Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Vamanu Lenuța
Profesor coordonator de practică pedagogică:
Hofnăr Ina
Profesor metodist:
Hofnăr Ina
Director:
Dr. Raluca Roxana Mărginean
PROIECT DE ACTIVITATE
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr.1, Bistrița
Data: 30.03.2023
Clasa: I
Durata: 50 min
COMPETENȚE GENERALE
CLR:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare;
AVAP:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare;
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse;
COMPETENȚE SPECIFICE
CLR:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse;
AVAP:
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Pe parcursul şi la finalul lecţiei, copiii vor fi capabili:
Domeniul cognitiv:
O1 – să răspundă corect și în propoziție la întrebările adresate de către propunătoare, folosindu-se de cunoștințele proprii, dintr-o încercare;
O2 – să recunoască sunetele/grupurile de sunete x,X,k, K, chi,Chi, ghe, Ghe, folosindu-se de auzul fonematic, din prima încercare;
O3 – să deosebească diferența dintre ,,k’’ și ,,c’’, folosindu-se de gândirea logică, în 5 minute;
O4 – să stabilească ordinea corectă a cuvintelor unei propoziții, folosindu-se de îndrumările propunătoarei, din 2 încercări;
O5 – să identifice forma corectă a cuvântului, folosindu-se de gândirea logică, din 2 îcercări
Domeniul afectiv:
O6 – să manifeste interes pentru activitatea propusă;
O7 – să aprecieze munca şi răspunsurile oferite de ceilalţi colegi;
Domeniul psihomotor:
O8 – să păstreze o poziţie corespunzătoare pe scaune (spatele drept, picioarele pe podea, distanța dintre ochi și manual să fie de 20 cm).
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:
M1 – conversația
M2 – explicația
M3 – exercițiul
M4 – problematizarea
M5 – demonstrația
Mijloace didactice:
m1 – planșa
m2- manualele
m3 – fișa de lucru
Forme de organizare:
F1 – frontal
F2 – individual
SISTEM DE EVALUARE:
Metode de evaluare:
Me1 – aprecieri verbale
Forme de evaluare:
Fe1 – formativă
SCENARIU DIDACTIC
3. Anunțarea 1 O8 „Astăzi vom repeta și vom consolida ceea ce am Copiii sunt atenți la ceea ce le comunică M1 F1
temei și a min învățat despre sunetele și literele x,X K,k propunătoarea. M2
obiectivelor sunetele și grupurile de litere chi, Chi, ghe, Ghe.
Vom completa o fișă de lucru și vom avea parte
de multe alte lucruri interesante, pe care le vom
descoperi treptat. Eu zic să nu mai stăm prea
mult pe gânduri și să începem!’’
Exercițiul 3
Copiii vor avea de completat textul cu semnele
de punctuație potrivite și de subliniat cuvintele
care conțin litera X. Vor despărți în silabe, oral
toate cuvintele care conțin litera X.
Exercițiul 4
Copiii vor avea de scris cuvintele potrivite
imaginilor.
Exercițiul 5
Copiii vor avea de despărțit în silabe cuvintele
date.
Exercițiul 6
Copiii vor avea de format cuvinte din silabele
date.
Exercițiul 7
Copiii vor avea de ordonat cuvintele și să scrie
propozițiile.
Exercițiul 8
Copiii vor avea de formulat propoziții cu
cuvintele date.
Exercițiul 9
Copiii vor alege forma corectă a cuvântului și o
vor tăia pe cea greșită.
6. Evaluarea 2 O8 M1 F1 Me1
activității / min Propunătoarea va face aprecieri verbale: ,,Copii, M2 F2 Fe1
Feedback doresc să vă felicit pentru cum v-ați descurcat la
această lecție. Mi-a plăcut că ați dat dovadă de
seriozitate, că nu ați răspuns neîntrebat și că v-ați
susținut reciproc! M-am simțit bine și sper că și
voi și de abia aștept următoarea lecție
împreună!’’
ANEXA 1