Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.05.2022
CLASA: a IV-a A
CADRU DIDACTIC: Drugã (Ariciu) Florentina
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazialã, Sat Mãneciu Pãmânteni
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale Naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Unități și instrumente de măsură
TITLUL: Leul și banul, Euro și eurocentul 
TIPUL LECŢIEI: comunicare şi însuşire de cunoştințe
SCOPUL LECŢIEI: formarea deprinderii de a rezolva exerciții şi probleme cu unitãți de mãsurã
monetare
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 1 000 000 sau cu numere
fracţionare;
4.1. Utilizarea unor instrumente şi unităţi de măsură standardizate, în situaţii concrete, inclusiv pentru
validarea unor transformări;
4.2. Operarea cu unităţi de măsură standardizate, folosind transformări;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 1 000 000
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să recunoască corect monedele și bancnotele atât din România cât și din Uniunea Europeană;
O2. Să efectueze corect minim 2 operații matematice folosind unităţi monetare;
O3. Sã identifice corect numele personalitãților desenate pe bancnotele româneşti;
O4. Să efectueze corect transformări ale unităților de măsură monetare ;
O5. Să rezolve corect problema propusã.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea;

MATERIALE DIDACTICE : laptop, videoproiector, fişe de lucru, caiete, bancnote, monede din
ciocolatã;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

RESURSE TEMPORALE: 50 de minute;


RESURSE UMANE: 17 elevi
RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:
* Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 5003 /02.12.2014
* Viorica Boarcãş, Ecaterina Bonciu, Niculina Stãnculescu, Aida Stoian, Manual Matematică clasa a
IV-a , editura Litera, 2021
Strategii didactice
O
Momentele b. Mijloace Evaluare
lecţiei O Conţinutul instructiv-educativ Metode şi de Forme de
p. procedee învățămâ organizare
nt
1. Moment - Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a orei
organizatori de matematică:
Conversaţia Frontal
c - pregătirea materialului didactic;
(1 min.) - asigurarea liniştei şi a disciplinei.
2. „Ce lecție ați avut de pregătit pentru astăzi? Ce temă? Se
Verificarea verifică oral tema- atât calitativ, cât și cantitativ.
Caiete de Observarea
temei Conversația Frontal
lucru sistematică
(5 min.)
Captarea atenției se realizează prin vizionarea unui scurt
film “Povestea banilor”. Conversația
https://view.livresq.com/view/5edd4bc5da811185101f01f7/ Individual
O1
3. Captarea
Video- Laptop Observarea
atenției
audiția Videoproie sistematicã
ctor
(7 min.)

Comunic, într-un limbaj accesibil, conţinutul învăţării şi Se evaluează


4. rezultatele aşteptate: vor efectua exerciţii şi probleme cu capacitatea
unitãți de mãsurã monetare din România cât şi din Europa. Conversaţia
Anunţarea Frontal elevilor de a
Scriu titlul lecției pe tablă: „Leul și banul, Euro și Explicația
temei şi a recepta
eurocentul .”
obiectivelor mesajul oral
(2 min.)
Scriu pe tablã şi elevii în caiete câteva noțiuni elementare:
UNITATEA MONETARĂ A ROMÂNIEI: LEUL ȘI
BANUL
Leul este subdivizat(împărțit) în 100 de bani. Deci, 1 Frontal
leu=100 de bani.
Banca Națională a României emite monedele și bancnotele. Conversaţia Individual
UNITĂTEA MONETARĂ FOLOSITĂ ÎN UNELE ȚĂRI
DIN UNIUNEA EUROPEANĂ: EURO ȘI Explicația
O1 Tablă
EUROCENTUL
 EURO este moneda unică adoptată de 19 țări din
O2
UNIUNEA EUROPEANĂ.
Euro este subdivizat în 100 eurocenți. Deci, 1 euro=100 de Evaluarea
Cretă
eurocenți. capacității de
O3
-Elevii primesc bancnote din hartie. a face apel la
5. Dirijarea -Se propune rezolvarea oralã a unor exerciții: Exercițiul Individual cunoștințe
învãțãrii Fişã de
150 lei+200 lei=............ anterior
O4 lucru
(24 min.) 50 bani+ 50 bani=........=......... învățate
250 euro+150 euro=.............
50 cenți+ 50cenți=.............=...............
O5
-Rezolvãm la tablã şi în caiete exercițiul 1/pagina 146 din Problemati-
manual. zarea
-Rezolv împreună cu elevii problemele de pe fișa de lucru.
(Anexa 1) Individual

Munca Observarea
independentă sisematicã

Frontal
Vom rezolva împreunã câteva exerciții şi probleme on-line Explicația
pe site-ul: Se evaluează
Frontal
capacitatea
O1 Laptop
https://view.livresq.com/view/5edd4bc5da811185101f01f7/ Problemati- elevilor de a
6. Obținerea Videoproie Individual
zarea rezolva
performanțe O3 ctor
probleme şi
i
exerciții
(10 min.) O5
Exercițiul folosind
unitãțile
monetare

7. Tema Elevii vor nota tema pentru acasă, și vor primi indicații
pentru acasã pentru rezolvarea acesteia.
(1 min.)
8. Fac aprecieri personale și/sau de grup despre modul în care
s-a desfășurat ora. Evaluare
Încheierea
Conversaţia Frontal colectivă și
activității Elevii primesc drept recompensã bãnuți din ciocolatã. Individual individuală.
(1 min.)
Anexa 1 Fișă de lucru
1.Florin a primit de la bunicii săi suma de bani din imaginea de mai jos. Cu aceștia, dorește să achiziționeze o minge cu prețul de 30 lei și 2
cărți cu prețul de 25 lei fiecare. Îi ajung banii?

______________________________________________________________________________

2. Pentru excursia de la Londra, familia lui Mihai a rezervat suma de 2000 de euro. Pentru fiecare dintre cei trei membri, biletul de avion a
costat 130 euro, iar cazarea 40 euro pentru o noapte pentru întreaga familie. Știind că vor sta 5 zile în vacanță, află câți bani au rămas pentru celelalte
cheltuieli?

S-ar putea să vă placă și