Sunteți pe pagina 1din 11

Cadru didactic:

Alexandrescu Maria
PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Generala Nicolae Grigorescu Brașov Observații


 CLASA: a Va *sunt preluate din programa disciplinei;
** se formulează cu respectarea celor 5 pași și a
 ARIA CURRICULARĂ: SPORT, ARTE SI TEHNOLOGII condițiilor de operaționalizare;
*** se prescurtează pentru o introducere facilă în
 DISCIPLINA: Educație fizică si sport organigrama instruirii;
**** secvențele instruirii sunt cele care definesc
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: IV: Discipline sportive tipul de lecție;
 SUBIECTUL: Atletism ***** proiectul didactic este însoțit de bibliografie
și anexe;
 DURATA ACTIVITĂŢII: 50 minute
 DATA: 11.01.2021
 TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi si deprinderi

II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE

CODUL Competenţele specifice vizate* Obiective operaţionale**

1
2.3. Recunoaşterea exerciţiilor simple
pentru dezvoltarea calităţilor motrice de - să enumere fazele alergării de viteză pe 200m
bază
- să exemplifice poziția corectă de sărit garduri
C. 1.
- să descrie principalele întreceri din cadrul atletismului

3.2. Manifestarea pe parcursul 2.1. să se încadreze în prevederile regulilor stabilite pentru


activităţilor a atitudinii de respect faţă de întrecerile sportive de atletism
regulile stabilite
2.2. să accepte consecinţele stabilite în cazul încălcării unor
C. 2. reguli

2.3. să se conformeze criteriilor de stabilire a cîştigătorilor


întrecerilor

C. 3. 3.3. Manifestarea atitudinii de respect


faţă de partenerii şi adversarii din - să arate elementele din școala alergării
întrecere
- să exemplifice priza pentru mingea de oină

- să demonstreze aterizarea corectă în urma unei sărituri


în lungime

2
III. NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR
 dovedirea atitudinii corecte în timpul ștafetelor
 plecarea în timp util de la start
 poziționarea corectă a mâinilor în timpul alergării
IV. ARIA DE CONŢINUT
 Organizarea activităților motrice
 Dezvoltarea fizică armonioasă
 Capacitate motrică

V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE


 Jaloane
 Eșarfă pentru ștafetă
 Block-startul

VI. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Codul*** Metode tradiționale Codul Metode moderne


Explicația Ciorchinele
Conversația
Exercițiul
Demonstrația
3
Instructajul

VII. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


Demonstrație Jocul sportiv
Exercițiul Exercițiul
Conversația
Observația

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


în linie pe un rând
frontal
în coloană pe două rânduri
semicerc

4
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
Forme Metode
Obiectiv

Secvenţele

Timp
Metode și Mijloace de și forme
de instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii
e

procedee didactice organiza de


****
re evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Adunarea, alinierea și salutul. Aliniez elevii
„În linie pe un rând! Marș!”

Verificarea echipamentului( șorț la Salut elevii “Bună ziua!”


baieți și pantaloni sau colați negrii la
fete). Îi întreb dacă sunt apți pentru efort
Moment organizatoric

“ Există cineva care nu poate face


sport azi?”
Linie pe 3
conversație
un rând min

5
Obiectiv Forme Metode
Secvenţele

Timp
Metode și Mijloace de și forme
de instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii
e
procedee didactice organiza de
****
re evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Elevii vor asculta în timp ce sportivul
va relata despre anumite probe de
atletism și expereința proprie,
urmând ca la final să pună întrebari.
Elevii execută exercițiile propuse.
Primele Campionate Naționale ale
României se organizează în
anul 1914, la 16 probe, numai pentru
bărbați. Abia în 1922 se organizează
primele concursuri cu participare
feminină. Din anul 1952 atleții
români participă regulat la toate
Captarea atenţiei

marile competiții mondiale.


Aducerea unui sportiv inițiat în Exemple de "probe" de atletism sunt: Conversație/ 4
competițiile de atletism. Frontal
 săritura în lungime, săritura povestire min
Propun încălzirea pentru efort fizic.
în înălțime, săritura cu
prăjina, triplu salt
 alergare liberă sau cu
obstacole (garduri) pe diferite
distanțe
 ștafetă
 aruncarea ciocanului
 aruncarea discului
 aruncarea greutății
 aruncarea suliței
 maratonul

6
Obiectiv Forme Metode
Secvenţele

Timp
Metode și Mijloace de și forme
de instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii
e
procedee didactice organiza de
****
re evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
După cum probabil v-ați dat seama
din ce a spus și colegul vostru, astăzi
vom discuta despre Atletism, probele
Anunțarea subiectului și obiectivelor lecției

din cadrul acestui sport, startul corect


pentru alergarea de viteză și câteva
reguli esențiale.De asemenea vom
învăța priza corectă pentru aruncarea
mingiei de oina.

Mingea de
Conversație/ 3
Anunț subiectul și obiectivele lecției. oină, Frontal
explicație min
block-start

7
Obiectiv Forme Metode
Secvenţele

Timp
Metode și Mijloace de și forme
de instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii
e
procedee didactice organiza de
****
re evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Actualizez un necesar de cunoștințe Povestirea, 5
Actualizarea/prezentarea, prin explicaţii sau conversaţie, a unor

pentru lecția nouă.  dovedirea atitudinii corecte în explicația, min


timpul ștafetelor demonstrația
cunoştinţe, ce reprezintă suportul teoretic al exersării

 plecarea în timp util de la start


 poziționarea corectă a mâinilor
în timpul alergării

Încălzirea:

1. Din stând depărtat, cu mâinile în


șold, se execută înclinări ale capului
stânga-dreapta. Frontal
2. . Din stând depărtat,cu brațele
întinse deasupra capului, se execută
aplecări ale trunchiului.
3. Din stând depărtat, fandări pe
fieare picior, alternativ.
4. Din ghemuit, mersul piticului,
50m.
5. Alergare ușoară, cu pas săltat-50m
6. Alergare cu pas sărit.-50m
7. Alergare în zig-zag. -50m

8
Obiectiv Forme Metode
Secvenţele

Timp
Metode și Mijloace de și forme
de instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii
e
procedee didactice organiza de
****
re evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Exemplific startul corect pentru Demonstrație 6
Explicarea şi demonstrarea modelului acţiunii de executat, realizate de regulă de

alergarea de viteză. Mă așez corespunzător în block-start ,explicație min.


și exemplific poziția corectă
corespunzătoare fiecărui moment al
startului, fluierând concomitent cu
lansarea din block-start.

Iau o minge de oină din coș și


exemplific elevilor cum se
poziționează corect în palmă și
poziția de aruncare, de asemenea le
vorbesc despre acest sport în sine.
cadrul didactic

Block-
start,
Oina este un joc sportiv, practicat
fluier, Semicerc
între două echipe pe un teren în aer
mingea de
liber. Oina este denumită şi sportul
oină
nostru naţional deoarece are, pe
aceste meleaguri, o vechime de cel
puţin şase secole, după cum se
mneţionează în cronici şi hrisoave.
Cei de la prindere, dacă au prins
mingea, o pasează între ei pentru a
găsi momentul de a o arunca şi lovi
pe unul dintre jucătorii adverşi, care
urmăresc cu atenţie pasele şi se
feresc, se apără cu mîinile, pentru a
nu fi loviţi cu mingea.

9
Obiectiv Forme Metode
Secvenţele

Timp
Metode și Mijloace de și forme
de instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii
e
procedee didactice organiza de
****
re evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Exersarea Profesorul va urmări dacă procedeele Profesorul va urmării elevii în timp Explicația, 15
propriu-zisa, au fost înțelese de toți elevii. ce aceștia se vor așeza pe rând în observația min.
care se block-start și vor exemplifica pașii
realizeaza lansării de la start pentru alergarea de
sub viteză, la semnalul fluierului. Astfel,
indrumarea greșelile vor fi corectate, postura și
profesorului de asemenea coordonarea cu sunetul
si apoi fluierului.
independent,
sub forma Pentru aruncarea mingii de oină,
unor exercitii profesorul va trece pe lângă fiecare
variate, elev pentru a urmării dacă sunt
dozate si respectați pașii exemplificați, Mingii de
În linie
gradate corectând astfel greșelile și creându- oină,
pe un
și o părere despre gradul de fluier,
rând.
receptivitate al elevilor, putând astfel block-start
să își evalueze propriile abilități de
comunicare și explicare.

10
Obiectiv Forme Metode
Secvenţele

Timp
Metode și Mijloace de și forme
de instruire Activitatea didactică Conţinutul instruirii
e
procedee didactice organiza de
****
re evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Evaluarea Profesorul va evalua elevii, la finalul Fiecare elev va lua un bilețel la
rezultatelor orei. întâmplare din urnă cu câte o cerință
obtinute din cele ce s-au prezentat de-a lungul
lecției.

Elevii, vor arăta pe rând câte un


element al startului pentru alergarea
de viteză sau al aruncării mingii de în
mingii,
oină, în funcție de cerința de pe bilet. Demonstrație coloană 10
fluier,
Pentru răspunsul corect, se va adăuga , exercițiu pe două min.
block-start
un „+” la următoarea evaluare. rânduri

X. Bibliografie și anexe*****

11

S-ar putea să vă placă și