Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Oniceni
Clasa:I
Învățător:
Unitatea de învățare: Activități la școală
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina:Arte vizuale și abilități practice
Subiectul lecției: Flori de primăvara
Forma de realizare:activitate integrată
Tipul lecției: de formare de priceperi și deprinderi
Competențe specifice:
*Arte vizuale și abilități practice:
1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate
de forme artistice;
1.3 Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1 Identificarea unor caracteristici/ proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
2.3 Realizarea de obiecte/ construcții/ folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile
*Comunicare în limba română:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute
*Muzică și mișcare:
1.4 Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2,alcătuite din formule
ritmico-melodice simple și repetate.
Obiective operaționale:
O1- să decupeze după contur diferite forme;
O2- să utilizeze corect materialele necesare realizării lucrării;
O3- să realizeze lucrările respectând tehnica de lucru și indicațiile primite;
O4- să analizeze după criteriile stabilite lucrările realizate.
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observația, demonstrația
Mijloace de învăţământ: hârtie colorată, foarfecă, lipici, șabloane cu picături; laptop, imagini.
Forme de organizare: frontal, individual.
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale;
III.Temporale
- 40 minute activitatea propriu-zisă
- 5 minute activităţi recreative.
IV.Umane - 18 elevi.

V. Bibliografice:
1. Jenei, Georgeta, Bârlovan, Anemaria, Lăutaş, Rodica, ,,Sunt meşter mare! – Colaje
pentru copii cu vârste între 6 şi 10 ani”, Editura Erc Press, Bucureşti, 2006
SCENARIU DIDACTIC

Ob. STRATEGIA DIDACTICĂ


Nr. ETAPELE op. CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII EVALUARE
crt. LECȚIEI Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
1. Moment Se asigură condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a frontal
organizatoric lecţiei. Se pregătesc materialele necesare pentru
1 min. activitate.

2. Captarea atenției Captare atenției se va realiza printr-o poveste: „Picătura conversația imagini frontal observare
10 min. PIC-PIC”. laptop sistematică
Se adresează elevilor întrebări pe baza povestirii audiate.
3. Anunțarea temei Astăzi, la ora de abilități practice, vom realiza un colaj conversația frontal
1 min. de flori alcătuite în întregime din picături de diferite
mărimi.
4. Dirijarea 1. Prezentarea și intuirea lucrării model: conversația lucrare observare
învățării Se prezintă elevilor lucrarea model. Se intuiesc explicația model frontal sistematică
25 min. materialele necesare realizării lucrării: hârtie colorată, demonstrația șabloane individual aprecieri
lipici, foarfecă. cu verbale
2. Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru: picături
Se decupează picături de diferite mărimi și de diferite hârtie
culori, apoi se lipesc pe o coală neagră sub forma unei colorată
flori. foarfecă
lipici

O1 3. Realizarea lucrării de către elevi:


O2 Elevii realizează lucrările sub atenta îndrumare a
O3 învățătoarei. Aceștia au posibilitatea de a-și manifesta
creativitatea, nefiind necesar să realizeze o lucrare
asemănătoare cu modelul prezentat. Li se atrage atenția
asupra faptului că lucrarea lor trebuie să aibă un aspect
îngrijit.

5. Evaluarea O4 Se prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor: finalizarea conversația lucrările frontal


lucrărilor lucrării, corectitudinea execuţiei,aspectul estetic, elevilor
5 min. originalitatea lucrării.
Se expun lucrările finalizate. Elevii analizează și
evaluează lucrările colegilor, cât și propriile lucrări.

6. Activitate în Se interpretează cântecelul „ Floricică de pe șes”. cântec frontal observare


completare laptop sistematică
2 min.
7. Încheierea Se strâng materialele folosite în timpul activității. Se fac conversația frontal aprecieri
activității aprecieri generale şi individuale asupra participării verbale
1 min. elevilor la lecţie.
ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și