Sunteți pe pagina 1din 10

,,Întregul scop al educaţiei este să transforme oglinzile în ferestre. ” - Sydney J.

Director:
Roxana Raluca Mărginean

Profesor pentru învăţământul


şcolar:
Monia Todea
Profesor metodist:
Ina Hofnăr

Profesor coordonator practică:


Ina Hofnăr

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1, Bistrița


Propunătoare: Anca Teodora Maria
Data: 27.04.2023
Clasa: a II-a
Aria curiculară: Limbă și Comunicare
Disciplina: Comunicare în Limba Română- LECTURĂ

Subiectul lecției: „Broscoiul întemnițat- Kenneth Grahame”


Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul de lecție: Mixtă

Discipline integrate: CLR ( Comunicare în Limba Română), DP( Dezvoltare personală), AVAP( Arte vizuale și abilități practice).
Durata: 50 min.
COMPETENȚE GENERALE:

I.CLR:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute ;

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare cunoscute;

3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute.

II.AVAP:

2. Realizarea de creații funcționale și sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse.

III. DP:

2. Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulți cunoscuți.

COMPETENȚE SPECIFICE:

I.CLR:

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate.

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute.

2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare.

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare.

2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes și încredere în sine.

3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut.

II.AVAP:
2.1 Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei.

III: DP:

2.1. Exprimarea adecvată a emoțiilor de bază în situații variate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul și la finalul lecției, școlarii vor fi capabili:

OBIECTIVE COGNITIVE:

O1- să răspundă corect și în propoziție la întrebări, folosindu-se de informațiile acumulate, în maximum două minute;

O2- să citească textul corect și coerent, folosindu-se de cunoștințele acumulate anterior, dintr-o încercare;

O3- să identifice personajele textului, folosindu-se de gândirea de lungă durată, din prima încercare;

O4- să numească autorul textului, folosindu-se de memoria de scurtă durată, din prima încercare;

O5-să rezolve corect exercițiile, folosindu-se de cunoștințele proprii, în maximum cinsprezece minute;

OBIECTIVE AFECTIVE:

O6- să își exprime opinia personală față de faptele personajelor poveștii, folosindu-se de experiența proprie, dintr-o încercare;

O7- să manifeste interes pentru lecție.

O8- să manifeste interes pentru sarcina de lucru propusă.

OBIECTIVE PSIHO-MOTORII:

O9-să adopte o poziție corectă pe scaun (cu spatele lipit de spătarul acestuia, picioarele pe podea, 20 cm distanță ochii-carte/caiet ).

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:

M1- explicația;

M2- conversația;

M3- exercițiul;

M4- problematizarea;

M5- instructajul MIJLOACE

DIDACTICE:

M1- PrezentarePowerPoint

m2- Fișă de lucru

M3- foi A4

FORME DE ORGANIZARE:

F1: individual;

F2: frontal.

SISTEM DE EVALUARE:

Metode de evaluare:

Me1:aprecieri verbale

Bibliografie: Programa școlară.

SCENARIU DIDACTIC
Nr. Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice
crt
Eveniment didactic Timp Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor Metode Mijloace Forme de
organizare

1. Moment organizatoric 1 min Propunătoarea aerisește clasa, își pregătește -Elevii intra în clasă, se așază la M1 F1
materialele necesare desfășurării lecției, iar mai locul lor, iar după aceea
M2
apoi le spune elevilor: răspund salutului
propunătoarei:
„Bună dimineața, eu mă numesc Teodora, iar
astăzi vom desfășura împreună ora de lectură.” ,,Bună dimineața!”

2. Captarea atenției 7 min Se va realiza cu ajutorul unui desen punctat. Elevii -Elevii sunt atenți la explicațiile M1 m1 F1
vor unii punctele în așa fel încât să obțină o propunătoarei și unesc
broscuță.(ANEXA 1) punctele. M2 m2 F2

-Ce ați obținut după ce ați unit punctele? -O broscuță.


3. Reactualizarea vechilor 7 min Elevii îmi vor răspunde la următoarele întrebări din -Elevii sunt atenți la întrebări și M1 m2 F1
cunoștințe cunoștințele de ora trecută. oferă răspunsuri.
M2 F2
1.Ce fel de animal este broasca? -Broasca este un amfibian
tetrapod.
2.Unde trăiesc broaștele? -Broaștele trăiesc în apă și pe
uscat.
3.Cum ce se hrănesc broaștele? -Broaștele se hrănesc cu melci
mici, omizi, insecte etc.
4.Broaștele pot trăi în apă sărată sau în mare? -Ele nu pot trăi în apă sărată
sau în mare.

4. Anunțarea temei și a 1 min „Astăzi, la ora de lectură vom afla povestea unei -Elevii sunt atenți la explicațiile M1 F1
obiectivelor broaște, care se intitulează „ Broscoiul întemnițat- propunătoarei.
Kenneth Grahame”. Mă aștept de la voi să fiți M2 F2
atenți și activi pe tot parcursul orei.

5. Desfășurarea 25 Pentru început elevii vor citi textul model, apoi va -Elevii sunt atenți la explicațiile M1 m2 F1
activității/Dirijarea min urma citirea în lanț, iar pe urmă se vor explica propunătoarei și rezolvă
învăţării/Prezentarea cuvintele necunoscute. (Anexa2) sarcinile. M2 m3 F2
noului conținut

-Elevii își deschid caietele scriu


Propunătoarea va alege un elev care îi va povesti data, autorul și titlul lecturii, pe
despre ce este vorba în text. urmă vor răspunde la întrebări.
Se vor pune câteva întrebări pe baza textului.
-Autoarea textului este
1.Cine este autorul textului? Kenneth Grahame.
-Textul din care a fost extras
2.Cum se numește textul din care a fost extras fragmentul se
fragmentul? numește ,,Aventurile
broscoiului, vântul prin sălcii”.
-Căsuța broscuței era acum
3.Cum arată casa broscuței? temnița și era rece, umedă și
urât mirositoare.
-El zice ,,Acesta este sfârșitul.”.
4.Ce își zice broscoiul când află unde a ajuns? -El regretă că i-a pierdut pe
Cârtiță, Bursuc și Șobolanul..
5.Ce prieteni regretă că a pierdut?

În continuare le voi împărți o fișă de lucru.

(ANEXA 3)
1.Elevii completează cele 3
1.Completează după ce ați citit lista de pedepse și cauze.
textul.

*Lângă poveste se află o listă de pedepse, elevii o


vor citi și vor scrie trei cauze ale efectului. 2.Elevii răspund la cele 5
întrebări și completează grila.
2. Răspunde la întrebări și completează grila.
3.Elevii notează 4 însușiri iar
3. Notează câteva din însușirile pe care le avea mai apoi colorează cadranul cu
broscoiul înainte să fie întemnițat. nota pe care cred ei că o merită
broscoiul.
4.Elevii calculează cu ajutorul
listei de pedepse atașată lângă
4.Fă calculele și notează pe lista de pedepse câți poveste.
ani trebuie să stea broscoiul în închisoare.

-Următoarele exerciții vor fi rezolvate oral.

5.Citește doar numele de personaje care apar în -Elevii răspund la întrebările


text. propunătoarei.
6.Citește a cincea propoziție.

7.Pune un punct vedere la începutul textului și un


punct roșu la finalul textului.

6. Obținerea 7 min Elevii primesc un exercițiu de imaginație. Ei își -Elevii sunt atenți la explicațiile M1 m4 F1
performanței imaginează că sunt prieteni cu broscoiul și trebuie propunătoarei și răspund la
să îi dea un sfat pentru a trece fericit prin această întrebările propunătoarei. M2 F2
perioadă și pentru a nu mai fi supărat.

Ca temă aveți transcriere, de la “Cât de neînțelept


am fost..” până jos “refuzând să mănânce și să
doarmă.”.

7. Evaluarea activității / 1 min Propunătoarea oferă aprecieri verbale copiilor: -Elevii ascultă explicațiile M1 F1
Feedback propunătoarei.
„Dragilor, sunt foarte mândră de voi. V-ați M2 F2
descurcat foarte bine și ați lucrat frumos. Vă
mulțumesc pentru că ați fost cuminți și atenți.”

ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și