spatele până la
cerc;
- 10 sărituri într-
un picior- în cerc;
- deplasare prin
săritură într-un
picior până la linia
de start (cu
celălalt picior);
Varianta a II-a
Se adaugă o minge
de gimnastică
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
Și se înlocuiește:
-săritura în
înălțime cu
atingerea
marcajului de pe
perete cu -
aruncarea mingii
cu o mână, la ținta
fixă (marcajul de
pe perete) și
prinderea ei cu
două mâini.
Varianta a III-a
Se înlocuiește
mingea cu un sac
cu nisip de 2 kg
(sau sticlă de 2 l
cu apă )
Veriga 3 -formarea unei 1.P.I. STÂND 3x8T în linie pe conversaţia să păstreze
Influenţarea ținute/atitudinii DEPĂRTAT DE 2 rânduri liniştea
selectivă a corporale MINGE ÎNAINTE
aparatului corecte şi APUCAT
locomotor întărirea T1,7-Ridicarea
(7’ 30”) tonusului brațelor
muscular; sus(înainte) cu
-prevenirea și aplecarea capului să păstreze
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
corectarea unor înainte(înapoi) 3x8T explicaţia locul în
atitudini sau T3,5-Ridicarea formaţie
deficiențe fizice brațelor lateral cu
instalate ducerea mingii în
datorită mâna
pozițiilor stângă(dreaptă) și
incorecte; răsucirea capului
-educarea spre să fie atenţi
percepțiilor dreapta(stânga). demonstraţia la direcţia de
spațio- T2,4,6,8-Revenire execuţie
temporale şi a în PI 3x8T
ritmului; 2. P.I. STÂND
-îmbunătățirea DEPĂRTAT DE
mobilității MINGE ÎNAINTE
articulare și APUCAT
elasticității şi T1,3 Îndoirea să asculte
coordonării trunchiului spre exersarea comenzile
musculare, a stânga (dreapta) 3x8T profesorului
capacităţii de cu ducerea
control şi mâinilor la ceafă
adaptare a T2,4,6 Extensia
actului trunchiului cu
respirator. ridicarea brațelor
sus
T5,7 observarea să fie atenţi
Aplecarea 3x8T la numere
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
trunchiului înainte
cu ridicarea
brațelor sus
T8 Revenire în PI
3. P.I. STÂND
DEPĂRTAT aprecieri
SPATE ÎN SPATE 3x8T stimulative
DE MINGE
ÎNAINTE
APUCAT
T1,3- Răsucirea
trunchiului spre
stânga(dreapta) nr 3x8T
1,dreapta(stânga)
nr.2 cu ridicarea
mâinilor înainte și
percuția mingilor
T5,7- Fandare
înainte cu piciorul 3x8T
stâng(drept) nr.1,
drept(stâng) nr. 2
și extensia
trunchiului cu
ridicarea brațelor
sus și percuția
mingilor
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
T2 Revenire în PI
T 4,6,8- Revenire
în stând

4. P.I. STÂND
SPATE-N
SPATE, DE
BASTON ÎNAPOI
APUCAT(acelasi
baston pentru
ambii parteneri)
T1-2 Fandare
înainte pe piciorul
stâng, cu ridicarea
braţelor înapoi;
T3-4, 7-8
Revenire în PI;
T5-6 Fandare
înainte pe piciorul
drept, cu ridicarea
brațelor înapoi

5. P.I. PE
GENUNCHI
SPATE ÎN
SPATE, PE
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
CĂLCÂIE
AȘEZAT, DE
MINGE ÎNAINTE
APUCAT
T1-2 Ridicare pe
genunchi cu
răsucirea
trunchiului spre
stânga şi ducerea
mâinilor la ceafă;
T3-4 Revenire în
PI
T5-8 Ridicare pe
genunchi cu
răsucirea
trunchiului spre
dreapta şi ducerea
mâinilor la ceafă .
6. P.I.
AȘEZAT
DEPĂRTAT FAȚĂ
ÎN FAȚĂ,
BRAȚELE
ÎNAINTE, DE
BASTON
ÎNAINTE
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
APUCAT(acelasi
baston)
T1-3 Rotarea
trunchiului spre
dreapta.
T5-7 Rotarea
trunchiului spre
stânga
T4,8- Revenire în
PI.
7. P.I. AȘEZAT
SPATE-N
SPATE, BRAȚELE
SUS DE BASTON
APUCAT(ACELAS
I BASTON)
T 1-2 Îndoirea
trunchiului înainte
partenerul nr. 1,
îndoirea
trunchiului înapoi
nr.2.
T3-4,7-8 Revenire
în P.I.
T5-6 Îndoirea
trunchiului înainte
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
partenerul nr. 2,
îndoirea
trunchiului înapoi
nr.1.
8. P.I. STÂND,
DE BASTON
ÎNAINTE
APUCAT
T1,3-Săritură în
depărtat cu
ridicarea braţelor
înainte ;
T2,4,6,8- Săritură
în apropiat cu
coborârea
brațelor;
T5,7- Săritură cu
piciorul
drept(stâng)
înainte, piciorul
stâng(drept)
înapoi, cu ridicarea
brațelor sus.

Veriga 4 - creșterea Educarea


Educarea indicilor coordonării
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
îndemânării formelor de Parcurs aplicativ
(15’) manifestare a de tip ștafetă.
îndemânării Dispunere elevi: în
coloană câte doi
Dispunere
materiale: 1 băncă
de gimnastică la 3x în două conversaţia să păstreze
linia de start, 1 coloane liniştea și
trambulină la 10 m ordinea în
față de bănă, lada explicaţia formație
de gimnastică,
saltea, 2 mingi
medicinale, 4
conuri colorate, 2 observarea să fie atenţi
saltele la 10 m la comenzile
distanță față de profesorului
ladă, scara fixă.
Descriere
parcurs:
DUS: să execute
-mers în echilibru cât mai
pe banca de corect
gimnastică,
- alergare ușoară
cu schimbarea
poziției brațelor
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
pe fiecare pas,
mâini pe umeri-
brațe lateral, până
la trambulină,
-săritură în sprijin
ghemuit pe ladă,
săritură dreaptă,
cu aterizare,
- deplasare cu
rostogolirea mingii
medicinale ocolind
conurile până la
saltea
- rostogolire
înainte din ghemuit
în ghemuit
(mobilitate,
coordonare, forță)
-căţărare la scara
fixă, braț-picior
opus, coborâre
braț-picior de
aceeași parte.
ÎNTORS:
- rostogolire înapoi
din depărtat în
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
depărtat,
- escaladarea lăzii
de gimnastică prin
apucare și
încălecarea lăzii,
- săritură într-un
picior cu bătăi din
palme la fiecare
săritură,
- din culcat facial,
târâre cu
tracțiune
alternativă pe
banca de
gimnastică.
 Varianta 2: se mai
adaugă o minge
medicinala iar
conducerea lor
printre jaloane se
va face una cate
una.
 Varianta 3: se
întoarce banca și
se face mers în
echilibru.
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8

Veriga 5 -în stadiul de Consolidarea explicaţia să păstreze


Învăţarea, învăţare a săriturilor cu liniştea și
consolidarea, acţiunilor sprijin la aparate 10m Coloană ordinea în
perfecţionarea motrice noi se Parcurs aplicativ cate 2 demonstrația formație
şi evaluarea urmărește de tip urmărire
deprinderilor formarea unei Dispunere elevi: în
motrice (15’) reprezentări coloană câte doi conversaţia să execute
corecte şi clare Dispunere conform
dar și însuşirea materiale: în cerințelor
mecanismului formă de triunghi aprecieri profesorului
de bază; 1 bancă de stimulative
gimnastică la linia
de start, la 10 m
față de băncă 1 exersarea să execute
trambulină, lada de cât mai
gimnastică,saltea, corect
2 mingi medicinale
lângă saltea, 2
saltele la 10 m
distanță față de
ladă- înspre
dreapta, scara
fixă.
Descriere
parcurs:
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
Din culcat facial,
târâre pe bancă cu
tracțiunea
simultană a
brațelor, alergare
accelerată până la
trambulină,
săritură în sprijin
ghemuit pe ladă,
săritură cu
extensia
trunchiului cu
braţele sus, cu
aterizare,
transportul mingii
medicinale până la
saltea și înapoi,
alergare
accelerată până la
saltea, rostogolire
înainte din ghemuit
în ghemuit,
căţărare la scara
fixă, braț-picior
opus, coborâre
braț-picior de
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
aceeași parte,
mers în sprijin
stând înainte până
la linia de start.

Următorul pleacă
când cel din faţă a
ajuns la trambulină
.
Varianta 2: se mai
adaugă o minge
medicinala iar
transportul lor se
va face una cate
una.
Varianta 3: Se
marește distanța
dintre trambulină
și lada de
gimnastică si se
înlocuiește
escaladarea cu
escaladare pe
piept și abdomen.

Veriga 6 -revenire - alergare uşoară 1L în coloană conversaţie, - se


Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
parțială şi şi mers din ce în 20 m câte doi; exersare pe păstrează
treptată a ce mai lent; 5-6 X perechi, distanţa;
marilor - mers cu exerciţii 1-2 X în coloană apreciere - ex. de resp.
funcțiuni ale de relaxare; câte unul; încurajatoare ample şi
Revenirea
organismului, - exerciţii de lente;
organismului
relaxarea respiraţie
după efort
musculară şi profundă
(3’)
nervoasă și - acţiuni cu
întărirea caracter
reflexului de distractiv.
postură
Veriga 7 -evaluarea - reorganizarea 30” în linie pe conversaţie, - se fac şi
Concluzii, globală a lecției; colectivului de un rând evaluarea autoaprecier
aprecieri, -conștientizarea elevi adunarea- 30” comportamentulu i
recomandări elevilor asupra alinierea; i elevilor şi a
(2’) modului de - aprecieri 60” îndeplinirii
participare la pozitive şi obiectivelor
lecție; negative a operaţionale.
-formarea activităţii
capacității de desfăşurate de
autoapreciere şi elevi;
orientarea - recomandări
activităţii pentru activitatea
independente; din timpul liber.
-încheierea
organizată a
Conţinut Strategii didactice
Veriga şi Obiectivele Dozar Obs
(sisteme de Formaţii Indicaţii
durata verigii e Metode .
acţionare sau de lucru metodice
1 2 mijloace)
3 4 5 6 7 8
lecției.

S-ar putea să vă placă și