Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Aurelian Stanciu” Salcea

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Marinela Andrașcu

CLASA: a IV-a B

ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Lumea florilor

TEMA LECȚIEI: „Zambilele – parfumul primăverii” – colaj realizat prin tehnica quilling

TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual
1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții
în mediul înconjurător și în imagini
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenționat
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități
dominant manuale, creative și ludice

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

O1 – să formuleze răspunsuri corecte din punct de vedere gramatical la întrebările adresate;

O2 – să prezinte informații despre tehnica quilling;

O3 – să realizeze corect etapele de lucru, respectând ordinea efectuării lor;

O4 – să ruleze hârtia, folosind cel puțin două forme de bază ale tehnicii quilling.

STRATEGII DIDACTICE:

Resurse procedurale: conversația, explicația, demonstrația, turul galeriei, joc didactic, munca
independentă
Forme de organizare: frontal, individual

Resurse informaționale: fâșii de hârtie, lipici, foarfece, ac de rulat, hârtie colorată, farfurie de
carton, sablon vază, fond muzical, bandă de lipit, prezentare powerpoint, ghicitoare

Resurse temporale: 45 de minute

Resurse umane: 26 elevi (3 elevi cu cerințe educaționale speciale)

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri


verbale, analiza și autoanaliza lucrărilor realizate, evaluare orală

Modul de organizare al lecției: on-site, scenariu verde (1)

BIBLIOGRAFIE:

 Diaconu ,M. „Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV” , Ed.Petrion,
Bucureşti , 2001;
 www.didactic.ro
Strategia didactică
Nr. C.s./
Etapele lecției Conținutul intructiv - educativ Metode și Resurse Forma de Evaluare
crt. Ob.
procedee materiale organizare
1. Moment - Asigur un climat educațional favorabil.
organizatoric -Pregătesc şi distribui materialele necesare
desfăşurării lecţiei, respectând măsurile de
1 min
prevenire a îmbolnăvirii cu Sars-Cov-2.
-Elevii își pregătesc materialele necesare
desfășurării lecției.
2. Captarea atenției O1 -Prezint elevilor o ghicitoare despre florile -conversația -prezentare frontal -capacitatea
anotimpului primăvara: zambilele. ppt de a formula
3 min -Se pornește o discuție despre anotimpul -ghicitoare răspunsuri la
primăvara: întrebările
„În ce anotimp suntem? Câte luni are adresate
anotimpul primăvara? Ce schimbări au loc
în natură odată cu venirea primăverii? Ce
schimbare majoră s-a petrecut recent în
natură privind ciclul zi-noapte? Care sunt
florile de primăvară? Ce simțim atunci când
suntem înconjurați de coloritul florilor de
primăvară?”
3. Anunțarea temei -Anunț tema de abilități practice pe care o -conversația - -capacitatea
și a obiectivelor vom realiza în decursul lecției. -explicația conversația de a recepta
-„Zambila – parfumul primăverii” – colaj -explicația un mesaj
1 min
realizat prin tehnica quilling. audiat
-Solicit repetarea titlului lucrării.
4. Formarea de 1.1. -Elevii verifică materialul necesar pentru -conversația -fâșii de -frontal -capacitatea
priceperi și 1.2. realizarea colajului. -explicația hârtie de a recepta
O1 -Se denumește materialul care va fi folosit: -lipici un mesaj
deprinderi
fâșii de hârtie, ac de rulat, lipici, foarfece. -foarfece audiat
-Elevii explică la ce vor folosi fâșiile de -ac de rulat
hârtie colorată. -hârtie
„ Aceste fâşii ne ajută să creăm lucruri cu colorată
tehnica quilling.” -farfurie de
-Elevii explică în ce constă tehnica quilling. carton
„Tehnica quilling este arta rulării fâşiilor de -sablon
hârtie pentru a obţine podoabe sau obiecte vază
pentru decor”
1.1. -Se enumeră formele de bază care pot fi -capacitatea
1.2. realizate din fâșiile rulate. -conversația -frontal de a formula
O1 „Formele de bază care pot fi modelate din -explicația răspunsuri la
O2 fâşiile rulate sunt: cerc, petală, ochi, întrebările
lacrimă, semilună, inimă, pătrat, triunghi, adresate
dreptunghi, etc.”
-Elevii indică fiecare formă pe tabla cu -
forme de bază ȋn tehnica quilling. demonstrația
-tabel cu
-Prezint lucrarea model: Zambila – formele de
a) Demonstrarea O2 parfumul primăverii bază ale -observarea
-Elevii intuiesc fazele realizării lucrării, iar tehnicii sistematică a
și explicarea
O3 eu voi aduce completări acolo unde este quilling elevilor
modului de necesar.
lucru -Prezint elementele care compun realizarea
zambilei.
5 min -Etape de lucru:
-fâșii de
1. rulăm pe ac hârtia albă/mov/roz, până hârtie
obținem un cerculeț; -lipici
2. lăsăm cerculețul să se deschidă; -foarfece
3.presăm la capătele hârtiei, dându-i forma -ac de rulat -frontal
de ochi (petală) -hârtie
4.lipim capătul hârtiei - colorată
5. lipim tulpina demonstrația -farfurie de
6.lipim pe lateralele tulpinii câte 3„ochi”, și -explicația carton
ultimul ochi, în vârf. -sablon
7. adăugăm frunzele – fâșiile verzi, câte 2 vază
pe fiecare laterală a zambilei
8. după ce am realizat cele 3 flori, lipim
vaza 3D

-Se vor realiza exerciţii pentru ȋncălzirea


musculaturii fine a mâinii:
- ȋnchidem şi deschidem pumnişorii; Fronta -observarea
b) Realizarea - mişcăm degetele; comporta-
lucrării/exersa - plouă; mentului
- cântăm la pian; -individual elevilor
rea și
- avem un boboc de floare, care
obținerea de ȋncepe să se deschidă ȋncet, ȋncet,
performanțe până când ȋi cad petalele; -conversația
- mâna noastră este un cap de lebădă, -explicația
30 min care se tot mişcă: se roteşte, -
ciuguleşte grăunţe. demonstrația
-Se asigurǎ un climat favorabil lucrului cu -oferirea de
ajutorul muzicii – fond muzical -munca -fâșii de informații
1.1. Anotimpurile - A. Vivaldi. independentă hârtie suplimentare
1.2. -Coordonez activitatea elevilor și ofer -lipici dacă este
2.1. explicații individuale acolo unde este cazul. -foarfece nevoie
2.3. -Elevii au ca sarcină să își ajute colegul de -ac de rulat
bancă dacă acesta întâmpină dificultăți. -hârtie -individual
-Le reaminetsc elevilor că trebuie să lucreze colorată
O3 îngrijit, să respecte normele de protecție a -farfurie de -aprecieri
muncii și să coopereze în cadrul grupului. carton asupra
-Un elev va enumera regulile care trebuie -sablon modului de
respectate în timpul realizării lucrării: vază lucru şi a
O4 *instrumentele de lucru să fie utilizate și păstrării
mânuite cu atenție -fond ordinii şi a
*materialele și culorile să fie îmbinate muzical curăţeniei pe
plăcut pentru a obține un produs final cu bancă
aspect estetic
*să se încadreze în timpul de lucru -analiza și
-Se realizează o expoziție cu lucrările autoanaliza
1.1. elevilor lucrărilor
1.2. -Elevii vor observa lucrările colegilor și vor -frontal obținute
2.1. face aprecieri și autoaprecieri, ținând cont
c) Evaluarea 2.3. de următoarele criterii: -observarea
lucrărilor O3 *respectarea etapelor de lucru; sistematică a
6 min O4 *gradul de finalizare al lucrării; -lucrările comporta-
*aspectul estetic; realizate mentului
*originalitate. elevilor
5. Asigurarea O1 -Se repetă etapele de lucru şi informaţii -conversația -lucrările -frontală -observarea
retenției și a legate de tehnica de lucru: euristică realizare modului de
„Ce am confecţionat astăzi?” lucru și
transferului
3 min
O2 „Ce tehnică am folosit pentru realizarea implicarea
2.1. lucrării?” în
2.3 „Ce materiale am folosit?” activitățile
„La ce putem folosi obiectele confecţionate propuse
cu tehnica quilling?”
-Elevii interpretează cântecul „Miroase
parcul a zambile”.
6. Încheierea lecției -Fac aprecieri generale și individuale asupra -conversația - -frontal -aprecieri
1 min modului de lucru al elevilor. materialele verbale
-Elevii curăță locul de lucru. utilizate

S-ar putea să vă placă și