Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data: 25. 05. 2022


Școala: Colegiul Tehnologic ,,Spiru Haret” – Piatra Neamț
Clasa: I
Propunător: Diaconu Raluca Daniela
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică XII: Măsurarea, măsuri, instrumente de măsură
Forma de realizare: lecţie integrată
Subiectul lecţiei: Banii. Leul - Monede și bancnote
Tipul lecţiei: Recapitulare, sistematizare și consolidarea cunoștințelor

Discipline integrate:
 Comunicare în limba română
COMPETENŢE:
6.1. Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări şi estimări.
Competenţe specifice:
 Matematică şi explorarea mediului
6.3. Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind drept reprezentări convenţionale standard şi nonstandard în probleme-joc
simple de tip venituri-cheltuieli, cu numere din concentrul 0-100
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +, -) în rezolvarea şi/sau compunerea
de probleme
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini
sau reprezentări schematice

 Comunicare în limba română

1.2. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.1. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1: să recunoască bancnotele și monedele prezentate;
O2: să efectueze operațiile necesare pentru a afla costul unor obiecte;
O3: să rezolve probleme respectând algoritmul specific;
O4: să ordoneze crescător monedele și bancnotele în funcție de valoarea acestora.
Afectiv-atitudinale:
OA1: să colaboreze în cadrul grupului pentru rezolvarea sarcinilor.
Motrice:
OM1: să păstreze o poziție corectă în bancă pe tot parcursul activității.

Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda Ciorchinelui, metoda Cadranelor;
metoda Cubului.
b)Mijloace de învăţământ: jetoane cu imagini reprezentând monede și bancnote, mascota, fișe de lucru, tabla.
c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, în perechi și individual.
II. Temporale: 50 minute
III. Umane: 28 elevi

IV. Bibliografice:
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului, clasa I ;
 Didactica matematicii pentru învățământul primar, Constantin Petrovici, Editura Polirom, Iași, 2014;
 Lecția – activitatea-lecție, în evenimente – Ghid de proiectare didactică, Ioan Dănilă – Elena Țarălungă, Editura Egal,
Bacău, 2022.
Secvențele Obiective Conţinutul instructiv – educativ Strategia didactică Evaluare
instruirii operațio- Metode Mijloace Forme
nale de
organizare
1.Moment Se asigură climatul favorabil desfăşurării
organizatoric lecţiei, organizarea elevilor și a materialelor Conversaţia Frontal
1 min. - didactice.
Se face prezența!

2. Verificarea Se reamintește tema discutată în ora anterioară: Monede și


temei și bancnote.
reactualizarea - Se verifică tema atât cantitativ cât și calitativ. Exercițiul Apreciere
cunoștințelor individual verbale
2 min.

3. Captarea Li se prezintă o mascotă pe nume Istețel care


atenţiei are un cufăr plin de sarcini interesante, pregătite Capacitatea de
3 min. pentru lecția de astăzi. Mascota concentrare a
Prima dintre acestea este ca elevii să realizeze Conversaţia Cutia Frontal atenției
un puzzle care conține o imagine cu bancnote și Fișe
monede românești.

4. Anunţarea Se anunță tema lecției:


temei și a Astăzi vom recapitula lecția
obiectivelor Banii. Leul - Monede și bancnote Explicaţia Frontal
2 min. Doamna învățătoare enunță obiectivele activității într-un
limbaj accesibil elevilor.
Se notează titlul pe tablă, iar elevii îl vor nota în caiete.

Se pun întrebări pentru a reaminti elevilor cunoștințele


dobândite în ora anterioară legate de monede și bancnote, în
4. Dirijarea același timp, se realizează pe tablă un ciorchine, iar în urma
învăţării răspunsurilor primite de la copii, doamna învățătoare va Metoda capacitatea de a
25 min. completa schema cu bancnote și monede. (Anexa 1) ciorchinelui enumera
monedele si
Care este moneda națională a țării noastre? Bancnote și bancnotele
Ce valoare au monedele care există în țara noastră? monede din folosite in
Dar bancnotele? hârtie frontal România
Alcătuiți enunțuri cu sensurile diferite ale cuvântului leu.
O1
OA1 Cu ajutorul mascotei, Istețel, invățătoarea îi solicită pe elevi să
rezolve exercițiilor din fișa de lucru, unde vor avea următoarele
cerințe: Tabla
Anexa 2.
Metoda cadranelor

1.Completează spaţile libere folosind cuvintele din paranteză:


( 1leu , leul, 50 lei, 10 bani, 20 lei, 50 bani și 500 lei)
Metoda
a) Bancnota cea mai mare este:………………..………… cadranelor Fișa de lucru
b) Bancnota cea mai mică este:………….……………..
c) Unitatea monetară a ţării noastre este ..…………….……………… Caietul
d)…………………..…este o monedă;
e)……………..………este o bancnotă; Capacitatea de a
descrie
f) 1 leu = ………. Bani.
caracteristicile
monedelor și
2. Scrieţi toate monedele şi bancnotele româneşti: Activitate pe bancnotelor
Conversația grupe
MONEDE BANCNOTE

Capacitatea de
3. Compune suma de 72 lei cu monede şi bancnote naţionale. calcul
(3 soluţii)
………………………….....................
……………………………………….
………………………………………....................
4. Mihai a primit de la părinți 50 de lei, ȋşi cumpără o carte
O2 de 10 lei şi un stilou de 15 lei. Banii rămaşi ȋi foloseşte pentru a
cumpăra un bilet la film.
Aprecieri
Cȃt a costat biletul la film?
verbale
Rezolvare:
capacitatea de a
Fișa de lucru efectua
Obs. Elevii vor lucra pe grupe. operațiile
Metoda cubului necesare pentru
Se propune elevilor rezolvarea următoarei sarcini: Tabla a afla costul
unui produs
Anexa 3. Conversația Activitate pe
grupe
Metoda Cubului

Descrie moneda de 50 de bani


capacitatea de a
Compară moneda de 50 de bani cu moneda de 10 bani rezolva o
Asociază fiecare fațedă a monedei/bancnotei cu dosul ei. problemă
folosind
ATENȚIE algoritmul
O3 Analizează – Câți lei sunt într-o bancnotă de 20 de lei? specific
OA1 Aplică - Cum pot schimba bancnota de 10 lei în alte bancnote ?
Argumenteză- De ce este necesar ca în viața de zi cu zi să
folosim banii.
capacitatea de a
Elevii vor primi o fișă de evaluare cu notare imediată. Ei vor Exercițiul ordona crescător
O2 ordona crescător și descrescător monedele și bancnotele în Fișă de lucru individual și descrescător
5. Obţinerea O3 funcție de valoarea lor, vor face operații de adunare și scădere valoarea
performanţei O4 pentru a afla restul sau cât a costat produsele prezentate în monedelor și
probleme. (Anexa 4) bancnotelor
10 min.

6. Asigurarea Se analizează fişele de către elevi și aceștea le oferă calificativ


feed-backului colegului evaluat. Conversația
6 min. Totodată, se rezolvă la tablă fișa pentru a verifica Exerciţiul Fișa de lucru frontal
corectitudinea soluţionării acestora. Tabla
7. Încheierea Elevii primesc temă pentru acasă. Se dau explicațiile necesare. Conversația frontal Apreciere
activităţii Se fac aprecieri asupra modului de implicare a elevilor în lecție. verbale
1 min.

Anexa 1.
1.Completează spaţile libere folosind cuvintele din 2. Scrieţi toate monedele şi bancnotele româneşti: MONEDE
paranteză:
( 1leu , leul, 50 lei, 10 bani, 20 lei, 50 bani și 500 lei) MONEDE BANCNOTE

a) Bancnota cea mai mare este:………………..…………


b) Bancnota cea mai mică este:………….……………..
c) Unitatea monetară a ţării noastre este ..…………….
………………
d)…………………..…este o monedă;
e)……………..………este o bancnotă;
f) 1 leu = ………. Bani.

3. Compune suma de 72 lei cu monede şi 4. Mihai a primit de la părinți 50 de lei, ȋşi cumpără o
bancnote naţionale.(3 soluţii) carte de 10 lei şi un stilou de 15 lei. Banii rămaşi ȋi
foloseşte pentru a cumpăra un bilet la film.
…………………………..................... Cȃt a costat biletul la film?
………………………………………. Rezolvare: Anexa 2.
………………………………………..
BANII. LEUL-MONEDE ŞI
BANCNOTE
Anexa 3

Cubul
1. Descrie moneda de 50 de bani
2. Compară moneda de 50 de bani cu moneda de 10 bani
3. Asociază fiecare fiecare fațedă a monedei/bancnotei cu dosul ei.
a. a1.
b. b1.

c. c1.

d. d1.

e. e1.
4. Analizează – Câți lei sunt într-o bancnotă de 20 de lei?
5. Aplică - Cum pot schimba bancnota de 10 lei în alte bancnote ?
6. Argumenteză- De ce este necesar ca în viața de zi cu zi să folosim banii.

Anexa 4.
Fișă de evaluare

1. Ordonați crescător și descrescător monedele și bancnotele împreună: 20 puncte


____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________

2. Scrie în tabel câţi lei costă fiecare produs: 20 puncte


3. Ce rest primeşte fiecare copil? 30 puncte

Bancnota Produsulcumpărat Rest primit

9 lei

79 lei

52 lei

4.a)De ziua lui, Adrian a cumpărat un tort de 43 lei, sucuri de 29 lei şi fursecuri de 34 lei. Câţi lei a cheltuit? 30puncte
b) Un ursuleţ de pluş costă 18 lei, iar un iepuraş costă cu 9 lei mai puţin. Cât costă iepuraşul?

c) Ce rest primeşte Simona dacă a cumpărat o carte de 17 lei şi plăteşte cu două bancnote de 10 lei?

S-ar putea să vă placă și