Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic Iacobeni / Școala Primară


Stejărișu
DATA: 19. I. 2022
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Simboluri“
SUBIECTUL LECŢIEI: „Hora Unirii- machetă”
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
PROF. ÎNV. PRIMAR : Oancea Elena

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma
desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
O1 – să realizeze părul româncuţei din fire de aţă/ pălăria românaşului din carton;
O2 – să îmbine corect elementele decorative ale costumului popular românesc;
O3 – să decupeze corect după contur;
O4 – să asambleze elementele realizate în construirea machetei;
O5 – să finalizeze lucrarea;
O6 – să cunoască semnificație zilei de 24 ianuarie
O7 – să analizeze critic şi autocritic lucrările (în funcţie de aspectul estetic,
respectarea temei ).

STRATEGII DIDACTICE:
1. RESURSE MATERIALE: laptop, prezentare PPT, lucrarea model, lipici,
foarfece, creioane colorate/ carioci, şabloane- costume populare, şabloane- steagul
României, linguri de lemn, fire de aţă, cartoane colorate.
2. RESURSE PROCEDURALE : conversaţia, discuţia colectivă, explicaţia,
observaţia, demonstraţia, exerciţiul.
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
EVALUARE: orală, practică.
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse didactice:
Resurse umane: 4 elevi
Resurse temporale: 45 min.       
Resurse bibliografice:
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE OB. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI OP. LECŢIEI
RESURSE RESURSE FORME EVALUAR
MATERIALE PROCEDURALE DE ORG. E
1. Moment Pregătesc materialul didactic necesar Conver-sația Frontal
organizatoric pentru desfăşurarea optimă a lecţiei de
AVAP.
2. Discuţii O6 - Să-mi spună cineva în ce dată suntem Conver-saţia Frontal
pregătitoare astăzi. (19 ianuarie)
-Ştie cineva ce mare eveniment istoric vom
sarbători maine, pe 24 ianuarie ?
( ...Unirea Moldovei cu Ţara Românească ).

3.Anunţarea temei O6 Pornind de la această scurtă discuţie, se va


şi a obiectivelor prezenta elevilor o scurtă prezentare Power
Point, în care vor descoperi câteva
informaţii referitoare la marele eveniument Discuţia colectivă
istoric de pe 24 ianuarie 1859 – Marea
Unire. Explicaţia
Pe baza materialului prezentat se vor purta Activ.
discuţii. Prezentare PPT frontalǎ
- Ce fac românii de pretutindeni pe 24
ianuarie, în cinstea acestei sărbători? Leptop Observaţia
( ...dau mână cu mână şi dansează Hora
Unirii ).
Discuţia colectivă
- Deoarece, vom sărbători un eveniment
atât de important pentru istoria ţării noastre,
m-am gandit ca astăzi, la ora de AVAP, să
realizăm împreună o machetă cu titlul
„Hora Unirii”.
4.Prezenta-rea, Voi prezenta elevilor în imagini costume Imagini Explicaţia Activ.
explicarea populare româneşti atât pentru bărbaţi, cât şi reprezentând frontalǎ
şi demonstra-rea pentru femei. costume populare
lucrării model ( ANEXA 1) pentru femei şi
a ) Intuirea materialelor primite. pentru bărbaţi
-Copiii vor numi materialele primite pe
bănci.( linguri de lemn, şabloane- costume
populare, fire de aţă/ pălării, şabloane linguri de plastic, Conversaţia
steagul României, beţisoare pentru şabloane costume
steaguri.) (ANEXELE 2 şi 3) populare, fire de Observaţia
b ) Prezentarea lucrării model. aţă/ pălării,
-Voi prezenta elevilor lucrarea-model şabloane steagul
realizată de mine. ( ANEXA 4) României,
O1 c) Explicarea şi demonstrarea tehnicii de beţisoare pentru
O2 lucru. steaguri
O3 -Voi explica modul de lucru al unei
O4 lucrări, stabilindu-se etapele care trebuie
O5 respectate:
- cu ajutorul cariocilor, elevii vor realiza
elementele componente ale feţei pe partea
superioară a lingurei ( ochi, nas, gură.)
- fetele vor realiza şi vor lipi pe lingură Activ.
părul din fire de aţă colorată, iar băieţii vor frontalǎ
decupa din carton negru pălării, pe care le
vor lipi pe lingură, în partea superioară.
- se decorează cu ajutorul cariocilor/
culorilor colorate costumul popular cu
elementele cunoscute.
( Fetele vor avea de decorat un costum
popular pentru fete, iar băieţii, unul pentru
băieţi, fiecare având elemente specifice.)
- se decupează costumele decorate după
contur;
- se lipesc apoi pe lingurile primite;
5.Activitatea O1 În timp ce elevii lucrează merg printre linguri de plastic, Explicaţia
independentă a O2 bănci, sprijin realizarea lucrării şi dau şabloane,
elevilor O3 indicaţii, unde este cazul. costume
O4 -În funcţie de timpul rămas, elevii care au populare, fire de
Activ.
O5 finalizat lucrarea pot realiza şi un steag al aţă/ pălării, Conversaţia Indepen-dentă
României, pe care îl vor utiliza la şabloane steagul
asamblarea machetei. României,
( Elevii au primit deja şabloanele cu beţisoare pentru
steagul României şi beţişoarele necesare.) steaguri

6. Analiza Criteriile după care vor fi evaluate


lucrărilor lucrările sunt:
- au lucrat îngrijit;
-au realizat corect elementele care Activ.
alcătuiesc înfăţişarea româncuţei/ Lucrările elevilor Conversația frontalǎ
românaşului pe lingura de lemn;
-au realizat corect părul din fire de aţă/
pălaria din carton şi le-au lipit
corespunzător ;
-au îmbinat corect elementele decorative ale
costumului popular;
-au finalizat lucrarea.
Fac aprecieri asupra lucrărilor care au fost
executate corect, alegând cele mai frumoase
lucrări .
- Cum s-a numit macheta pe care am
realizat-o astăzi?
O7 Prezint cele mai frumoase lucrări şi
propun elevilor să-şi exprime propriile
păreri în legătură cu lucrările realizate de
ceilalţi colegi, conform criteriilor enunţate .

7.Încheie-rea lecţiei Voi face aprecieri asupra modului in care Lucrările elevilor Conversația Activ. Oral
au lucrat elevii. frontalǎ
*Se fixează tema.
-Ce am realizat noi astazi la ora de
AVAP?
Voi cere elevilor să-şi strângă restul de
materiale şi să-şi facă ordine în spaţiul de
lucru.
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
STEAGUL ROMÂNIEI
ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și