Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Iacobeni / Școala Primară Stejărișu


Data : 7.10.2022
Clasa:  a IV -a
PROF. ÎNV. PRIMAR : Oancea Elena

Aria curriculară: Limbă și comunicare


Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învăţare: Vorbim pe săturate
Subiectul lecției: Secretele unei prezentări reușite - Caracteristicile unei prezentări
Forma de realizare : Predare-învățare
Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoștințe
Competenţe specifice :
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare

Obiective operaţionale:
O1 -să citească corect, expresiv, fluent și conștient textul;
O2- să formuleze întrebări /  răspunsuri referitoare la conţinutul textului;
O3- să identifice caracteristicile  unei prezentări orale;
O4- să precizeze etapele în conceperea unei prezentări;
O5- să sesizeze asemănări/ diferențe între prezentările narative/descriptive/argumentative;
O6 - să realizeze un cvintet dupa cerinta dată;
O7 – să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete/ fișe/  tablă, în ritm propriu;
O8- să manifeste interes față de activitate;

Strategia didactică:
Resurse materiale: manuale, caietele elevilor, fișe de lucru, fișe de evaluare.
Resurse procedurale: conversaţia, lectura explicativă, exerciţiul, prelegerea, jocul, eseul de cinci
minute;
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe.
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse didactice:
Resurse umane: 4 elevi
Resurse temporale: 45 min.       
Resurse bibliografice:
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a IV-a, Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Bucureşti,
- Radu  Alina, Jeler  Roxana, Manual de limba și literatura română, Editura ART, București 2016
- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis, București, 2001;
-Şerdean I.,  Metodica predării limbii române pentru învăţământul primar, E.D.P., Bucureşti, 200
SCENARIU DIDACTIC
ETAPELE OB. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI LECŢIEI
OP EVALUARE
RESURSE RESURSE FORME DE
MATERIALE PROCEDURALE ORG.

1. Moment Aerisesc sala de clasă şi asigur un climat


organizatoric propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a
lecției; Conversația Frontal
regătesc materialul didactic;

2.Verificarea În timp ce verific realizarea temei, invit un


temei elev să citească rezolvarea temei. Caiete Conversația
Frontal

3.Captarea Captarea atenției se realizează cu  un joc,


atenției astfel:
O3 Fiecare elev primește o fișă unde va nota trei
însușiri ce-i sunt caracteristice. Apoi, elevii Jocul didactic
vor schimba fișele între ei, iar colegul trebuie Fișă de lucru Frontal
să selecteze doar una din însușirile scrise și să
încerce să argumenteze de ce colegul crede că
are acea trăsătură.
4.Anunțarea   Astăzi vom încerca să descoperim secretele
temei și a unei prezentări școlare reușite și ne vom Conversația
obiectivelor argumenta opiniile în propriile prezentări. Frontal
Notez pe tablă titlul lecției.
5.Comunicare Se citeşte integral textul de către  elevi.
a noilor O1 Adresez elevilor întrebări legate de conținutul
cunoștințe extului.
Propun realizarea următorului organizator Manual
grafic: Conversația
Solicit apoi elevilor să selecteze Frontal
cele mai importante informații pe care le-au
aflat din text cu privire la pregătirea susținerii Coală de flipchart Explicația
unei prezentări.
O3
Propun scrierea pe o coală de flipchart, iar
elevii în caiete, a pașilor unei prezentări.
O4 Selectează acel fragment din încheiere în care
autoarea repetă, pe scurt, cele mai importante
O5 idei din text.

6. Fixarea Le cer elevilor să realizeze un eseu de 5


cunoștințelor O2 minute cu următoarea sarcină: caiet Eseul de 5 min.
O5 Textul ne spune că, pentru a trezi interesul Individual
publicului, prezentarea poate începe cu o
glumă. Care este gluma cu care ați începe voi
o prezentare?
 Propun realizarea următoarelor sarcini, pe
7. Asigurarea O5 echipe:
retenției și a Echipa 1
transferului O6 Susține și argumentează că cel mai important
lucru într-o prezentare sunt IDEILE care Fișe de lucru
trebuie transmise. Jocul Frontal

Echipa 2 Explicația Pe grupe


Susține și argumentează că cel mai important
lucru într-o prezentare este ÎNCEPUTUL
acesteia.
Elevii vor primi o fișă de lucru (anexă) cu
următoarele sarcini:
Conceperea unei prezentări presupune, de fapt,
respectarea etapelor unei compuneri.
Realizează corespondențele.
NTRODUCERE:
Stabilești concluzia.
CUPRINS
Îți comunici ideile într-o ordine logică, cu
argumente convingătoare.
ÎNCHEIERE
Captezi atenția ascultătorilor și îi anunți
despre ce va fi vorba.
8. Încheierea Propun elevilor să emită aprecieri și Conversaţia Activitate frontală Aprecieri
activității recomandări cu privire la activitatea pe care verbale
O6 am desfășurat-o împreună.
Completez cu aprecieri generale, individuale
referitoare la modul de participare al elevilor
la activitate şi fac anumite recomandări, dacă
este cazul.
ANEXĂ

Conceperea unei prezentări presupune, de fapt, respectarea etapelor unei compuneri. 

Realizează corespondențele.

NTRODUCERE:

Stabilești concluzia.
CUPRINS

Îți comunici ideile într-o ordine logică, cu argumente convingătoare.

ÎNCHEIERE

Captezi atenția ascultătorilor și îi anunți despre ce va fi vorba.

S-ar putea să vă placă și