Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Iacobeni / Școala Primară Stejărișu

DATA: 1.11.2022

CLASA: a IV- a

PROF. ÎNV. PRIMAR : Oancea Elena

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică

UNITATEA: Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-1 000 000, fără trecere și cu
trecere peste ordin

SUBIECTUL LECȚIEI: Adunarea și scăderea fără trecere peste ordin

TIPUL LECȚIEI: Fixare și sistematizare de cunoștințe

SCOPUL LECȚIEI: Sistematizarea cunoştinţelor şi exersarea deprinderilor dobândite de elevi cu


privire la algoritmul adunării şi scăderii numerelor naturale în concentrul 0-1 000 000 fără trecere
peste ordin.

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.4. Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0-1 000 000 sau cu numere
fracționare
5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau
compunerea de probleme cu raționamente diverse
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0-1 000 000.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să utilizeze terminologia specifică matematicii. Obiectivul se consider realizat dacă toți elevii
opereaza corect cu terminologia matematică.
O2 - să efectueze operaţii de adunare și scădere cu numere naturale de la 0 la 1 000 000, fără trecere
peste ordin. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă corect cel puțin jumătate din
exercițiile propuse.
O3- să afle numărul necunoscut în exerciții de adunare și scădere. Obiectivul se consideră realizat
dacă toți elevii vor afla corect două din cele patru numere necunoscute.
O4 - să rezolve probleme care presupun operaţiile de adunare și scădere. Obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii vor rezolva corect una din cele două probleme propuse.
STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE:fişele de lucru, planşe , manual.

RESURSE MATERIALE: Conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observatia, jocul didactic, munca


independentă

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

Resurse umane: 4 de elevi

Resurse temporale: 45 min.

BIBLIOGRAFIE:

 ORDIN nr. 3.371din 12 martie 2013 privind aprobarea planurilor- cadru pentru învățământ
primar
 Programa scolara aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/2..12.2014;
 Mariana Mogoș – “Matematică”,clasa a IV-a,Ed. Art, Bucuresti, 2017;
 Mihail Roșu - ,,Metodica predării matematicii la clasele I-IV’’, Ed. Didactică și Pedagogică,
București 1998
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Etapele Ob. Conținut științific Evaluare
activității op. Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1. Moment Se pregătesc materialelor necesare și se Frontal Observare
organizatoric asigură un climat optim desfășurării lecției. sistematică

2. Verificarea Se verifică tema cantitativ. Conversația Caiete Frontal Capacitatea de


temei Se fac aprecieri și recomandări. a-și corecta
greșelile
3. Captarea Se verifică notiunile privind terminologia Conversația Fișă de lucru Frontal Observare
atenției matematică cu privire la adunarea si scaderea Individual sistematică
numerelor. (Anexa 1)

4. Anunțarea Dacă beculețul nostru s-a aprins și cunoștintele Conversația Frontal Capacitatea de a
temei și a s-au reactualizat, vă propun să continuăm înțelege
cercetările. Poate vom reuși să deslușim misterul
obiectivelor obiectivele
dispariției veveriței.
urmărite;
Astazi vom consolida noțiunile cu privire la
adunare și scădere a numerelor naturale în
intervalul 0 – 1 000 000 prin efectuarea unor
exerciții și rezolvarea de probleme.

Se scrie titlul pe tablă:„Adunarea şi scăderea


numerelor naturale de la 0 la 1 000 000 fără
trecere peste ordin”
Se atrage atenţia asupra participării active şi cu
interes la rezolvarea de exerciţii şi probleme, la
organizarea şi desfăşurarea jocurilor pe parcursul
lecţiei.

5. Recapitularea Ca detective particulari priceputi ce suntem, Conversația Fișe de licru Frontal


trebuie să răspundem corect următoarelor
cunoștințelor Exercițiul Caiete Individual
provocări:
Prima probă constă în găsirea unor ,,Numere Manual
năzdrăvane”, care-i tot dau bătăi de cap
ciocănitorii. Haideți să o ajutăm! (Anexa 2)

1) Pe drumul cel bun


Colorați numărul corect din tabel!
a) Suma numerelor 15 234 și 33 324.
O1 b) Diferența numerelor 250 354 și 120 243.
c) Din cel mai mare număr natural de 6
cifre identice scade cel mai mic numar de
6 cifre diferite.
d) a + 58 605 = 189 737
Exercițiul
e) b – 23 426 = 33 542
f) 378 509 – c = 222 406 Explicația Capacitatea de a
rezolva exerciții
Individual cu termen
necunoscut

O3
48 20 000 30 109 40 000 50 000
558
70 130 111 90 000 13 459 200
000 000
Capacitatea de a
23 55 555 897 654 24 583 90 999
O4 789 rezolva exerciții
45 324 131 132 327 134 folosind
892
56 1000 331 112 56 968 506 Frontal motodele
781 000 131 Exercițiul Individual învățate
22 200 332 897 65 680 156
222 103 Explicația
O4

2) Steaua norocoasă

Cu cât este mai mică diferența numerelor 45


897 și 23 273, decât suma numerelor 64 156 și
4 821?

a) Ce trebuie să calculez mai întâi?


b) Cum aflu diferenta?
c) Cât este suma?
d) Cum aflu cu cât este mai mică diferența
decât suma?
3) Ultimul indiciu
La Agenția Mondială a Detectivilor Particulari
a comandat la tipografie 30 853 de afișe și
fluturași cu chipul veveriței dispărute. S-au tipărit
12 300 de afișe și cu 3 253 mai multi fluturași.
De câte afișe și fluturași mai este nevoie pentru a
onora comanda primită? (Anexa 3)

6. Obținerea O5 Elevii vor primi o fișă de lucru pe care o vor Explicația Frontal
performanței lucra individual. (Anexa 4) Exercițiul
Munca
independentă

7. Încheierea Se fac aprecieri individuale și colective Conversația Frontal Aprecieri verbale


activității asupra modului în care elevii au participat la
lecției. Se deschide cutia pentru a descoperi ce se
afla în ea.
Se dă tema pentru acasă.
ANEXA 1

FIȘĂ DE LUCRU

1. Cum se numesc două numere care se adună?

2. Cum se numește rezultatul adunării?

3. Cum se numește semnul adunării?

4. Care este suma numerelor 256. 123 și 123. 572 ?

FIȘĂ DE LUCRU

5. Cum se numesc două numere care se adună?

6. Cum se numește rezultatul adunării?

7. Cum se numește semnul adunării?

8. Care este suma numerelor 256. 123 și 123. 572 ?


ANEXA 2

Pe drumul cel bun


Colorați numărul corect din tabel!
g) Suma numerelor 15 234 și 33 324.
h) Diferența numerelor 250 354 și 120 243.
i) Din cel mai mare număr natural de 6 cifre identice scade cel mai mic numar
de 6 cifre diferite.
j) a + 58 605 = 189 737
k) b – 23 426 = 33 542
l) 378 509 – c = 222 406

48 558 20 000 30 109 40 000 50 000

70 000 130 111 90 000 13 459 200 000

23 789 55 555 897 654 24 583 90 999

45 324 131 132 327 892 134

56 781 1000 000 331 112 56 968 506 131

22 222 200 332 897 65 680 156 103


ANEZA 3
Steaua norocoasă

Cu cât este mai mică diferența numerelor 45 897 și 23 273, decât suma numerelor 64 156 și 4
821?

e) Ce trebuie să calculez mai întâi?


f) Cum aflu diferenta?
g) Cât este suma?
h) Cum aflu cu cât este mai mică diferența decât suma?

Alt indiciu:
La Agenția Mondială a Detectivilor Particulari a comandat la tipografie 30 853 de afișe și
fluturași cu chipul veveriței dispărute. S-au tipărit 12 300 de afișe și cu 3 253 mai multi fluturași.
De câte afișe și fluturași mai este nevoie pentru a onora comanda primită?
ANEXA 4

FIȘĂ DE LUCRU

125.375+ 41.062+ 5.124+ 783.612+


563.222 5.234 63.753 15.285

S-ar putea să vă placă și