Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR:GĂLĂŢANU GABRIELA, Şcoala nr. 3 Scurta, jud. Bacău


CLASA: a II-a
DISCIPLINA: Abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale diverse
CONŢINUT:,,Coşuleţul cu flori-colaj’’
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE CADRU/DE REFERINŢĂ:1.1,1.2,2.1,2.2,2.3,3.1,4.1,4.2

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A.Cognitive
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili
(OBIECTIV DE ACTUALIZARE)
OC1-să precizeze etapele de lucru utilizate în tehnica colajului
Nivelul minimal:recunoaşterea unor lucrări executate prin tehnica colajului;
Nivelul mediu:identificarea pe lucrări a unor procedee folosite în tehnica colajului;
Nivelul maximal:enumerarea sarcinilor de lucru pentru fiecare etapă de lucru în realizarea lucrării;
(OBIECTIV DE EXERSARE/PERFORMANŢĂ)
OC2-să realizeze o compoziţie originală
Nivel minimal:copierea modelului;
Nivel mediu:lucrare cu putine elemente originale;
Nivel maximal:combinarea originală a elementelor componente;

B. Motrice
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili
OM1-să-şi coordoneze mişcările pentru realizarea obiectului propus,manevrând corect instrumentele
de lucru;
OM2-să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul lucrului;
OM3-să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de învăţător,

C.Afective
Elevii:
OA1-vor manifesta interes pentru activitatea propusă;
OA2-vor aprecia compoziţiile propii şi a celorlalte echipe;
OA3-vor coopera cu colegii din echipă şi cu învăţătorul pentru finalizarea lucrării.

RESURSE:
A.Bibliografice:
a)Oficiale:-Programa şcolară, clasele I şi II, Bucureşti,2004
-Adrian Stoica(coord.),,Evaluarea în învăţământul primar.Descriptori de performanţă’’,
Bucureşti,1998
b)Pedagogice:-Ioan Cerghit,Vasile Bunescu,Elvira Creţu,,Pedagogie şcolară’’,Editura Didactică şi
Pedagogică,1982.
c)Metodico-didactice-Lucian şi Ileana Stan,,Abilităţi practice.Ghid metodologic,clasele I-IV,
Ed.Aramis,2002
B.Metodologice:
a)strategia didactică:dirijată
b)metode şi procedee:observarea,explicaţia, demonstraţia,exerciţiul,conversaţia,munca independentă,
turul galeriei;
c)mijloace didactice:planşe realizate în tehnica colajului,planşa model,carton colorat,hârtie
colorată,creponată,lipici;
d)forme de organizare:frontală,individuală,pe echipe;

C.Temporale:50 minute

SCENARIU DIDACTIC
OBIECTIVE EVENIMENTE/ STRATEGII DIDACTICE EVALUA
Cog. Afec. Motr. CONŢINUTURI metode mijloace Forme RE
de org.
OA1 1.CAPTAREA Observarea Colaje Observare
ATENŢIEI Frontal curentă
*Decor simplu de Conversaţia
primăvară(câteva ramuri
îmbobocite,flori naturale de Analiza
primăvară)
*Prezint elevilor mai multe
planşe realizate în tehnica
colajului.
*Cer elevilor să identifice
materialele folosite şi
subiectele realizate.
*Port discuţii despre
anotimpul de primăvară

OA1 2. ANUNŢAREA TEMEI


ŞI A OBIECTIVELOR
*Anunţ principalul obiectiv
al activităţii:realizarea unei
lucrări pe echipe,prin
tehnica colajului,care
presupune înfrumuseţarea
unui tablou cu flori
deprimăvară, aşezate într-un
coşuleţ.
Conversaţia Observare
3.ACTUALIZAREA curentă
OC1 OA1 OM3 CUNOŞTINŢELOR Frontal
*Discut cu elevii despre
procedeul colajului(lipirea
unor materiale diverse pe
suprafaţa suportului),
reamintind etapele de lucru
şi regulile care trebuie
respectate.
4.PREZENTAREA Conversaţia Tabloul Frontal Observare
CONŢINUTULUI Observarea model curentă
OC1 OA1 OM3 *Prezint elevilor modelul Analiza
realizat din materiale
diverse prin tehnica
colajului.
*Solicit elevii să observe, să
analizeze şi să identifice
materialele asemănătoare de Frontal
pe băncile lor. Explicaţia Observare
Tabloul curentă
5.DIRIJAREA model
OC2 OA1 OM1 ÎNVĂŢĂRII
OA3 OM2 *Organizez elevii în echipe
de câte 2 elevi.Fiecare
echipă are pe bancă toate
materialele necesare.
*Antrenez elevii în
stabilirea etapelor de lucru:
a)fixarea florilor prin lipirea
de cocoloaşe de hârtie
creponată;
b)aplicarea tulpinilor şi
frunzelor din hârtie colorată
în poziţie laterală faţă de
tulpină la înălţimi diferite;
c)lipirea coşuleţului decupat Pe
şi a tortiţei; Demonstraţia Hârtie echipe
d)împodobirea coşului cu creponată
fundă şi cu alte elemente de Carton
decor,după imaginaţie; colorat Aprecieri
*Demonstrez (oral)etapele verbale
de lucru ale lucrării,pe care Pe
apoi le parcurg şi elevii. echipe
*Supraveghez şi îndrum Munca
elevii să lucreze cu atenţie independentă
prin cooperare cu toţi
membrii echipei, respectând
etapele şi indicaţiile primite.
*Urmăresc şi intervin unde
este cazul.
*Propun spre audiţie un
colaj de cântece de
primăvară.

6.OBŢINEREA
PERFORMANŢEI
*Îndrum echipele spre
finisarea modelului Conversaţia
OM2 lucrat:înrămarea tabloului.

OC2 OA1 OM3 7.FEEDBACK-UL


OA3 *Îndemn elevii să compare
propria lucrare cu modelul Conversaţia
şi să stabilească o ordine
valorică.

8. EVALUAREA
OC2 OA1 OM3 *Solicit câte un elev din
fiecare echipă să prezinte Conversaţia
modelul realizat. Lucrările
*Îndemn elevii rămaşi în Analiza realizate
bănci să urmarească
creativitatea şi îndemânarea Turul galeriei Frontală
realizatorilor. Aprecieri
*Sugerez elevilor să verbale
compare lucrările executate
de ei cu ale celorlalte
echipe.
*Discut aspectele care
trebuie retuşate şi modul de
intervenţie.
*Fac aprecieri individuale şi
colective în legătură cu
participarea elevilor la
lecţie; acord calificative.
*Evidenţiez importanţa
muncii în echipă, a
colaborării şi a
întrajutorării.
calificative
9.RETENŢIA
OC1 OA2 OM3 *Recomand elevilor să
reţină etapele parcurse în
realizarea lucrării,iar în
timpul liber să încerce şi
alte subiecte. frontală

10. TRANSFERUL
*Completarea expoziţiei
clasei cu câteva lucrări.

S-ar putea să vă placă și