Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Iacobeni / Școala Primară Stejărișu

DATA: 7.12.2022

CLASA: a IV- a

ARIA CURRICULARĂ: Om și societate

DISCIPLINA: Educație civică

SUBIECTUL LECȚIEI: Călătorie printre simbolurile Uniunii Europene

TIPUL LECȚIEI: Fixare și sistematizare

SCOPUL LECȚIEI: dezvoltarea capacităţii de a recunoaște și folosi termenii specifici


disciplinelor sociale, de a identifica și analiza rolul simbolurilor statului român și ale Uniunii
Europene

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Recunoaşterea locurilor de apartenenţă europeană în care se integrează persoana.

1.2. Identificarea unor elemente relevante pentru apartenenţa la diferite comunităţi (europeană).

1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relaţiile cu ceilalţi oameni.

1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din
patrimonial cultural, cu sesizarea unor diferenţe de natură muzicală şi de mişcare
corporală/scenică.
1.1. Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informative accesibil
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare previzibile

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să răspundă la întrebările adresate de învățătoare, valorificându-şi cunoştinţele generale din


diverse domenii, în vederea reactualizării acestora ;
O2- să rezolve corect itemii de pe fişa de lucru, referitoare la cunoştinţele recent acumulate, în
scopul consolidării acestora ;

O3- să recunoască simbolurile Uniunii Europene: steagul, Imnul, Ziua Europei, moneda Euro,
sloganul, precizând rolul acestora;

O4 -să identifice cuvinte cu înţeles opus și cu înţeles asemănător celor date;

O5- să folosească cifrele romane în scrierea numerelor;

O6- să formuleze o opinie proprie cu privire la o temă dată, valorificând totodată informaţiile
primite în text, dar şi experienţa proprie de viaţă;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: observația, conversația, problematizarea, ciorchinele, explicația,


exercițiul, intonarea în colectiv

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

Moduri de organizare: frontal, individual

Resurse umane: 4 de elevi

Resurse materiale: fișe de lucru, batoane de ciocolată

Resurse temporale: 45 min.

BIBLIOGRAFIE:

- ,,Enciclopedia ilustrată: Continente pentru copii, EUROPA”, Ed. Maxim Bit


- WIKIPEDIA
- DIDACTIC.RO
SCENARIUL DIDACTIC

Ob. Strategii didactice Evaluare


Etapele op. Conținut științific
activității Mijloace de Metode și Forme de
învățământ procedee organizare
1. MOMENT Creez condiiţiile pentru buna desfăşurare a lecţiei: Conversația Frontal

ORGANIZATO ◊ Aerisirea sălii de clasă;


RIC
◊ Pregătirea materialului didactic;

2. CAPTAREA Elevii vor cânta o strofă din Imnul Naţional Cântarea în Frontal Capacitatea de
ATENȚIEI „Deșteaptă-te, române!”, apoi vor preciza că acest colectiv a intona în
Leptop colectiv
cântec reprezintă un simbol al statului român.

Apoi se va viziona un filmulet pe Conversația


YouTube: ,,Uniunea Europeană, Istorie și prezent) Exercițiul

Audiția

3. ANUNȚAREA Anunț elevii că vom consolida cunoștințele Conversația Frntal


TEMEI ȘI A referitoare la Uniunea Europeană, simbolurile și
OBIECTIVELO rolul acestora, vom rezolva diverse exerciții de pe
R fișe.

4. DIRIJAREA Se va trece la fișa de lucru ( Anexa 1) pentru a Anexa 2 Problematizar Frontal


CONSOLIDĂRII consolida noțiunile despre UE, dând citire ea
curiozităților de pe anexa 2( Știați că...) Anexa 1 Capacitatea de
Ciorchinele a rezolva
Ex 1 și 2 - Se bifează informațiile referitoare la UE, (Fișa de cerințele de
se subliniază varianta corectă lucru) Exercițiul Individual lucru

Ex 3- Se numesc scopurile urmărite de UE:


respectarea drepturilor omului, asigurarea pacii,
lupta impotriva saraciei, libera circulatie in spatiul Fișa de lucru Conversația Capacitatea de
UE. a extrage
Manualul de informații
Ex 4- Se completează ciorchinele cu simbolurile ed. Civic dintr-un text
Observația
UE: ziua, deviza europeană, drapelul, imnul, audiat
moneda- euro.
Capacitatea de
a-și exprima
propiile păreri

5. ASIGURARE Ex5- Se scrie cu cifre arabe, apoi romane anul Manual Exercițiul Individual Capacitatea de
A FEEDBACK- aderării României la UE și nr actual de țări membre. a-și exprima
ULUI Caiet propiile păreri
2007- MMVII 28- XXVIII Anexa 2
Ex6-Elevii vor scrie sinonimele și antonimele
cuvintelor date.

Se va citi textul din manualul de ed. Civică, pag.28,


în urma căreia tragem concluzia că francezii sunt un
neam demn, mandri de tara lor.

6. RETENȚIA ȘI Apoi elevii vor avea de rezolvat individual Ex 7- Fișă de lucru Exercițiul Frontal Capacitatea de
TRANSFERUL a rezolva
Consideri că românii sunt mândri că sunt europeni? Individual cerințele de
De ce? lucru
Observația
Se vor citi câteva opinii .

Elevii vor desena cele două steaguri -al UE și al


României, în timp ce ascultă imnul Uniunii
Europene.

7. ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri verbale, generale și individuale, Batoane de Conversația Frontal Aprecieri
ACTIVITĂȚII la corectitudinea informațiilor transmise și la gradul ciocolată verbale
de participare la activitate.Recompensa constă în
batoane de ciocolată cu steagul României
inscripționat pe ele.
ANEXA 1

FIȘĂ DE LUCRU

.................................................

1. Bifează doar informaţiile legate de Uniunea Europeană:

[_] reprezintă o comunitate de state europene independente;

[_] a luat naştere în anul 1957 sub numele Comunitatea Economică Europeană;

[_] este formată din ţări de pe toate continentele;

[_] a devenit cea mai mare putere economică mondială;

[_] Sediul UE este în Bruxelles ( Belgia).

2. Subliniază varianta corectă pentru fiecare simbol al UE:

a) Drapelul europen are:

- pe un fond albastru, un cerc format din 12 steluţe galbene;

- pe un fond galben, un cerc format din 12 steluţe albastre.

b) Imnul european este:

- “Bolero” de Ravel;

- “Oda bucuriei” de Beethoven.

c) Ziua Europei este

- pe 9 mai;

- pe 9 iunie.

3. Numeşte cel puţin trei scopuri urmărite de UE.

..........................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
............................................................

4.

Simbolurile
UE

5. Scrie cu cifre arabe și romane anul aderării României la UE și numărul actual de țări
existent în această uniune.

6. Găsiți cuvinte cu înțeles:

a) asemănător (sinonome): b) opus ( antonime):


steag - drepturi -

țară - prieten -

simbol - curajos –
7. Consideri că românii sunt mândri că sunt europeni? De ce?

....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
................................................................................
ANEXA 2

ȘTIAȚI CĂ...

 Cea mai populată țară din UE este Germania cu circa 82 000 000 de locutori, iar țara cea
mai mică este Malta?
 În 2012, Uniunea Europeană a primit Premiul Nobel pentru Pace, pentru contribuția la
promovarea păcii, reconcilierii, democrației și a drepturilor omului?
 UE are 24 de limbi oficiale, iar documentele importante sunt traduse în toate cele 24 de
limbi?
 Europa produce 18% din tot petrolul din lume?
 Deviza ,,Unitate în Diversitate” a fost adoptată la 4 mai 2000, după ce s-a organizat un
concurs numit ,,O deviză pentru Europa”, la care au participat 80 000 de tineri, cu vârste
cuprinse între 10 și 20 de ani?
 Imnul UE este doar în versiune instrumentală, versurile germane nu au nici un statut
oficial?
 Cele 12 stele de pe steagul UE simbolizează idealurile de unitate, solidaritate și armonie
între popoarele UE. În 1953, Consiliul Europei avea 15 membri. În urma discuțiilor au ales
12 stele ca simbol al perfecțiunii și al plenitudinii, fără conotații politice?
 COLOREAZĂ CORESPUNZĂTOR:

S-ar putea să vă placă și