Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Tamba Bogdan


Data: 13.V.2021
Instituția:
Clasa: a IV-a A
Disciplina: Geografie
Aria curriculară: Om și societate
Tipul lecției: Lecția de predare-învățare
Scopul lecției/ Obiectiv general: Asimilarea unor cunoștințe despre Europa
Unitatea de învățare : România în Europa și în lume
Tema/ titlul lecției: Europa- un continent al planetei

Obiective operaționale:
O1 : să identifice minim un ocean sau o mare care mărginește continentul european, cu ajutorul hărții
O2 : să identifice minim o țară din continentul european în care ar vrea să călătorească, utilizând harta
O3 : să identifice corect capitala pentru țara în care ar vrea să călătorească, cu ajutorul hărții
O4: să completeze tabelul dat cu minim 2 informații pentru fiecare rând, cu ajutorul hărții

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee: explicația, conversația, discuția colectivă, lucrul cu harta, lucrul practic
 Forme de organizare: frontal, individual
 Resurse materiale: hartă, caiete, tablă, instrumente de scris, videoproiector, prezentare PowerPoint, acuarele, pensule, rebus geografic
 Evaluare: aprecieri verbale, observare sistematică

COMPETENȚE GENERALE:
1
1. Prezentarea realităţii observabile, cu ajutorul terminologiei generale şi specifice
2. Utilizarea elementelor semnificative din matematică, ştiinţele naturii şi disciplinele sociale, în înţelegerea realităţii înconjurătoare
3. Relaţionarea realităţii înconjurătoare cu reprezentarea ei cartografică
4. Dezvoltarea interesului pentru cunoaşterea orizontului local, a ţării şi a lumii contemporane

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite
2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al orizontului local, al regiunii, țării și continentului
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
3.2. Utilizarea semnelor și a altor reprezentări convenționale
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului local, țării și lumii contemporane

Desfăşurarea lecţiei
2
veObiecti
Strategii didactice

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Forme Resurse


şi procedee de materiale
organizare

1.Moment Stabilesc ordinea și pregătesc materialele necesare Se pregătesc pentru ora de conversația
organizatoric pentru lecție. Geografie.

2.Captarea Pe tablă va fi atașată o hartă a Europei. Le voi cere Elevii manifestă curiozitate. observația frontal harta
atenției O1 elevilor să identifice minim un ocean sau o mare care Aceștia identifică mările și Europei
mărginește continentul european, cu ajutorul hărții. oceanele care mărginesc
continentul european.

3.Anunțarea temei și Anunț tema și obiectivele lecției. Elevii înțeleg tema și obiectivele conversația frontal
a obiectivelor lecției.

Se va proiecta o prezentare PowerPoint care conține


informații despre continentul Europa, dar și despre Elevii urmăresc cu interes lecția. conversația prezentare
Uniunea Europeană. frontal PowerPoint
proiectarea videoproiector
Se va analiza frontal steagul Uniunii Europene
4.Dirijarea proiectat pe tablă. Elevii analizează steagul, învățarea frontal steagul UE
procesului comunicând detaliile observate. prin videoproiector
didactic Elevii vor primi conturul steagului Uniunii Europene, descoperire
care urmează a fi pictat. (ANEXA 1) Elevii pictează steagul, utilizând steag printat
culorile potrivite. lucrul individual acuarele
practic

3
O2 Se împarte elevilor schema lecției printată, pentru a Un elev va citi frontal schema conversația frontal schița lecției
O3 economisi timp. Se citesc ideile de pe schemă frontal. lecției.
O4
Cu ajutorul unei hărți cartonate (ANEXA 2) care va fi Elevii își vor exprima părerile în
împărțită elevilor, aceștia vor alege o țară în care ar dori legătură cu țara pe care ar dori să o conversația
să călătorească. Punctul de plecare va fi România, iar viziteze. Numesc țările prin care trec
hartă
pentru a ajunge la destinația dorită,
copii vor denumi țările prin care vor trece pentru a joc didactic frontal printatată
identifică capitala, motivează alegerea
ajunge la destinația dorită. Cu ajutorul acestei hărți, făcută și numesc un punct turistic pe
elevii vor identifica capitala țării care urmează a fi care îl vor vizita.
vizitată fictiv. Elevii vor motiva de ce au ales țara
respectivă, cadrul didactic va sugera ca elevii să
identifice un punct/ monument turistic care se află în
țara respectivă.
Pe tablă se vor nota țările, capitala, dar și un punct Fișe
turistic pentru fiecare dintre țări. Elevii manifestă interes, se vor conversația frontal obiective
Elevii vor primi o fișă cu obiective turistice ale citi obiectivele frontal. turistice
Europei.

învățarea Tabel/
Cu ajutorul videoproiectorului se va proiecta un tabel Elevii își exprimă părerile prin frontal sarcină de
(ANEXA 3), care urmează a fi completat cu ajutorul frontal, scriu informațiile pe fișa descoperire lucru
hărții primite de fiecare elev. Tabelul va fi printat și primită. Videoproiec
împărțit elevilor. tor

Pentru sistematizarea cunoștințelor, elevii vor rezolva Elevii rezvolvă corect rebusul, în rebusul individual rebus
un rebus. (ANEXA 4) absența altor materiale faptice. geografic

4
Se fac aprecieri generale asupra activității desfășurate și conversația frontal
se comunică tema pentru acasă: Deoarece azi am Elevii își notează tema pentru
5.Încheierea călătorit prin Europa, urmează să călătorim și prin țara acasă.
activității noastră. Pentru ora viitoare veți avea ca temă
identificarea unui punct turistic din țara noastră. Vă
rog să scrieți 3 lucruri interesante despre acesta, pe
caietul de geografie.

BIBLIOGRAFIE

1. PROGRAMA GEOGRAFIE CLASA A IV-A


2. MANUAL GEOGRAFIE CLASA A IV-A
3. WWW.TWINKL.RO
4. CREARE REBUS- WWW.DIDACTIC.RO
5. CĂUTARE IMAGINI VIA GOOGLE

5
ANEXA 1- Contur steagul Europei

6
ANEXA 2- Hartă cartonată

7
ANEXA 3- Tabel, sarcină/ fișă de lucru

Țări europene cu întinderi mari

Țări europene cu ieșire la Marea


Neargă

Țări europene cu ieșire la Marea


Mediterană

Țări situate în partea centrală a


Europei

8
ANEXA 4- Rebus

REBUS

Rezolvând corect rebusul, pe verticala AB veți descoperi denumirea continentului pe care locuim.

9
1. Turn care se află în Paris

2. Capitala țării mele

3. Țara în care locuiesc

4. Țară vecină Spaniei

5. Lanț muntos care poate fi găsit în România, dar și în alte țări

6. Capitala Spaniei

10

S-ar putea să vă placă și