Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic – 21.02.

2020
Clasa: a VII-a
Școala: Gimnazială Nr 8, Alexandra Nechita
Cadru didactic: Mihăilă Alina-Laura
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învățământ: Elemente de latină și de cultură romanică
Unitatea de învățare: Unitatea 7: Otium
Subiectul lecției: „Îmbrăcămintea, hrana și activitatea romanilor”
Tipul lecției: Mixtă
Strategii didactice: a) Metode și procedee: conversația, exercițiul.
b) Forme de organizare a activității elevilor: activitatea frontală, lucrul individual și pe perechi.
c) Resurse: -capacitățile normale de lucru ale elevilor, cunoștințele lor anterioare.
-spațiu de lucru: sala de clasă.
d) Mijloace de învățare: manualul, caietele elevilor, tabla, creta, pixul, laptop, videoproiector, TV, creioane
colorate;
e) Metode evaluare: verificarea răspunsurilor elevilor se va face prin metoda brainstorming.
Managementul timpului: 50 de minute.
Competențe generale:
1. Receptarea adecvată a elementelor lingvistice esențiale ale limbii latine prin raportare la limba română și la alte limbi
romanice/moderne.
2. Valorificarea elementelor de limbă. Cultură și civilizație greco-romană în dezvoltarea personalității și în asumarea identității
socioculturale.

1
Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor elemente esențiale ale limbii latine în diverse contexte;
1.2. Utilizarea elementelor lexicale și gramaticale într-o varietate de contexte, în limba latină ți în limba română/alte limbi
romanice/moderne;
2.1. Identificarea unor locuri, personaje, procese și concepte definitorii pentru civilizația romană;
2.2. Identificarea unor modele culturale clasice relevante pentru reprezentarea lumii;
2.3. Integrarea faptelor de cultură și civilizație romană în actualitate.

Obiective operaționale. La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili să:


 Să recunoască îmbrăcămintea romană;
 Să enumere trăsăturile vestimentației romane;
 Să enumere activitățile romanilor;
 Să traducă „otium” și „negotium” și să prezinte deosebirea acestora;

Desfășurarea lecției:
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Mod de
organizare/Evaluare
Moment Profesorul notează elevii absenți,
organizatoric asigură ordinea și pregătește Elevii își pregătesc catalogul Frontal
2 minute materialele necesare pentru lecție. materialele.

Profesorul îi invită pe elevi în fața Prezintă verbal ținutele pe Frontal


clasei să-și prezinte ținuta romană. care le-au pregătit, ulterior Aprecieri verbale
Captarea atenției Ulterior, le cere acestora să ridicând mâinile pentru a-și
4 minute mărturisească cum s-au simțit în împărtăși opiniile personale.
vestimentația strămoșilor și cum
ar fi să ne reîntoarcem la acest tip

2
de îmbrăcăminte.
Anunțarea Profesorul anunță subiectul lecției,
subiectului și a notează pe tablă data, titlul lecției Tablă, caietele
obiectivelor lecției („Îmbrăcămintea, hrana și Elevii notează pe caiete elevilor. Frontal
2 minute activitatea romanilor”) și titlul de pe tablă și ascultă
menționează obiectivele ce vor fi obiectivele.
urmărite pe parcusul lecției.

Dirijarea învățării Profesorul, cu ajutorul metodei Elevii ridică mâinile, pentru Frontal.
brainstorming, verifică lecția a ieși la tablă și a nota lecția Tablă Individual
6 minute predată anterior: „Învătământul la anterioară. Marker Aprecieri verbale.
romani”,. Îi invită pe elevi,
aleatoriu, la tablă, pentru a nota
câte o trăsătură a învătământului
roman.
În continuare, dascălul le prezintă Își îndreaptă privirile către
câteva imagini ce conțin televizor și ascultă noile
10 minute vestimentația romanilor, informații. Televizor Frontal. Aprecieri
discutându-le despre aceasta. Caiete verbale.
Ulterior, profesorul le va preda Vor nota în caiete Stilouri
informațiile generale despre informațiile predate.
subiectul în cauză.

Dascălul îi ghidează pe elevi să Deschid caiete și citesc, pe Frontal, aprecieri


deschidă manualele la pagina 69, rând, câte o propoziție de Manual verbale și muncă
13 minute pentru a citi despre „Masă” și unde le indică profesorul. Pixuri individuală
„Otium”. Având în vedere Vor scrie după dictarea Caiete
informațiile prezentate, le va dicta acestuia.
elevilor ideile cele mai importante.

În grupe, elevii vor primi sarcina Elevii se împart în grupe și


de a desena masa zilnică a unui desenează masa zilnică a Caiete sau foi Frontal,
roman. unui roman. Își aleg un A4 Sarcină în echipe,

3
Profesorul îi invită în fața clasei reprezentat al echipei, care Creioane/carioci aprecieri verbale
13 minute pe reprezentanți, pentru a-și va ieși în fața clasei pentru
prezenta desenele. a prezenta munca prestată.

Asigurarea Profesorul le transmite elevilor să Elevii ascultă sarcina pentru Frontal


retenției și a rețină informațiile ce au fost acasă.
transferului. notate pe caiete și oferă feedback-
2 minute ul.

S-ar putea să vă placă și