Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

Profesor pentru
învățământul preșcolar:
Rus Diana
Profesor coordonator de
practică pedagogică:
Bolfă Ionela
Director:
Dr. Mărginean Raluca
Roxana

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit ”Căsuța cu povești”, Bistrița

Propunătoare: Kerekes Vanesa

Data: 02.02.2024

Grupa: Mijlocie 1

Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi pe pământ?’’

Tema săptămânii: ,,În ținuturile de iarnă’’

Centre de interes:
Artă- ,,Ursul polar’’- pictură cu furculița

Construcții- ,,Iglu’’- zahăr cubic

Științe- ,,Experiment’’- de ce plutesc ghețarii?

Bibliotecă- ,,Animale de la poli - puzzle

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul de activitate: mixtă

Domenii integrate: DLC (Domeniul Limbă și Comunicare), DEC (Domeniul Estetic și Creativ), DȘ (Domeniul Științe)

Durata: 20-25 de minute

Nivelul: I (3-5 ani)

OBIECTIVE GENERALE/SCOPURI:

Informativ: Familiarizarea copiilor cu tehnici de lucru specifice fiecărui sector.


Formativ: Consolidarea deprinderilor plastice însușite anterior.
Educativ: Educarea capacității de a interacționa cu alți copii, adulți și mediul, pentru a dobândi cunoștințe, deprinderi, atitudini și
conduite noi.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Pe parcursul și la finalul activității, preșcolarii vor fi capabili:

DOMENIUL COGNITIV

O1- să răspundă corect la întrebările adresate de către propunătoare, folosindu-se de propriile cunoștințe, în 2 minute;

O2- să recunoască materialele puse la dispoziție pentru fiecare sector (Bibliotecă, Artă, Științe, Construcții), folosindu-se de cunoștințele
avute, dintr-o încercare;
O3- să respecte ordinea etapelor de lucru, în vederea realizării temelor propuse fiecărui centru, folosindu-se de gândirea logică, în 6
minute;

O4- să evalueze propriul mod de realizare al lucrărilor, cât și pe cel al colegilor, folosindu-se de gândirea analitică și convingerile
subiective, în 3 minute;

O5- să numească lunile anotimpului iarna, folosindu-se memoria de lungă durată, din prima încercare

O6- să distingă stările de agregare ale apei, folosindu-se de spiritul de observație, din prima încercare (centrul Științe).

DOMENIUL AFECTIV

O7- să manifeste interes pentru activitate;

O8- să relaționeze pozitiv cu membrii grupului de apartenență.

DOMENIUL PSIHOMOTOR

O9- să realizeze în mod corect exercițiile de încălzire a mâinilor, folosindu-se de modelul propunătoarei, în maximum 2 minute;

O10- să execute corect puzzle-ul, folosindu-se de explicațiile oferite de către propunătoare, din maximum 2 încercări (centrul
Bibliotecă);

O11- să construiască un iglu, folosindu-se de cuburile de zahăr și imaginație, în 5 minute (centrul Construcții);

O12- să aplice corespunzător tehnica picturii cu furculița, folosindu-se de modelul-suport, în 7 minute (centrul Artă);

O13- să păstreze poziţia corectă a corpului (spatele drept, picioarele pe podea).

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:
M1- conversația euristică

M2- explicația

M3- instructajul

M4- demonstrația

M5- exercițiul

Mijloace didactice:

m1- bilețele

m2-furculiță

m3-pensulă

m4-foi

m5-cuburi de zahăr

m6-piese de puzzlr

m6-lipici

m7-cuburi de gheață

m8- boabe de fasole

m9-recipient cu apă

m10-recompense
m17- recompense

Forme de organizare:

F1- frontal

F2- individual

F2- pe grupe

SISTEM DE EVALUARE:

Metode de evaluare:

Me1- aprecieri verbale

Me2- analiza lucrărilor

Forme de evaluare:

Fe1-inițială

Fe2 - formativă
SCENARIU DIDACTIC

Nr Eveniment Timp Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice Sistem de evaluare


. didactic + Activitatea propunătoarei Activitatea Metode Mijloac Forme Metode Forme de
Cr (Etapele lecţiei) Obiec preșcolarilor e de de evaluare
t. tive organiz evaluar
are e
1. Moment 1 min Pregătirea prielnică a mediului, care să Copiii intră în sala M2 F1
organizatoric O13 reprezinte un imbold pentru crearea unei de grupă, răspund
situații de învățare de calitate: salutului
 Aerisirea sălii de grupă; propunătoarei și
 Aranjarea mobilierului; ascultă ceea ce le
 Pregătirea materialelor didactice transmite aceasta.
necesare desfășurării activității;
 Intrarea ordonată a preșcolarilor în
grupă.
De îndată ce au fost respectate cele menționate
anterior, propunătoarea se poate
prezenta: ,,Bună ziua, copii! Numele meu este
Vanesa, iar astăzi vom desfășura împreună
această activitate! Eu sunt foarte nerăbdătoare
să începem și am convingerea că ne vom simți
de minune, mai ales că vom avea parte de
multe lucruri interesante!’’
2. Captarea 3min -Aseară, am avut parte de o surpriză. M-am Preșcolarii sunt M2 m1 F1
atenţiei O13 trezit la ușă cu un colet. Nu mă așteptam atenți la
deoarece nu așteptam să-mi ajungă nimic. Am propunătoare.
deschiz entuziasmată coletul, iar în el se aflau
diferite materiale pentru activitatea de azi.
Cine știe cine le-a trimis. Pe lângă materiale
erau și niște bilețele cu niște întrebări! Haideți
să răspundem la ele.

3. Reactualizarea 4 min Se vor acorda M1 m2 F1 Me1 Fe1


cunoștiințelor răspunsuri M2 F2
O1 1) Care sunt lunile anotimpului iarna? întrebărilor.
O13
-Lunile
anotimpului iarna
sunt: decembrie,
ianuarie și
februarie.

-Noi cunoaștem
2)Ce animale polare cunoașteți? ursul polar,
pinguinul, elanul,
renul, foca etc.

-Cu ajutorul
colților, morsa
sparge gheața
3)Ce rol au colții morsei? pentru a ajunge la
pești..

-Oamenii care
trăiesc la poli se
4)Cum se numesc oamenii care trăiesc la numesc
poli? eschimoși.

- Iglul este o casă


din zăpadă sau
5)Ce este un iglu?
blocuri de gheață
care are rolul de
casă.

*Se vor realiza aprecieri verbale.

4. Anunţarea temei 2 min Se va anunța tema și obiectivele: Copiii ascultă cu M2 F1


şi a obiectivelor O13  La sectorul ARTĂ, veți avea de pictat atenție indicațiile
un urs polar cu furculița. propunătoarei și
 La sectorul CONSTRUCȚII, veți avea adresează
de realizat un iglu din cuburi de zahăr. eventuale
 La sectorul ȘTIINȚE, veți avea de întrebări.
găsit cartonașe cu activități specifice
anotimpului iarna și perechi de
cartonașe.
 La sectorul BIBLIOTECĂ, veți avea
de rezolvat un puzzle.

5. Desfăşurarea 12 Copiii vor extrage dintr-o pălărie un bilețel cu Copiii ascultă cu M1 m3 F1 Me1 Fe2
activităţii/ min unul dintre cele 4 centre (artă, construcții, atenție ceea ce le M2 m4 F2
Dirijarea O1 științe, bibiliotecă) apoi propunătoarea le va explică M3 m5 F3
învăţării/ O2 explica pe rând ce au de făcut. propunătoarea și M4 m6
Prezentarea O3 rezolvă sarcinile M5 m7
noului conţinut O5 Artă- Ursul polar-pictură cu furculița propuse de m8
O6 aceasta. m9
O7 Materiale necesare: m10
O8 -furculiță m11
O9 -pensulă m12
O10 -foaie albastră m13
O11 PASUL 1 m14
O12 Pentru început, vor lua furculița și o vor m15
O13 îmbiba în vopsea albă. Apoi, prin tapotare vor m16
realiza un cerc care reprezintă capul ursului.

PASUL 2
Vor realiza detaliile ursului polar (ochii,nasul,
gura și urechile). Se vor folosi de pensulă.
*Pe masă se va afla un model al lucrării

Construcții- Realizează un iglu din cuburi


de zahăr

Materiale necesare:
-cuburi de zahăr

PASUL 1
Propunătoarea va așeza pe masă o cutie de
cuburi de zahăr.

PASUL 2
Copiii vor realiza un iglu cu ajutorul cuburilor
de zahăr, în funcție de creativitatea fiecăruia.

*Pe masă se vor afla fotografii cu igluuri

Bibliotecă– Animale de la poli- puzzle

Materiale necesare:
-piese de puzzle (Anexa 1-5)
-lipici
-foaie albă

PASUL 1
Pentru început, copiii vor primi niște piese de
puzzle. Pe foaia albă, vor trebui să le
potrivească.

PASUL 2
După ce au potrivit piesele de puzzle, le vor
lipi pe foaia albă.

*Piesele de puzzle vor fi împărțite aleatoriu.

Științe– Experiment- De ce plutește gheața?


Materiale necesare:
-recipient cu apă
-cuburi de gheață
-boabe de fasole
PASUL 1
Copiii vor pune boabele de fasole în apă și vor
stabili dacă se scufundă sau nu.
PASUL 2
Copiii vor pune cuburile de gheață în apă și
vor stabili dacă se scufundă sau nu.

PASUL 3
Le voi explica copiilor de ce boabele de fasole
s-au scufundat, iar cuburile de gheață au plutit.
Explicație: Gheața este apă înghețată. Aceasta
când îngheață se mărește. Gânditi-vă la o
minge. Plutește pe apă doarece este plină de
aer. Apa când îngheață formează mici camere
cu aer în ea.

După ce propunătoarea va oferii explicațiile


necesare, va executa împreună cu preșcolarii
exerciții de încălzire a mușchilor mâinii:

,,Pic, pic, plouă ușor


Stropii de apă cad din nor.

Cioc, boc ca o mătușă,


Grindina vine, bate la ușă.

Bum, bum, vai cum mai tună


Norii la ceartă, grămadă se-adună.

Gata! Ploaia a dispărut


Și curcubeul a apărut. ’’

Se va da semnalul de începere a muncii la


centre și se vor oferi indicații individuale și
colective, acolo unde este cazul. De asemenea,
propunătoarea va urmări poziția corectă a
corpului în timpul lucrului.
În timp ce lucrează, propunătoarea le va pune o
muzică liniștitoare.
https://youtu.be/Cvr464IEy8s?
si=6olwCc91NJjPKN6F

6. Evaluarea 3 min La final, copiii vor analiza lucrările, mergând Copiii analizează M1 m17 F1 Me1 Fe1
activităţii/ O1 pe la fiecare centru. lucrările realizate M2 Me2
Feedback O2 În momentul în care este gata analiza la centre, apoi
O4 lucrărilor, propunătoarea va felicita copiii recepționează
O13 pentru efortul depus în realizarea sarcinilor, mesajul final al
atenția de care au dat dovadă, pentru faptul că propunătoarei.
au menținut poziția corectă pe scăunele și au
interacționat armonios în cadrul centrelor, apoi
le va spune:
,,Dragilor, fiindcă v-ați descurcat excelent și
ați fost cuminți, veți primi câte o recompensă!
Mie mi-a făcut o deosebită plăcere să mă aflu
astăzi alături de voi și îmi doresc din suflet să
mai petrecem clipe minunate împreună!’’
ANEXELE 1-5

S-ar putea să vă placă și