Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Iacobeni / Școala Primară Stejărișu


Data : 7.10.2022
Clasa:  a IV -a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învăţare: Vorbim pe săturate
Subiectul lecției: Secretele unei prezentări reușite - Caracteristicile unei prezentări
Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoștințe
PROF. ÎNV. PRIMAR : Oancea Elena
Competenţe specifice :

1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare

Obiective operaţionale:
O1 -să citească corect, expresiv, fluent și conștient textul;
O2- să formuleze întrebări /  răspunsuri referitoare la conţinutul textului;
O3- să identifice caracteristicile  unei prezentări orale;
O4- să precizeze etapele în conceperea unei prezentări;
O5- să
sesizeze asemănări/ diferențe între prezentările narative/descriptive/argumentative;
O6 - să realizeze un cvintet dupa cerinta dată;
O7 – să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete/ fișe/  tablă, în ritm propriu;
O8- să manifeste interes față de activitate;
Strategia didactică:
Resurse materiale: manuale, caietele elevilor, fișe de lucru, fișe de evaluare.
Resurse procedurale: conversaţia, lectura explicativă, exerciţiul, prelegerea, jocul,
eseul de cinci minute;
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe.
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse didactice:
Resurse umane: 3 elevi
Resurse temporale: 45 min.       
Resurse bibliografice:
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a IV-a,
Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Bucureşti,
- Radu  Alina, Jeler  Roxana, Manual de limba și literatura română, Editura ART,
București 2016
- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis,
București, 2001;
-Şerdean I.,  Metodica predării limbii române pentru învăţământul primar, E.D.P.,
Bucureşti, 200
SCENARIU DIDACTIC
ETAPELE OB. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI LECŢIEI
OP EVALUARE
RESURSE RESURSE FORME DE
MATERIALE PROCEDURALE ORG.

1. Moment Aerisesc sala de clasă şi asigur un climat


organizatoric propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a
lecției; Conversația Frontal
-pregătesc materialul didactic;

2.Verificarea În timp ce verific realizarea temei, invit un


temei elev să citească rezolvarea temei. Caiete Conversația
Frontal

3.Captarea Captarea atenției se realizează cu  un joc,


atenției astfel:
Fiecare elev primește o fișă unde va nota trei
însușiri ce-i sunt caracteristice. Apoi, elevii Jocul didactic
vor schimba fișele între ei, iar colegul trebuie Fișă de lucru Frontal
să selecteze doar una din însușirile scrise și să
încerce să argumenteze de ce colegul crede că
are acea trăsătură.
4.Anunțarea   Astăzi vom încerca să descoperim secretele
temei și a unei prezentări școlare reușite și ne vom Conversația
obiectivelor argumenta opiniile în propriile prezentări. Frontal
operaționale Notez pe tablă titlul lecției.
5.Dirijarea Se citeşte integral textul de către  elevi.
învățării O1 Adresez elevilor întrebări legate de conținutul
extului.
Propun realizarea următorului organizator Manual
grafic: Conversația
Solicit apoi elevilor să selecteze Frontal
cele mai importante informații pe care le-au
aflat din text cu privire la pregătirea susținerii Coală de flipchart Explicația
unei prezentări.
O3
Propun scrierea pe o coală de flipchart, iar
elevii în caiete, a pașilor unei prezentări.
O4 Selectează acel fragment din încheiere în care
autoarea repetă, pe scurt, cele mai importante
O5 idei din text.

6. Atingerea Le cer elevilor să realizeze un eseu de 5


performanței minute cu următoarea sarcină: caiet Eseul de 5 min.
O5 Textul ne spune că, pentru a trezi interesul Individual
publicului, prezentarea poate începe cu o
glumă. Care este gluma cu care ați începe voi
o prezentare?
 Propun realizarea următoarelor sarcini, pe
7. Realizarea O5 echipe:
feed-back-ului Echipa 1
O6 Susține și argumentează că cel mai important
lucru într-o prezentare sunt IDEILE care Fișe de lucru
trebuie transmise. Jocul Frontal

Echipa 2 Explicația Pe grupe


Susține și argumentează că cel mai important
lucru într-o prezentare este ÎNCEPUTUL
acesteia.
8. Evaluarea Elevii vor primi o fișă de evaluare (anexă) cu
activității O5 următoarele sarcini:
Conceperea unei prezentări presupune, de fapt, Fișă de lucru Explicația
respectarea etapelor unei compuneri. Frontal
O6 Realizează corespondențele.
NTRODUCERE: Exercițiul
Stabilești concluzia.
CUPRINS Individual
Îți comunici ideile într-o ordine logică, cu
argumente convingătoare.
ÎNCHEIERE
Captezi atenția ascultătorilor și îi anunți
despre ce va fi vorba.
ANEXĂ

Conceperea unei prezentări presupune, de fapt, respectarea etapelor unei compuneri. 

Realizează corespondențele.

NTRODUCERE:

Stabilești concluzia.
CUPRINS

Îți comunici ideile într-o ordine logică, cu argumente convingătoare.

ÎNCHEIERE

Captezi atenția ascultătorilor și îi anunți despre ce va fi vorba.

S-ar putea să vă placă și