Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Iacobeni / Școala Primară Stejărișu


Data: 9.12.2023
Clasa: a IV-a
Prof. Înv. Primar : Oancea Elena
Aria curriculară: Educatie fizica,sport si sanatate
Disciplina: Joc si miscare
Tema: Jocuri de mișcare, cuprinzând deprinderi motrice complexe
Forma de realizare: Exerciții aplicative
Tipul lecției: Formare sau consolidare de priceperi si deprinderi;
Scopul : Respectarea rolurilor jocurilor si dezvoltarea capacitatii elevilor de a realiza jocuri de
miscare si trasee aplicative,cuprinzand deprinderi motrice complexe.

Competențe specifice :
1.1. Utilizarea deprinderilor locomotorii în condiții variate
1.2. Manevrarea obiectelor în condiții de întrecere între echipe
1.3. Valorificarea deprinderilor motrice de baza in conditiile unor proiecte cu caracter integrat
2.1. Asumarea responsabilității în îndeplinirea rolurilor individuale repartizate în cadrul grupului, în
activitățile de joc și mișcare, încadrarea în colectiv

Obiective operaționale:
O1 - să realizeze exercițiile de încǎlzire pentru a pregǎti organismul pentru efort;
O2 - să respecte etapele de executare a jocurilor pentru a putea fi executate pe echipe;
O3 – să cunoască si să respecte drepturile şi îndatoririle participanţilor la jocuri de mişcare (de a fi
ales într-o echipă, de a participa la joc, fără discriminări)
O4 – să evalueze modul de realizare a jocului fiecǎrei echipe;
O5 – să distingă si sa utilizeze moduri de constituire a echipelor (prin libera alegere a
coechipierilor, prin numărare)
Strategii didactice:
Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic;
Mijloace didactice: mingi, jaloane ,cretă.
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
Metode şi tehnici de evaluare : evaluarea curentă cu observarea comportamentului elevului în
desfăşurarea jocurilor, vizând cu precădere executarea acţiunilor motrice ale jocurilor, respectarea
regulilor de joc, utilizarea deprinderilor de comunicare şi lucru în echipă şi îndeplinirea rolurilor
atribuite în desfăşurarea jocurilor, autoevaluare, evaluare de către colegi.
Resurse didactice:
Resurse umane: 4 elevi
Resurse temporale: 45 min
Bobliografie:

Programa școlară pentru disciplina Joc și mișcare (clasa a IV-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 5003/02.12.2019;
Etapele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv - educativ Strategia didactică Evaluare
operaţional Metode şi Mijloace Forme de
e procedee didactice organizare
1.Moment Se organizeazǎ terenul pentru începerea orei de Pregătirea
organizatoric Joc și mișcare. Conversaţia Frontal formației pentru
Se asigură un climat afectiv pozitiv, favorabil încǎlzire
bunei desfăşurări a activităţii.
2. Captarea O4 Ce jocuri de mişcare am învăţat? Conversaţia
atenţiei O2 Care se desfăşoară în echipe? Explicaţia,
Cum se aleg echipele?
Ce drepturi aveţi în timpul jocurilor? Dar Elevii sunt
obligaţii? aşezaţi în
Joc de atenţie: „Simon spune…” Demonstraţia formaţie de Observarea
Jucătorii îşi dezvoltă spiritul de atenţie, învaţă să raport. directă
respecte reguli, îşi dezvoltă imaginaţia, se
distrează.
Se alege dintre jucători un elev care va fi Simon.
Simon va trebui să le spună celorlalţi ce să facă.
Ceilalţi trebuie să facă ce spune acesta doar dacă Exercitiul
acesta spune corect: “ Simon spune să săriţi!”;
“Simon spune să dansaţi”; “Simon spune să nu
vă mişcaţi!” etc. Însă dacă va spune doar: “
Săriţi!” ; sau “Dansaţi”, fără “Simon spune…” 
atunci ceilalţi nu trebuie să execute. Cine
greşeşte este eliminat din joc.
3.Enunţarea Astǎzi ne vom juca jocurile: Formaţie aliniaţi Observarea
temei şi a Lupta cocoșilor câte unul directă
obiectivelor Vânătorii şi raţele Conversaţia
Fiecare elev trebuie sǎ respecte etapele de Explicaţia
executare a jocurilor, sǎ execute corect jocurile
în echipǎ,
Ne vom dezvolta atenţia, capacitatea de
autoapărare, viteza de reacţie, îndemânarea
3.Efectuarea O1 Exerciții de mișcare având în vedere încǎlzirea
de exercitii si fiecarei pǎrți a corpului. Conversaţia
aplicatii VARIANTE DE MERS Demonstraţia,
• mers la pas Explicaţia Individual Observarea
a)Încǎlzirea • mers pe vârfuri cu braţele sus; sistematică
organismului • mers pe călcâie cu mâinile la spate; Autoevaluarea
pentru efort VARIANTE DE ALERGARE:
• alergare uşoară;
• alergare cu genunchii la piept;
• alergare cu pendularea gambelor înapoi;
Deplasare în șir, cu oprire și grupare în formația
de lucru, cerc.
Complex de exerciţii libere:
Fiecare exerciţiu se execută de 2 ori 8 timpi.
Ex.1. pt cap – stând cu mâinile pe șolduri,
picioarele depărtate la nivelul umerilor:
• aplecări ale capului înainte;
• aplecări ale capului înapoi;
• îndoiri ale capului spre stânga;
• îndoiri ale capului spre dreapta;
• rotări ale capului spre dreapta 2x 8t
• rotări ale capului spre stânga
Ex.2. pt braţe: P.I. – stând depărtat cu
brațele sus:
• rotări simultane de brațe înainte;
• rotări simultane de brațe înapoi;
• rotări alternative de braţe înainte
• rotări alternative de braţe înapoi
Ex.3. ex pt trunchi: P.I. – stând depărtat cu
mâinile pe șold:
• îndoiri ale trunchiului spre stânga;
• îndoiri ale trunchiului spre dreapta;
• îndoirea trunchiului înainte, palmele
ating solul;
• extensia trunchiului cu brațele sus.
Ex. 4 pt. picioare:
• fandări laterale, alternativ stânga dreapta
2x 8 timpi
• fandări cu răsucire, alternativ stânga ,
dreapta 2 x 8 timpi
• sărituri ca minge vertical 1 x 8 timpi
• sărituri forfecate 1 x 8 timpi
Ex. 5 de respiraţie
b) O2 Jocuri de mişcare vizând dezvoltarea calităţilor Conversaţia, 2 echipe Observarea
Consolidarea O3 motrice de bază Explicaţia, Minge constituite sistematică
propriu-zisă Repetarea jocurilor învăţate: Demonstraţia
O4 Invatatoarea explică regulile jocului:
O5 „ Vânătorii şi raţele”
Elevii vor fi impartiti în două echipe, una de
„vânători” și cealaltă „de rațe”. Pe suprafața de
joc se trasează un dreptunghi, în interiorul căruia
se plasează „rațele”. „Vânătorii” se dispun în
exteriorul figurii trasate pe sol și încearcă să
„vâneze” (să atingă de la mijloc în jos) câte o
rățușcă, cu o minge pe care o pasează între ei. Se Exercitiul
joacă contratimp, fiecare echipă, fiind pe rând,
timp de trei minute „vânători”.
Câștigă echipa care „vânează” cele mai multe
rățuște în timp de 3 minute.
Lupta cocoşilor 2 echipe
Doi jucători sar într-un picior (dreptul sau constituite
stângul) iar pe celălat îl ţin uşor îndoit. Braţele
se încrucişează sau se duc la spate (numai
băieţii). Prin lovituri uşoare cu pieptul, umerii
Matematică sau şoldurile, jucătorii încearcă să se
dezechilibreze reciproc. Cel care coboară
piciorul îndoit pierde întrecerea.
În timpul jocului este interzisă schimbarea
piciorului.
4.Revenirea O3 Revenirea organismului după efort se va face cu Conversaţia Formaţie de Observaţia
organismului mers în coloană câte unul, apoi câte doi, cu Exercitiul raport directă
după efort mişcări de respiraţie.
5.Concluzii şi O4 Se apreciază toţi elevii care au executat corect Conversaţia Formaţie de Observaţia
realizarea jocurile, au dat dovadă de implicare, cooperare, raport directă
feedback-ului performanţă.

S-ar putea să vă placă și