Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Data: 21.01.2021
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Sfântul Andrei”, București
Clasa: a VI-a E
Profesor coordonator: Clius Mioara
Profesor de specialitate: Marchiș Teodora
Propunătoare: Petre Ana-Angela
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Geografie Terra - elemente de geografie umană. Europa
Unitatea de învățare: Europa- identitate geografică
Subiectul: Europa- poziția geografică. Țărmurile: golfuri, insule, peninsule și strâmtori
Tipul lecției: mixtă
Metode si procedee didactice:
 Conversația
 Explicația
 Exercițiul
 Observația
 Expunerea
 Descrierea geografică
 Lucrul cu harta
 Prelegerea
Materiale didactice:
 Prezentare PowerPoint
 Fișă de lucru (https://www.liveworksheets.com/2-jk396996jp )
 Hartă interactivă (https://wordwall.net/play/9719/220/964 )
 Manual de Geografie
Mijloace:
 Laptop
 Platforma Google Meet
Resurse temporale: 50 de minute
Resurse umane: 21 de elevi
Forma de organizare: frontal, individual
Forme de evaluare: observativă, formativă, curentă
Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale(2017), Programa școlară pentru disciplina GEOGRAFIE,
 Manualul pentru clasa a VI-a EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ S.A.

Scopul lecției: Să dobândească cunoștințe despre poziția geografică a Europei și despre tărmurile continentului.
Competențe specifice:
1.2. Descrierea relaţiilor dintre elementele şi fenomenele geografice utilizând termeni specifici;
2.1. Poziţionarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice;
3.3. Prezentarea diversităţii naturale, umane şi culturale realizând corelaţii interdisciplinare;
3.4. Descrierea patrimoniului local, naţional, european şi mondial utilizând diverse surse.
Obiective operaționale:
La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
a) Obiective de cunoaștere și analiză
O1- Să precizeze limitele Europei, pe baza informațiilor din manual și de pe prezentarea PowerPoint;
O2- Să indice punctele extreme ale Europei, pe baza informațiilor din manual și de pe prezentarea PowerPoint;
O3- Să menționeze tipurile de țărm prezente în Europa, pe baza informațiilor din manual și de pe prezentarea PowerPoint;
b) Obiective procedurale
O4- Să localizeze pe hartă principalele insule și peninsule ale Europei, pe baza informațiilor din manual și de pe prezentarea PowerPoint;
O5- Să indice pe hartă principalele golfuri și strâmtori ale Europei, pe baza informațiilor din manual și de pe prezentarea PowerPoint;
c) Obiective afectiv-atitudinale
O6- Să manifeste interes în legătura cu poziția geografică a Europei și țărmurile acesteia pe tot parcursul lecției.
Scenariul didactic

Nr. Obiective Etapa lecției Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Resurse Evaluare
Crt.
Procedurale Materiale
1. Moment organizatoric Verifică prezența Pregătesc manualele, Conversația Catalog
mijloacelor de învățământ; instrumentele de scris și
Face prezența. caietele
2. Captarea atenției Le povestește copiilor de la Ascultă și manifestă interes. Conversația
ce vine numele de Europa
(mitologia greacă)
3. Anunțarea titlului Îi anunță pe elevi titlul Își notează pe caiet titlul Conversația
lecției. Expune oral lecţiei.
obiectivele
propuse ce se vor realiza
prin conţinutul lecţiei.
4. Transmiterea Proiectează prezentarea Sunt atenți la conținutul Conversația,
informațiilor/ PowerPoint, și îî ghidează prezentării, pun întrebări dacă conversația
Dobândirea noilor pe elevi pentru a obține au nelămuriri; euristică Prezentare
cunoștințe răspunsurile dorite de la Răspund la întrebările prelegerea, PowerPoint Aprecieri
aceștia. adresate. observația, orale
lucrul cu
harta
Proiectează manualul, Citesc casetele indicate, Conversația,
alege elevii care doresc să explică prin fraze proprii ce conversația Manual Aprecieri
citească materialul din au înțeles din materialele euristică, orale
manual. Adresează lecturate. observația,
întrebările din manual către Răspund la întrebările din exercițiul
elevi. manual.
5. Fixarea noilor Trimite în chat link-urile. Rezolvă sarcinile de lucru, Conversația Harta Aprecieri
cunoștințe Mai întâi cel spre harta fără a utiliza cărțile sau euristică, interactivă orale
interactivă, apoi cel către caietele; exercițiul,
fișa de lucru. observația, Fișa de lucru
expunerea,
lucrul cu
harta
6. Anunțarea temei Anunţă ca temă Notează tema. Conversația
transcrierea pe caiete a
schemei lecției și învăţarea
lecţiei pe baza notiţelor şi a
manualului.
7. Încheierea lecției Le face elevilor o scurtă Ascultă evaluarea. Conversația Aprecieri
evaluare la nivel de clasă și orale
le mulțumește pentru
atenție și implicare .
Schița lectiei

Caracteristici generale:
- Europa este situată latitudinal în emisfera nordică și longitudinal în emisferele estică și vestică
- Împreună cu Asia formează continentul Eurasia
- Suprafața continentului este de 10 mil. km²
- Distanța de la nord la sud este de 3900 km iar de la vest la est de 5600 km
Punctele extreme ale Europei:
- În Nord – Capul Nord
- În Sud – Capul Tainaron
- În Vest – Capul Roca
- În Est – Muntii Ural
Europa se invecineaza cu:
- Africa la sud – de care o desparte Stramtoarea Gibraltar si Marea Mediterana;
- Asia in est – de care este delimitata prin Munții Ural, Marea Caspica, Munții Caucaz.

Insule importante – Groenlanda aparține de Danemarca si este cea mai mare 2,2 mil km²
- Arhipeleagul Britanic
-Islanda cea mai mare insula vulcanică
-Sicilia
-Sardinia- aparține de Franta
-Insulele Baleare- aparțin de Spania
Peninsule importante:
- Peninsula Scandinavă
- Peninsula Kola
- Peninsula Iutlanda – este situat statul Danemarca
- Peninsula Iberică
- Peninsula Italică
- Peninsula Balcanică
Golfuri:
- Biscaya
- Botnic
- Finic
Tipuri de țărmuri:
- Cu fiorduri specifice litoralului Norvegiei, Islandei și nordului Arhipeleagului Britanic
- Cu riass – specifice litoralului atlantic al Spaniei și al Frantei
- Țarmurile de tip dalmatic – specifice Croației
- Țarmurile cu poldere in Olanda
- Țarmurile cu deltă – specifice gurilor de vărsare ale unor fluvii în mari: Volga, Dunare, Pad

S-ar putea să vă placă și